Podstawowym celem stosowania faktur elektronicznych jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej.
Faktury elektroniczne to pojęcie, które znane jest w polskim porządku prawnym od kilkunastu lat. Początkowo uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Finansów, od 2014 roku zaś, mocą nowelizacji Ustawy o podatku od towarów i usług, szczegółowo opisane w akcie wyższym w hierarchii aktów prawnych. Eksperci zgodnie uznają, że dopiero obecnie obowiązujące przepisy prawa w sposób jasny i precyzyjny określają zasady wystawiania, przesyłania i przechowywania faktur online.
Warto w tym miejscu dodać, że zarówno wskazana nowelizacja, jak i dalsze prace Ministerstwa Finansów zmierzają do upowszechnienia stosowania elektronicznej formy wystawiania dokumentów księgowych w firmie. W lutym 2021 roku rozpoczęły się bowiem konsultacje publiczne projektu ustawy, który zakłada wprowadzenie efaktury ustrukturyzowanej. Ma być ona wystawiana i otrzymywana za pośrednictwem Krajowego Systemu e-faktur, czyli centralnej bazy faktur elektronicznych ustrukturyzowanych. Według założeń, od 2023 ich stosowanie będzie obowiązkowe.
W myśl art. 2 ust. 32 u.p.t.u. faktura elektroniczna to faktura wystawiona i otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym. Ponadto ustawodawca wprost zrównał efakturę z tradycyjną fakturą papierową. Wskazał bowiem, że ilekroć w ustawie mowa o fakturze, chodzi o dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej, który zawiera określone w ustawie i innych przepisach elementy. Oznacza to, że faktury elektroniczne muszą składać się z takich samych części, co faktury tradycyjne. Określa je w sposób szczegółowy art. 106e u.p.t.u.
Warto w tym miejscu podkreślić, że na gruncie obecnie obowiązujących przepisów, mimo zrównania faktury online z jej wersją papierową, konieczne jest uzyskanie zgody odbiorcy na stosowanie takich faktur. Ustawodawca nie określił jednak w jakiej formie ma być ona wyrażona. Przyjmuje się zatem, że jeśli odbiorca wyraźnie nie sprzeciwi się otrzymywaniu faktur w wersji elektronicznej, tym samym akceptuje je. Szczegółowe kwestie związane z wyrażeniem lub cofnięciem zgody na otrzymywanie faktur elektronicznych mogą być także przedmiotem umowy zawartej między stronami.
Zgodnie z art. 106m. ust. 1 u.p.t.u. podatnik określa:
W przypadku efaktury możliwe jest to nie tylko poprzez zastosowanie środków kontroli biznesowych, ale także przy wykorzystaniu:
Wdrożenie i wykorzystanie systemu EDI ułatwia zatem podatnikowi wykonanie ustawowego obowiązku. Ponadto stosowanie efaktury Edison.pl lub innych operatorów tego systemu usprawnia cały proces księgowy faktur online. Matching, walidacja, czy zsynchronizowanie systemu EDI z funkcjonującymi w firmie systemami logistycznymi lub magazynowymi to tylko niektóre oferowane usługi.
Autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność faktury powinny być także zapewnione podczas przechowywania faktur przez podatnika. Ponieważ ustawodawca nie określił w sposób szczególny zasad archiwizacji faktur elektronicznych, przyjmuje się, że są one takie same, jak w przypadku dokumentów papierowych. Podatnik jest zatem zobowiązany do przechowywania faktur do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez okres pięciu lat.
Sposób przechowywania faktur, w tym faktury elektronicznej, musi zapewniać ich łatwe odszukanie, a także autentyczność, integralność i czytelność. Konieczne jest także zachowanie podziału na okresy rozliczeniowe.
Tagi: e-faktura, efaktura, faktura elektroniczna, firma, Gospodarka, Ministerstwo Finansów, prawo
Dodaj komentarz