Leczenie implantologiczne pozwala na trwałe uzupełnienie ubytków zębowych oraz przywrócenie pacjentowi pełnego uśmiechu i prawidłowego funkcjonowania. Dzięki uzupełnieniu luki po brakującym zębie zapobiega się rozchwianiu zębów, pojawieniu się wad zgryzu oraz zanikowi kości. Jak wszczepia się implanty w Krakowie i co warto wiedzieć o całym procesie leczenia implantologicznego?
Długość leczenia implantologicznego zależy w dużej mierze od stanu naszych zębów i kości oraz wybranej metody leczenia. Na pierwszej wizycie przed ustaleniem planu leczenia lekarz dokładnie ogląda zęby oraz zleca wykonanie dodatkowych badań. Prawidłowe zaplanowanie leczenia wymaga wykonania dokładnej diagnostyki, którą w Krakowie realizuje się metodami komputerowymi. Najczęściej wykonuje się badanie tomograficzne, które pozwala na stworzenie trójwymiarowej rekonstrukcji szczęk i zębów pacjenta oraz wirtualnej symulacji implantów i sztucznych zębów. Pozwala to na ustalenie optymalnego planu leczenia, który będzie najbardziej satysfakcjonujący dla pacjenta.
Oprócz badań, na wstępnej wizycie lekarz przeprowadza także szczegółowy wywiad z pacjentem oraz ocenia jego oczekiwania. Konieczne może być także wyleczenie próchnicy oraz ubytków zębowych i wykonanie dodatkowych zabiegów przygotowujących do wszczepienia implantu. Następnie lekarz wraz z pacjentem dokonuje wyboru implantów zębowych. Pacjent dowiaduje się, jakie rozwiązania ma do dyspozycji oraz które z nich jest najbardziej wskazane w jego przypadku. Implanty w Krakowie mogą zostać wszczepione jednoetapowo lub dwuetapowo, a wybór konkretnej metody wpływa na czas oczekiwania na finalne rezultaty leczenia implantologicznego.
Sam zabieg wszczepienia śruby nie jest długi i zwykle trwa około pół godziny. Poprzedzony jest zawsze podaniem miejscowo znieczulenia oraz dokładną dezynfekcją jamy ustnej. W pierwszej kolejności lekarz odsłania kość oraz wykonuje w niej otwory za pomocą specjalnych wierteł. Zabieg dzięki znieczuleniu jest całkowicie bezbolesny. W wykonanym otworze umieszczany i stabilizowany jest implant, a po jego wszczepieniu dziąsło zostaje zszyte. Po zabiegu pacjent najczęściej jest proszony o pozostanie na miejscu przez pewien czas, co pozwala lekarzowi upewnić się o jego dobrym samopoczuciu zanim zostanie zwolniony do domu.
Bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się palenia papierosów, spożywania alkoholu oraz picia zbyt ciepłych napojów. Po wszczepieniu implantu pacjent otrzymuje profilaktycznie antybiotyk oraz środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które należy zażywać przez kilka dni do czasu, aż rana się zagoi. Po ok. 7 dniach po zabiegu należy stawić się w gabinecie na zdjęcie szwów oraz ocenę stanu dziąsła. Po kilku miesiącach przychodzi natomiast pora na założenie korony, która będzie imitowała ząb. Jej umieszczenie na implancie kończy całe leczenie i pacjent wreszcie może cieszyć się pełnym uśmiechem.
Artykuł przygotowany przy współpracy z Indexmedica – Twoje implanty w Krakowie.
Tagi: implant, Kraków, Stomatolog, zdrowie
Dodaj komentarz