Odnawianie metalowych czy drewnianych elementów wyposażenia nie budzi wiele wątpliwości. Większość z nas wie, jak się do tego zabrać, a szczegóły łatwo znaleźć można na licznych blogach i stronach internetowych.
Trudniejszą sprawą jest renowacja mebli i akcesoriów plastikowych. A przecież odnawianie przedmiotów z tworzyw sztucznych jest dużo bardziej ekologiczne niż wyrzucanie i kupowanie nowych!
Meble oraz różnego rodzaju inne elementy wyposażenia domu oraz ogrodu wykonywane są z wielu surowców. Plastik jest często najtańszym wyjściem i dlatego też cieszy się tak dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w przypadku przedmiotów wystawionych na działanie trudnych warunków atmosferycznych, a więc bardziej narażonych na zniszczenie.
Jeśli chodzi o wyposażenie ogrodu, tarasu czy balkonu, chętnie wybieramy tworzywa sztuczne. Podniesiona wilgotność i wyższe temperatury panują także często w łazience; tutaj też nieraz sięgamy po tworzywa sztuczne – plastikowe szafeczki łazienkowe, półki pod lustrem, oprawy lamp i inne akcesoria. W efekcie przedmiotów z tworzyw sztucznych mamy w domach i ogrodach całkiem sporo. Warto pokusić się o ich renowację, co jest postępowaniem znacznie bardziej ekologicznym niż wymiana na nowe sprzęty.
Plastikowe powierzchnie wystawione na działanie promieni słonecznych mają tendencję do płowienia, odbarwiania się, niekiedy łuszczenia. Aby odnowić elementy wyposażenia z tworzyw sztucznych, należy dobrać odpowiednie substancje, przeznaczone do takich powierzchni. Podczas zakupu farby koniecznie należy zwrócić uwagę na etykietę – musi widnieć na niej informacja, że farba przeznaczona jest do malowania plastiku.
Zanim jednak zabierzemy się do malowania, musimy oczyścić mebel lub inny element wyposażenia, który chcemy odnowić. Dopiero tak przygotowaną powierzchnię pokryć możemy zakupioną farbą. Wśród tego typu akcesoriów najbardziej popularna jest wygodna farba do plastiku w sprayu.
Aby plastikowe wyposażenie służyło nam jak najdłużej, musimy odpowiednio o nie zadbać. Podczas czyszczenia używajmy miękkiej gąbki lub szmatki. Zrezygnujmy z ostrych szczotek, które mogą uszkodzić delikatną powierzchnię tworzywa sztucznego. Wszelkie zadrapania na plastikowym meblu będą bardzo widoczne, gdyż z łatwością zbierać się będzie w nich kurz czy pył. Do mycia elementów wyposażenia z tworzyw sztucznych można używać ciepłej wody z mydłem lub płynem do naczyń. Na sezon zimowy meble ogrodowe dobrze jest schować w garażu czy innego rodzaju pomieszczeniu gospodarczym.
Plastikowe elementy wyposażenia – podobnie jak metalowe czy drewniane – można odnawiać. Za pomocą farby do plastiku możemy je nie tylko odświeżyć, ale też zupełnie odmienić, wybierając inny kolor lub decydując się na stworzenie efektów artystycznych takich jak na przykład cieniowanie. Renowacja mebli, również tych z tworzyw sztucznych, to bogactwo możliwości, które ogranicza tylko nasza wyobraźnia.
Tagi: DOM, Farba do plastiku, garaż, Majsterkowanie, renowacjaAle żeście popisali popisali a nic z tego nie wiadomo jak czym jakim sposobem.!!! Mnie chodziło jak idnowić a nie czym pomalować !! Tylko dtracony czas na czytanie tego masła maślanegi !!!
Do malowania drewna ogrodowego, altany, płotów jak najbardziej okej. Równo się nakłada, ładnie kryje, efekt końcowy bardzo ładny.
Chcialbym odmalowac elementy plastikowe wewnatrz samochodu. Najlepiej byloby pedzlem a nie sprayem, zeby nie musiec odkrecac plastiku. Mam rozne rodzaje farb ale jedyna informacja do czego one sa, znajduje sie na odwrocie: „.. nadaje sie takze do tworzyw sztucznych..”. Strach uzyc takiego czegos. Kiedys w starym aucie probowalem odmalowac bagaznik wlasnie taka farba… nie dosc ze popekala po kilku dniach to jeszcze smierdzialo pol roku. Odmalowywanie jest spoko, ale lepiej nie isc na skroty i wybrac porzadna farbe najlepiej do danego rodzaju tworzywa. Pozdrawiam
Dodaj komentarz