logo
logo
logo
logo

Grad medali dla polskich wynalazców
Opublikowano: 5 stycznia 2016

Targi Brussels Innova     15 medali złotych ze specjalnym wyróżnieniem jury, 30 medali złotych, 19 medali srebrnych i 1 medal brązowy oraz liczne nagrody i wyróżnienia to dorobek polskich naukowców i wynalazców przywieziony z 64. Światowych Targów Brussels Innova 2015.

W tegorocznej edycji Targów, poświęconych transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego, zgromadzono rozwiązania z Belgii, Chorwacji, Francji, Iranu, Malezji, Malty, Maroka, Mołdawii, Polski, Rosji, Rumunii, Tajlandii, Tajwanu i Włoch. Polscy wystawcy zaprezentowali 71 wynalazków.

65 medali dla Polaków

W ramach konkursu jury tradycyjnie przyznało medale – brązowe, srebrne i złote. Najwyżej ocenione rozwiązania otrzymały złote medale ze specjalnym wyróżnieniem jury oraz nagrody specjalne ufundowane przez belgijskie i międzynarodowe instytucje rządowe. „Polacy otrzymali 65 medali oraz inne nagrody i wyróżnienia” – informuje w przesłanym komunikacie oficjalny przedstawiciel Targów BRUSSELS INNOVA na Polskę – Eurobusiness-Haller.

Polacy otrzymali 15 medali złotych ze specjalnym wyróżnieniem jury. Nagrodą tą doceniono: Instytut Fizyki PAN za nową generację znaczników fluorescencyjnych do zastosowań w biologii i medycynie; firmę Inventmed Sp. z o.o. i prof. Aleksandra Sieronia za urządzenie terapeutyczne wielofunkcyjne Laserobaria-s; Przemysłowy Instytut Motoryzacji za „zawieszenie o regulowanej sztywności kątowej szczególnie do pojazdów terenowych”; Instytut Mechaniki Precyzyjnej za „nowatorską kombinację procesów azotowania oraz obróbki cieplnej stali narzędziowych i konstrukcyjnych”.

Wśród nagrodzonych złotym medalem ze specjalnym wyróżnieniem jury znalazły się również: Główny Instytut Górnictwa uhonorowany za „mechaniczny układ ochronny z zastosowaniem zasady dyssypacji energii”; Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych za sposób wytwarzania kompozytowej włókniny; Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych za „Wlot powietrza o podwyższonej osiowej symetrii napływu lotniczego turbinowego silnika odrzutowego, zwłaszcza bezpilotowego statku powietrznego”.

Wspólnie złoty medal z wyróżnieniem otrzymały: Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM, Politechnika Warszawska i Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, które doceniono za system monitorowania parametrów psychofizycznych pacjentów. Podobnie Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, nagrodzono za innowacyjną technologię produkcji suszonego mięsa strusiego o podwyższonej wartości odżywczej i prozdrowotnej. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał złoty medal z wyróżnieniem za węgle aktywowane o wysokiej zawartości azotu i wysokim przewodnictwie elektrycznym. Z kolei Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników oraz HOBAS System Polska Sp. z o.o. wspólnie wywalczyły złoto z wyróżnieniem za innowacyjną produkcję systemów niepalnych rur GRP.

Wśród 15 laureatów złotych medali z wyróżnieniem znalazły się też: Instytut Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego, który opracował hybrydowe nieorganiczno-organiczne aerożele do zastosowań izolacyjnych; Instytut Włókiennictwa za sposób biofunkcjonalizacji materiałów włókienniczych; Główny Instytut Górnictwa za optoelektroniczny system do zdalnego pomiaru wysokich temperatur (powyżej 2000K) w reaktorze podziemnego zgazowania węgla; Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego za sposób wytwarzania wołowiny funkcjonalnej dla dzieci.

Polscy naukowcy wywalczyli także 30 medali złotych, 19 medali srebrnych i jeden medal brązowy. Otrzymali też osiem nagród międzynarodowych i belgijskich instytucji rządowych oraz osiem nagród stowarzyszeń i delegacji zagranicznych.

Innowacje zaawansowane w badaniach

Polacy prezentują swe osiągnięcia na Targach w Brukseli od 25 lat. Od 1994 roku udział polskich wynalazców ze sfery nauki jest dofinansowywany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Organizacja partycypacji polskich przedsiębiorstw i promocja polskich wynalazków prezentowanych na Targach odbywa się we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Belgii.

W tym roku organizację udziału polskich wystawców zapewniła firma Eurobusiness-Haller z Katowic, oficjalny przedstawiciel Targów Brussels Innova. Wystawcami tegorocznej edycji były instytuty badawcze, wyższe uczelnie, przedsiębiorstwa innowacyjne oraz młodzież szkół średnich i wyższych. Rozwiązania obejmowały zagadnienia z różnych dziedzin, m.in. ekologii, medycyny, bezpieczeństwa, lotnictwa, przemysłu samochodowego i transportu, metalurgii, włókiennictwa, maszyn i urządzeń, chemii, mechaniki, inżynierii, elektroniki, rolnictwa i żywności, energetyki, informatyki.

Jak podkreślił przewodniczący jury oraz eksperci oceniający polskie wynalazki, ich wysoka ocena jest efektem bardzo wysokiego poziomu owych rozwiązań, zaawansowania w procesie badawczo-wdrożeniowym oraz zapotrzebowania na ich aplikacje. Jest ona również wynikiem profesjonalnej prezentacji wynalazków w postaci funkcjonujących prototypów, filmów i prezentacji multimedialnych, obrazujących ich działanie i potwierdzających efekty zastosowania, oraz bogatej dokumentacji merytorycznej przygotowanej dla jurorów oceniających rozwiązania.

Polskie stoiska zaprezentowały projekty już zaawansowane, po próbach, badaniach, wdrożeniach pilotażowych, jak również te gotowe do przemysłowych wdrożeń czy też do szerokiej komercjalizacji. Celem udziału w Targach jest promocja prezentowanych nowatorskich rozwiązań i nawiązanie kontaktów naukowo-biznesowych. Jest to inicjatywa prorynkowa.

DSC_0948DSC_0913DSC_0810DSC_0876

fotografie: Radosław Dariusz Moskal ZS3 – THM Ostrowiec Świętokrzyski.

źródło: inf. pras.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

INTARG

Nowa data Targów Wynalazków i Innowacji INTAR...

[caption id="attachment_28286" align="alignleft" width="232"]...

Barbara Haller de Hallenburg: pomagamy prezen...

[caption id="attachment_21440" align="alignleft" width="300"]...

23. Giełda Wynalazków już w marcu...

[caption id="attachment_20505" align="alignleft" width="300"]...