Idealnie utrzymany lakier samochodowy to dla fanów auto detailingu podstawa dla odczuwania satysfakcji z użytkowania auta. Do stanu tego można jednak dążyć na wiele niejednolitych sposób, spośród których do najskuteczniejszych i najczęściej wybieranych należą powłoki ceramiczne oraz poliuretanowe folie ochronne. Która ze wspomnianych metod zabezpieczania lakieru jest bardziej efektywna i czy w ogóle możliwe jest jednoznaczne wskazanie jednej z nich? O tym traktować będzie niniejszy artykuł.
Cel rozwiązań stosowanych w zakresie ochrony powłoki lakierniczej samochodu zawsze jest ten sam – zabezpieczyć go przed mikrouszkodzeniami, zarysowaniami i odpryskami, a także powstawaniem w jego obrębie zacieków, zmatowień czy hologramów. Mimo wspólnego celu jednak drogi prowadzące do jego osiągnięcia mogą być mocno rozbieżne względem siebie i być rekomendowane do zastosowania w różnych okolicznościach. Nie inaczej jest w przypadku wspomnianych wcześniej technik auto detailingowych.
Odpowiadając zatem na pytanie postawione w tytule artykułu, w pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z tego, że to, z której metody ochronnej zdecydujemy się skorzystać, powinno być uzależnione od tego, w jakiej konkretnie sytuacji się znajdujemy.
Oklejanie samochodów folią ochronną zapewnia jego karoserii nawet do 7 lat intensywnie wzmocnionej odporności na codzienną eksploatację, znacząco przedłużając czas jego nieskazitelnej prezencji. W praktyce jednak wysokie walory estetyczne gwarantuje wyłącznie wtedy, kiedy oryginalna warstwa lakieru zachowana jest w dobrym stanie, czyli np. tuż po opuszczeniu przez auto murów fabryki czy niedługo po przebyciu przez nie ponownego lakierowania.
W przypadku natomiast powłok ceramicznych okres ochrony jest nieco krótszy, sięgając do 5 lat, ale w zamian rozwiązanie to nadaje się do wykorzystania także wówczas, gdy pierwotne poszycie pojazdu nie jest zachowane w idealnej kondycji. Wraz z ich aplikacją bowiem każdorazowo przeprowadza się też renowację oryginalnego lakieru, a dodatkowo same w sobie mają one właściwości powodujące wypełnienie nie tylko wszelkich mikrouszkodzeń, takich jak drobne wżery, odpryski czy rysy, ale również charakterystycznych porów naturalnie występujących w ramach powłok lakierniczych.
Jeśli chodzi o auto detailing, Poznań stanowi kolebkę dla całej krajowej branży pielęgnacji samochodów. W mieście tym funkcjonuje bowiem studio Cars Care – jedna z najstarszych i najbardziej pionierskich firm, która wywarła bardzo pozytywny wpływ na sposób, w jaki ukształtował się cały wspomniany segment polskiego rynku.
Specjaliści z tego salonu zwracają uwagę, że obecny na daną chwilę stan lakieru samochodowego nie jest jedynym czynnikiem, od którego powinien być uzależniony nasz wybór w zakresie planowanego do zastosowania rozwiązania ochronnego.
Folie poliuretanowe od powłok ceramicznych różnią się także specyfiką zapewnianej przez siebie ochrony. Te pierwsze nastawione są przede wszystkim na silne zabezpieczenie lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi i rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi, podczas gdy nieco mniej odporne na odpryski czy zarysowania powłoki ceramiczne w Poznaniu wykorzystuje się także w celu nie tyle utrzymania pierwotnej estetyki auta, ile wręcz jej podbicia do stanu nieosiągalnego nawet dla pojazdów zupełnie nowych.
Stojąc przed dylematem związanym z koniecznością zdecydowania się na jedno z tych rozwiązań, warto zatem zastanowić się przede wszystkim nad tym, które z nich lepiej koresponduje z naszymi indywidualnymi preferencjami oraz ze sposobem i okolicznościami, w jakich użytkujemy auto. Czy dobrym wyjściem będzie postawienie na silniejszy stopień ochrony niezapewniający dodatkowych walorów wizualnych, czy też lepiej będzie wybrać wariant w nieco mniejszym stopniu zabezpieczający lakier, ale za to gwarantujący mu ponadprzeciętną prezencję? Na to pytanie każdy musi niestety odpowiedzieć sobie samodzielnie.
Tagi: auto detailing, Folie ochronne, motoryzacja, powłoka ceramiczna, samochód
Dodaj komentarz