Jak twierdzi portal onet.pl, powołując się na brytyjski „The Economist”, naukowcy są o krok od wynalezienia eliksiru długowieczności. Próby stworzenia takiego specyfiku podejmowane były od wieków. Zwykle zajmowali się tym różni szarlatani. Można tu przytoczyć historię pierwszego cesarza Chin Qin Shi Huanga, który umarł w skutek zażywania eliksiru nieśmiertelności zawierającego rtęć.
Onet pisze jednak, że teraz sprawą zajęli się naukowcy. Dzięki ich badaniom już wkrótce osiąganie wieku 100 lat może stać się normą. Jak podkreśla portal istnieje wiele niebezpieczeństw związanych z wynalazkiem. Jedną z możliwości stanowi zawłaszczenie go przez bogatych kosztem biednych.
O ile kiedyś szarlatani zalecali swoim ofiarom eliksiry długowieczności oparte na ziołach, a czasem nawet truciznach, teraz chętni na długie życie zachęcani są do stosowania przeróżnych diet, aktywności fizycznej, czy przyjmowania wynalazków przemysłu farmaceutycznego. Dawniej szukanie eliksiru długowieczności dotyczyło głównie elit, obecnie chętni należą do różnych klas społecznych.
Jak pisze onet.pl: Dożycie 100 lat nie jest dziś czymś niespotykanym, ale nadal jest rzadkością. W USA i Wielkiej Brytanii stulatkowie stanowią zaledwie około 0,03 proc. populacji .Jeśli jednak najnowsze wysiłki mające na celu przedłużenie życia przyniosą spodziewany efekt, osiągnięcie 100. urodzin może stać się normą. A wtedy pokonanie kolejnej granicy – np. 120 lat będzie na wyciągnięcie ręki.
Już obecnie możemy doświadczyć zwiększania się średniej długości życia. Wynika ono głównie z wynalezienia metod radzenia sobie z wieloma chorobami, które kiedyś były śmiertelne. Jednak nie udało się powstrzymać samego procesu starzenia się. Dotyczy to również prawdopodobieństwa wystąpienia chorób związanych z wiekiem, jak demencja. Przedłużanie życie jest więc jedną kwestią, drugą pozostaje powstrzymanie starzenia się organizmu.
By opóźnić starzenie, trzeba wpłynąć na procesy biologiczne, które je powodują. Jedną z metod jest ograniczenie liczby przyjmowanych kalorii. Rygorystyczna dieta to jednak jest zbyt duże wyzwanie dla wielu ludzi. Podobne rezultaty można osiągnąć stosując leki wpływające na odpowiednie szlaki metaboliczne.
Jak pisze onet.pl: Jednym z nich jest metformina, tani, doustny lek stosowany m.in w leczeniu cukrzycy typu 2. Innym specyfikiem jest rapamycyna, lek immunosupresyjny, mający szerokie zastosowanie w przeszczepach narządów. Są już pierwsi pacjenci, którzy decydują się na przyjmowanie tych leków inaczej niż określono to w charakterystyce produktu leczniczego – samodzielnie lub podpisując umowy z firmami, które pracują nad długowiecznością.
Inną metodą może być opracowanie metod usuwania starzejących się komórek, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie różnych organów. Z wiekiem ich odsetek w organizmie zaczyna wzrastać, ponieważ organizm coraz słabiej radzi sobie z ich usuwaniem. W tym celu zastosowanie mają leki senolityczne wyłączające ochronę przed samobójczą śmiercią komórek. Mogą one jednak szkodzić też zdrowym komórkom.
Naukowcy badają również metody odmładzania komórek poprzez zmianę markerów epigenetycznych na chromosomach. Odpowiadają one za aktywowanie odpowiednich genów. Ponieważ ich liczba rośnie z wiekiem, graniczenie jej może sprawić, że człowiek po sześćdziesiątce będzie miał komórki dwudziestolatka.
Optymiści w środowiskach naukowych twierdzą, że połączenie różnych metod umożliwi całkowicie powstrzymać proces starzenia, a nawet odwrócić go. Pozostaje jeszcze kwestia starzejącego się mózgu. Nie został on stworzony dla osobników żyjących zbyt długo. Ma ograniczoną pojemność, a jego sprawność maleje niezależnie od chorób wieku starczego.
Wymyślenie leku zapobiegającego starzeniu wymaga ciągle wielu badań i sporych nakładów. Pokusa jest jednak duża, więc na świecie jak grzyby po deszczu wyrastają startupy zajmujące się rozwiązaniem problemu. Większości badań nie przeprowadzono jeszcze na ludziach, a wprowadzanie nowych leków wymaga lat badań. Eliksir długowieczności nie pojawi się szybko, ale wraz ze zrozumieniem mechanizmów starzenia się, jego wynalezienie jest coraz bliżej.
Wojciech Ostrowski
Źródło: onet.pl
Tagi: medycyna, technologia, zdrowie
Dodaj komentarz