logo
logo
logo
logo
Jak dbać o zęby

Jak dbać o zęby w miejscu pracy?
Opublikowano: 27 czerwca 2022

W miejscu pracy trudno jest nam dbać o zęby. Niestety to zwykle właśnie tam najwięcej podjadamy, przyjmujemy najwięcej słodkich pokarmów. Statystycznie w pracy spędzamy od 9 do 10 godziny, gdyby doliczyć czas potrzebny na dojazd do prac i powrót do domu. W tym czasie nasze zęby pozostają bez ochrony. W naszej kulturze wciąż stosunkowo mało jest osób, które pielęgnację zębów przeprowadza również w miejscu pracy. Jest to jednak duży błąd. Jak możemy dbać o zęby w pracy? O czym powinniśmy pamiętać?

Szczoteczka w miejscu pracy

Szczotkowanie zębów w pracy przychodzi nam niezwykle trudno. Mamy przed nim opory, boimy się opinii współpracowników, tego co pomyśli szef, który spotka nasz w łazience z pianą w ustach. To dziwne, bo profilaktyka przez nikogo z nas nie powinna być przecież odbierana jakkolwiek negatywnie. Sugerujemy więc zacząć od zakupu drugiego zestawu – szczoteczki i pasty do zębów – dedykowanego właśnie do naszego miejsca pracy. Przedmioty te nie muszą przecież stać w pracowniczej łazience w specjalnym kubeczku, skupiając uwagę ciekawskich. Możemy pozostawić je w szafce lub biurku i wykorzystywać tylko do szczotkowania. Jak często czyścić żeby w pracy? Najlepiej po każdym posiłku, jeśli jednak nie mamy tyle czasu, to starajmy się robić to po lunchu oraz po spożyciu pokarmów bogatych w cukier.

Płyn antybakteryjny

Jeśli nie jesteśmy w stanie przełamać się do szczoteczki i pasty w miejscu pracy, to zaopatrzmy się w płyn antybakteryjny. Płyny te pomagają utrzymywać higienę jamy ustnej, zębów dziąseł, a przy tym dbają o świeżość naszego oddechu. Nie są tak dobre jak dokładne szczotkowanie, ale lepiej używać płynu niż nie robić nic. Płukanie zębów płynem powinniśmy wdrożyć tak jak szczotkowanie, po każdym posiłku. Płukanie nie rzuca się tak w oczy, zajmuje bowiem zaledwie kilka sekund, stad dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że ktokolwiek zarejestruje wykonywaną przez nas czynność.

Zdrowa dieta

To właśnie cukier jest pożywką dla bakterii próchnicy, które rozwijają się w naszej jamie ustnej doprowadzić mogą finalnie do przebarwień i ubytków w szkliwie. Stad też to co jemy w czasie pracy ma równie duży wpływ na stan naszych zębów jak ich pielęgnacja. Wielu z nas, szczególnie prowadzących racę siedzącą, podjada na stanowisku pracy. Podjadanie jest bardzo niezdrowe, bo jest procesem długotrwałym, a przez to w naszych ustach przez długi czas utrzymuje się pokarm, a potem jego resztki. Zwykle podjadamy też produkty zawierające cukier, bo są one łatwo dostępne. Jak z tym walczyć? Przede wszystkim nie podjadać. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie wyplewić z siebie tego nawyku, to przerzućmy się na zdrową żywność. Warzywa i owoce mogą zastąpić wiele przekąsek. Warzywa wymagają jednak od nas wcześniejszej obróbki termicznej. Musimy więc wypracować sobie nawyk np. nastawiania parowaru na noc, wypełnionego warzywami, które zabierzemy ze sobą rano do pracy. Owoce są dużo prostsze w przygotowaniu, bo w większości jedyne co musimy zrobić to obrać je lub pokroić. W pracy unikajmy również napojów gazowanych. Zwykle są one bowiem bogate w cukier. Przynośmy ze sobą wodę, najlepiej nas nawodni, a także będzie bezpieczna dla naszych zębów.

Podgryzanie przedmiotów

Praca to miejsce, w którym stosunkowo często się stresujemy. Ludzie radzą sobie ze stresem w różnoraki sposób, często poprzez nawyki, mające na celu odstresowanie. Wiele z tych nawyków np. gryzienie długopisu, ołówka, paznokci działa niekorzystnie na nasze zęby. Nie są to czynności, do których zęby zostały stworzone. Długotrwałe przygryzanie długopisu sprawia, że na zęby działają zupełnie nowe siły, do których muszą się zaadoptować. Nie zawsze się to udaje. Tego rodzaju podgryzanie może zakończyć się ułamaniem zęba lub pęknięciem szkliwa. Lepiej unikać takich sytuacji. Podobnie rzecz się ma gdy zęby wykorzystujemy jako narzędzia w pracy biurowej – tniemy nimi taśmę klejącą, otwieramy foliowe opakowania, rozczłonujemy mocno ściśnięte ze sobą przedmioty. W takim sytuacjach równie łatwo uszkodzić ząb.

Czy warto dbać o zęby w miejscu pracy? Oceńcie sami. Dla nas odpowiedź jest oczywista. Implanty zębów, uzupełnienia protetyczne, kosztują sporo, dużo tańsza jest profilaktyka. Warto się do niej przekonać, nawet jeśli etap ten miałby zachodzić stopniowo, małymi krokami. Nasze zęby nam za to podziękują , długą pracą.


Jak działa szczoteczka elektryczna?

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...