logo
logo
logo
logo
inteligentne domy

Pierwsze inteligentne domy dla osób niepełnosprawnych
Opublikowano: 16 grudnia 2017

Nieopodal Warszawy, w miejscowości Janowo powstanie pierwsze w Polsce osiedle domów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Jest duże wyzwanie przede wszystkim projektowe.

Takiego kompleksu ośrodków w Polsce jeszcze nie ma, a na świecie jest ich niewiele. Mają to być w pełni zautomatyzowane cztery budynki, w którym będzie mogło zamieszkać 20 osób.

Znajdzie się tam jadalnia, sala konferencyjna, toalety, wszystko to, co potrzebne jest do funkcjonowania osób chorych. Pomysłodawcą tego innowacyjnego projektu jest Jacek Zalewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola, wspierającego osoby niepełnosprawne intelektualnie.

Idea stworzenia uniwersalnego miejsca, w pełni dostosowanego do wszystkich typów niepełnosprawności to duże wyzwanie, z którym zmierzyli się studenci Politechniki Warszawskiej. Stworzenie takiego projektu otwiera drogę do powstania tego typu rozwiązań na szerszą skalę.  Będzie to samowystarczalny ośrodek, wykorzystujący technologię słoneczną i wodną. Do ekologicznych rozwiązań wykorzystane zostaną technologie solarów i kolektorów słonecznych.

Jacek Zalewski przekazał na ten cel swoje gospodarstw, działkę o powierzchni 1 ha. Dla niepełnosprawnych będzie to osiedle domów, w którym znajdą dom pracę, opiekę specjalistów i trenerów.

„Mają to być normalne domy mieszkalne, takie jakich potrzebuje każdy z nas. Ci ludzie są niepełnosprawni nie tylko ruchowo, ale i umysłowo. Mają  jednak takie same potrzeby, jak każdy z nas. W związku z tym planujemy zrobić kompleks budynków mieszkalnych z budynkiem wielofunkcyjnym, gdzie będzie miejsce na konferencje, wspólne spotkania, wspólne gotowanie, z gabinetem lekarskim” – opowiada Dominika Kumorek z Politechniki Warszawskiej.

Domy będą budowane w systemie „domów inteligentnych”, z wykorzystaniem najnowszych technologii stosowanych dotychczas w domach zamożnych osób. Dostępne będą systemy kontrolujące bezpieczeństwo, np. kontrola instalacji gazowej, systemy wspomagające obsługę oświetlenia, zamykania i otwierania okien. Dodatkowo powstaną rozwiązania wspomagające całodobową opiekę nad osobami niezależnymi. Wszystkie budynki będą pozbawione barier architektonicznych.

Mimo że obecnie powstaną miejsca zamieszkania dla 20 osób, planowane jest, że do czerwca 2018 roku stworzony zostanie projekt architektoniczny, na podstawie którego na teren prac będą mogły wejść firmy budowlane. Nad realizacją projektu pracuje aktualnie około 100 osób.

 

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprzedaż nieruchomości

Jak szybciej sprzedać nieruchomość nad morzem...

Sprzedaż nieruchomości w województwie zachodniopomorskim nie zawsze pr...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Dewalt

Dlaczego warto zainwestować w narzędzia Dewal...

Coraz więcej profesjonalistów i amatorów majsterkowania stawia...