logo
logo
logo
logo

Jak podbić kosmos
Opublikowano: 23 grudnia 2015

– Polskę stać na rozwój przemysłu kosmicznego i na zbudowanie własnego satelity. Mamy kadry, mamy firmy oraz uczelnie zdolne zbudować konsorcjum i podjąć się tego wyzwania. Warto jednak przyglądać się i uczyć, jak to robili inni – twierdzi Tomasz Chalimoniuk, prezes Zarządu TTcomm SA, organizator międzynarodowej konferencji „Przemysł kosmiczny – wyzwania i możliwości dla Polski”

15 września 2015 r. sale hotelu Marriott w Warszawie wypełniło blisko stu gości z kraju i zagranicy. Na zaproszenie TTcomm na konferencję poświęconą możliwościom rozwoju przemysłu kosmicznego w naszym kraju przybyli przedstawiciele: Polskiej Agencji Kosmicznej z jej prezesem prof. Markiem Banaszkiewiczem na czele, administracji rządowej, wyższych uczelni technicznych, w tym Wojskowej Akademii Technicznej, oraz polskich firm, które wchodzą w skład Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej.

Jednak największe zainteresowanie budziła kilkunastoosobowa delegacja chińska, która w trakcie konferencji miała zaprezentować stan swojego przemysłu kosmicznego, jego perspektywy oraz możliwości współpracy z polskimi podmiotami. Przyjazd do Polski przedstawicieli największych firm sektora kosmicznego Państwa Środka był możliwy dzięki wieloletnim relacjom i współpracy, jaka łączy TTcomm i China Great Wall Industry Corporation, jednego z liderów światowego rynku kosmicznego.

– Świadomie oddaliśmy nasze relacje międzynarodowe do dyspozycji polskich firm i polskiej nauki – podkreśla prezes Tomasz Chalimoniuk i dodaje, że przy okazji konferencji koncern China Great Wall w siedzibie TTcomm podpisał umowę o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną.

Zhao Chunchao, Tomasz Chalimoniuk, Marek Banaszkiewicz

Od lewej: Zhao Chunchao, Tomasz Chalimoniuk oraz Marek Banaszkiewicz

Stojący na czele chińskiej delegacji Zhao Chunchao, wiceprezydent China Great Wall, w trakcie swojej prezentacji przybliżył zgromadzonym dotychczasowe osiągnięcia koncernu oraz jego plany. – Jesteśmy jedyną organizacją handlową, zatwierdzoną przez rząd chiński, której celem jest zapewnienie usług komercyjnej budowy, wynoszenia oraz eksploatacji satelit także dla klientów zagranicznych. Jesteśmy także upoważnieni do prowadzenia współpracy międzynarodowej w zakresie technologii kosmicznych – mówił.

Wiceprezydent China Great Wall przedstawił także najważniejsze projekty, realizowane przez chińskie firmy, do których zaliczył: misję badawczą na Księżyc, program do nawigacji Compass, system obserwacji Ziemi wysokiej rozdzielczości oraz program budowy rakiet nośnych nowej generacji. – Mamy już kontakty z Polską Agencją Kosmiczną i TTcomm. W sierpniu tego roku podpisaliśmy z polskimi partnerami umowę o współpracy, której celem jest dostarczenie polskiego penetratora dla misji Chang 4 – ujawnił wiceprezydent Zhao Chunchao.

Uczestnicy konferencji zgodnie przyznawali w kuluarach, że tego typu inicjatywy, przybliżające doświadczenia oraz plany największych światowych firm w zakresie przemysłu kosmicznego, realnie przekładają się na kontakty, współpracę oraz polskie plany podboju kosmosu.

Tagi: , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

inżynieria mechaniczna

Nasza domena to inżynieria mechaniczna...

[caption id="attachment_21774" align="alignleft" width="263"]...

Ekskluzywna i tania łączność satelitarna...

Rozmowa z Tomaszem Chalimoniukiem, prezesem Zarządu TTcomm SA...