logo
logo
logo
logo

Domy z gliny
Opublikowano: 26 sierpnia 2016

Glina jest jednym z najstarszych materiałów budulcowych. Od początków osadnictwa była ceniona za niezwykłe właściwości. Zimą w glinianych pomieszczeniach utrzymywało się przyjemne ciepło, w czasie letnich upałów panował chłód. Domy z gliny były łatwe do wybudowania, natomiast zniszczony materiał nadawał się do ponownego użycia.

Współczesność wyparła gliniane domy z użytkowania, jako prymitywne i niepasujące do wielkomiejskiej zabudowy. Dopiero ekolodzy na nowo odkryli dobroczynne właściwości domów z gliny:

  • glina pochłania wilgoć, a jej nadmiar zostaje wydalony. Oddychające ściany nie dopuszczą do przesuszenia powietrza w pomieszczeniach, co korzystnie wpływa na ludzkie śluzówki,
  • antystatyczność materiałów glinianych sprzyja zdrowiu, ponieważ eliminowany jest kurz – siedlisko chorobotwórczych bakterii,
  • gliniany dom można wznieść samodzielnie, korzystając z opracowanych technologii, spełniających obowiązujące normy cieplne,
  • glina to budulec szeroko dostępny i opłacalny ekonomicznie, przy tym biodegradowalny, niezanieczyszczający środowiska,
  • w glinianych wnętrzach panuje najlepsza dla zdrowia temperatura – zimą jest ciepło, latem chłodno,
  • plastyczność gliny jest gwarantem zastosowania w praktyce własnej pomysłowości i wizji własnego domostwa,
  • skorzystanie z gotowych projektów umożliwia wybudowanie domu wszystkim zainteresowanym tego rodzaju budownictwem.

Zanim powstanie gliniany dom

Decyzja o wybudowaniu domu z gliny zależy od posiadanej wiedzy na temat konstrukcji domostwa, oraz od obliczeń kosztów , jakie poniesiemy, decydując się na ekologiczny dom.

Sprawne prace budowlane zależeć będą od sporządzonego projektu. Najlepiej zdecydować się na prostą konstrukcję, która wiązać się będzie z mniejszymi nakładami finansowymi

Po stronie wydatków znajdzie zatrudnienie ekipy budowlanej, a także zakup działki pod przyszłą inwestycję. Lokalizacja poza miastem oznacza mniejsze koszty zakupu działki i tańszą budowę.

Budowa domu z gliny musi uwzględniać obowiązujące przepisy prawne:

  • Ustawa z dnia 16 IV 2004 roku traktuje o wyrobach budowlanych.
  • Normy branżowe, uwzględniające masy cementowo-gliniane, warunki techniczne wykonania i odbioru budowli glinianych oraz cegieł i bloków cementowo-glinianych, oznaczone są jako BN-62/6738-01, BN-62/6738-02, BN-62/8841-04 oraz BN-62/9012-01.
  • Na producencie spoczywa wymóg oznakowania wyrobów budowlanych symbolem CE. Jeśli projekt należy do indywidualnych realizacji, musi posiadać odpowiednią dokumentację oraz oświadczenie producenta.
  • Sprawy charakterystyki energetycznej budynków reguluje Dyrektywa UE z dnia 1 I 2009 roku.

Przystępując do budowy glinianego domu, decydujemy się na wybór odpowiedniej technologii. Najczęściej wybierana jest metoda wypełniania szkieletu domu bloczkami lekkiej gliny, zmieszanymi ze słomą lub trzciną.

Mocniejsze ściany powstaną wówczas, jeśli do gliny zostaną dodane substancje organiczne i nieorganiczne.

Najrzadziej wykorzystywana jest glina ciężka, zmieszana z piaskiem, trocinami i słomą. Taki materiał budowlany ubija się w szalunku, a budowla wymaga wykonania ławy fundamentowej.

Glinę do budowy domu można przygotować samodzielnie. Należy ją wyrobić, dodając słomy i piasku. Dokładnie wyrobioną glinę umieszcza się na kamiennym fundamencie. Wznoszone ściany mogą zostać dowolnie formowane. Najlepsze właściwości termiczne i akustyczne mają ściany o grubości około 60 cm. Do ich wykończenia używa się wapiennego tynku.

Ekspert z Poradnik-Budowlany.pl – artykuły poradnikowe, recenzje technologii, informacje prawne.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.