Technologia szkieletowa ma wiele zalet: jest szybka, można budować w niej niezależnie od warunków atmosferycznych, a także daje ogromne możliwości rozbudowy i modyfikacji budynku.
Dla pełnego komfortu mieszkańców domu wybudowanego tą metodą istotna jest izolacja termiczna – a o nią należy zadbać w przypadku domów szkieletowych szczególnie.
Dla izolacji termicznej domów wybudowanych w technologii szkieletowej najistotniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie ścian. To właśnie przez nie może bowiem uciekać aż 40% ciepła. Ocieplenia ścian można dokonać na kilka sposobów – warto sprawdzić dokładne instrukcje na specjalistycznych portalach.
Często stosuje się wypełnienie wolnej przestrzeni między elementami konstrukcyjnymi ścian a materiałami izolacyjnymi. Jest to metoda, która jest skuteczna, jednak w najprostszej formie tworzy wiele mostków termicznych. Najlepszym sposobem walki z tym problemem jest zastosowanie dodatkowej warstwy izolacyjnej. Stosuje się wtedy wypełnienie izolacją termiczną, a dodatkowo warstwę izolacyjną między szkieletem ścian a okładziną zewnętrzną.
Są dwie metody montowania dodatkowej warstwy izolacji na ścianach. Można ją przymocować na ruszcie lub wykorzystać przymocowane do konstrukcji ścian płyty drewnopochodne. W przypadku montażu na ruszcie ścianę wykańcza się na zewnątrz okładziną taką jak np. panele typu siding.
Mocowanie do płyt drewnopochodnych wykorzystanych w konstrukcji ściany pozwala natomiast na zastosowanie tradycyjnej metody znanej z domów murowanych. Izolację wykańcza się wtedy metodą lekką mokrą (system ETICS), na jako wierzchnią warstwę wykorzystuje tynk cienkowarstwowy.
Zastosowanie danej metody izolacji termicznej uwarunkowane jest przede wszystkim możliwościami technicznymi, jakie oferuje konstrukcja budynku i zastosowane do jego budowy materiały. Ważne jest, by zwrócić tu uwagę na trwałość mocowania, podatność na odkształcenia, odporność na powstawanie pęknięć w strukturze warstw izolacji. Warto zauważyć, że domy budowane w technologii szkieletowej wymagają nieco innego podejścia do izolacji niż tradycyjne domy murowane.
Najczęściej stosowanymi materiałami izolacyjnymi w przypadku konstrukcji szkieletowych są styropian i wełna mineralna, którą można ocieplać nie tylko ściany. Fachowcy korzystają również z pianki poliuretanowej czy celulozy.
Jeśli inwestor zdecyduje się na mocowanie izolacji do płyt drewnopochodnych (wiórowe, gipsowo-wiórowe, sklejki, OSB), które zamontowane są na konstrukcji drewnianej ścian, a następnie zastosowanie lekkiej mokrej metody (ETICS) wykończenia w postaci tynku, musi zwrócić szczególną uwagę na przyczepność wykorzystywanego kleju czy zaprawy klejącej do podłoża.
Należy zastosować taką substancję klejącą, która zapewni trwałość mocowania danego typu materiału izolacyjnego na materiale, z jakiego wykonano płyty. Do podłoża drewnopochodnego zaleca się stosowanie dyspersyjnych mas klejących. Badania pokazują, że tego typu kleje najlepiej współpracują ze sklejką, zachowując trwałość łączenia w różnorodnych warunkach.
Tak jak inne aspekty budowy domu, tak i izolacja oraz zastosowane do niej materiały podlegają uregulowaniom prawnym. Materiały wykorzystywane do budowy na terenie Unii Europejskiej muszą posiadać certyfikat CE, który oznacza, że są objęte normą zharmonizowaną lub ich producent uzyskał ETA – europejską ocenę techniczną.
Systemy ociepleń stosowane m.in. w domach i szkieletach drewnianych, które są dostępne na rynku, musiały przejść pozytywnie weryfikację ETA, gdyż nie istnieje dla nich stosowna norma zharmonizowana. Do systemów tych zalicza się kleje, materiały wykorzystywane do izolacji termicznej, grunty, siatki zbrojące, wyprawy tynkarskie, ale także powłoki dekoracyjne.
Normami regulującymi właściwości materiałów wykorzystywanych do tworzenia izolacji cieplnej są również wytyczne ETAG 004 opracowane przez organizację EOTA. Producenci wprowadzają na rynek nowe rozwiązania technologiczne na tyle często, że pomimo aktualizacji ETAG 004, dostępne na rynku produkty przewyższają zakres norm.
Zdjęcia: shutterstock / Tooba
Tagi: Budownictwo, DOM, dom szkieletowy, izolacjaJak ocieplać to tylko styropianem. Wybrać produkt dobrej jakości – sprawdzić go na stronie GUNB. Wełnę obrabia się niewygodnie, jest droga i mniej odporna na wilgoć.
Dodaj komentarz