Konsorcjum złożone z trzech podmiotów: Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania (jako lidera), Politechniki Łódzkiej, Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów oraz firmy Marko-Kolor Sp. J., przygotowało rewolucyjny projekt bioaktywnej odzieży o właściwościach leczniczo-pielęgnacyjnych. W badaniach brali także udział przedstawiciele Zakładu Profilaktyki Chorób Skóry Katedry Geriatrii i Gerontologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Opracowana odzież jest przeznaczona dla osób z problemami dermatologicznymi. Wspomaga leczenie chorób skóry, nie ograniczając pacjentom codziennej aktywności. Odzież działa w sposób ciągły, niekonwencjonalnie dostarcza skórze leczniczych ekstraktów ziołowych, zmniejsza konieczność stosowania uciążliwych dermatologicznych terapii, a tym samym wpływa na poprawę jakości życia pacjentów.
Odzież o właściwościach wspomagających leczenie chorób dermatologicznych będąca przedmiotem wynalazku wytworzona została wyłącznie z surowców naturalnych gwarantujących bezpieczeństwo użytkowania w kontakcie z chorą skórą pacjenta. Do tych leczniczych tkanin zaliczamy:
– dzianiny i tkaniny wytworzone z włókien naturalnych, w tym len i bawełna organiczna,
– barwniki naturalne pozyskane z roślin leczniczych (patrz rys. 2, 3),
– ekstrakty ziołowe o właściwościach leczniczych (rys. 4, 5).
Odzież wspomaga leczenia dermatoz dzięki temu, że jest wzbogacona w mikrosfery zawierające aktywne ekstrakty ziołowe naniesione na wewnętrzną powierzchnię dzianiny okrywającą chorą skórę pacjenta. Intensywność uwalniania aktywnych ekstraktów ziołowych z mikrosfer została potwierdzona badaniami prowadzonymi z wykorzystaniem metody spektrofotometrii UV.
Odzież o właściwościach pomocniczych przy leczeniu chorób skóry jest dedykowana konkretnym osobom, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta. Aby odzież była odpowiedzią na określone potrzeby, w procesie jej przygotowania uwzględniono wieloetapową personalizację:
– komputerowe dopasowanie odzieży do kształtu sylwetki pacjenta z wykorzystaniem skanowania ciała technologią 3D (rys. 7),
– rozlokowanie aktywnych mikrokapsuł na wewnętrznej powierzchni dzianiny w zależności od miejsca występowania zmian chorobowych na skórze pacjenta,
– dobór ziół o aktywności zalecanej do stosowania w przypadku konkretnych schorzeń,
Wyniki badań użytkowania odzieży przez pacjentki w okresie 5 tygodni potwierdziły skuteczność działania, czyli:
– zredukowanie odczucia świądu,
– zwiększenie nawilżenia skóry,
– zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wody,
– redukcja kolonii patogennego gronkowca złocistego na skórze.
Wspomniana odzież przeznaczona jest dla szerokiej rzeszy pacjentów z dolegliwościami dermatologicznymi. Jej wprowadzenie wzmocni konkurencyjność firm w sektorze odzieżowym, a przede wszystkim wniesie nową jakość i innowacyjność w branży tekstyliów. Dostępność tej odzieży wpłynie na poprawę jakości życia pacjentów, zminimalizuje konieczność stosowania maści, okładów i innych medykamentów, których używanie jest przyczyną wielu ograniczeń w życiu codziennym.
www.iwnirz.pl/
Tagi: Instytut Włókien Naturalnych, odzież dermatologiczna
Dodaj komentarz