logo
logo
logo
logo
e-zwolnienia

e-zwolnienia – lekarze na bakier z techniką
Opublikowano: 2 lutego 2018

Na 20 mln wystawionych zwolnień lekarskich, tylko 1,76 mln było w wersji elektronicznej. Lekarze są przeciwni nowinkom technicznym, tłumaczą, że nie mają w gabinetach możliwości, aby zrezygnować całkowicie z wystawiania papierowych zwolnień.

Tymczasem od lipca, tylko takie będą honorowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Choć do obowiązkowego wprowadzenia e-zwolnień zostało zaledwie 5 miesięcy, tylko 42 tys. lekarzy na 145 tys. uprawnionych do wystawiania zwolnień, ma swój profil PUE ZUS. Nic dziwnego, że od początku 2016 roku wystawiono zaledwie 1,76 mln elektronicznych zwolnień. Najwięcej z oddziału ZUS w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Było to odpowiednio 350 tys., 152 i 150.

E-zwolnienia będą musiały być wystawiane osobom, które pracują w firmie zatrudniającej minimum 5 pracowników. Profil muszą założyć także pracodawcy. Obecnie na 2,5 mln firm profil płatnika ma 1,6 mln.

e-zwolnienia – Jak to działa?

Bezpłatny certyfikat wystawia ZUS, po złożeniu wniosku przez lekarza. Wnioskujący jest powiadamiany sms-em lub e mailowo o tym, że otrzymał certyfikat. Dzięki niemu może wystawiać e-zwolnienia. Lekarz musi tylko ustawić swoje indywidualne hasło dostępu, to przynajmniej cztery znaki: cyfry, litery i znaki specjalne. Certyfikat jest ważny przez 5 lat. Taka możliwość istnieje od 1 grudnia 2017 roku, wcześniej e-zwolnienia można było wypisywać, ale procedura była bardziej skomplikowana, lekarze musieli wykupić kwalifikowany podpis elektroniczny lub założyć go przez ePUAP. Medykom to się nie podobało.

Mimo ułatwień, narzekania w środowisku nie ustają. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują do Elżbiety Rafalskiej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby pozostawić możliwość wypełniania zwolnień lekarskich także w wersji papierowej.

Medycy mają dwa podstawowe argumenty: co jeśli padnie system informatyczny w gabinecie?, co ze starszymi lekarzami, których większość nie jest biegła w nowinkach technicznych? Szefowa resortu jest jednak nieugięta.

W 2016 roku na zwolnieniu lekarskim, Polacy spędzili w sumie 276 milionów dni.

 

 

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

leasing paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w ramach leasingu...

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i dynamicznego rozwoju techno...
Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Onboarding

Onboarding zdalny, czyli wdrożenie pracownika...

Jak ograniczyć rotację pracowników, obniżyć koszty zatrudnienia i zwię...