logo
logo
logo
logo

Domy parterowe – szybkie, tanie i popularne rozwiązanie dla małych rodzin
Opublikowano: 25 stycznia 2017

Jak dzisiaj wyglądają domy jednorodzinne? Można powiedzieć, że jest to mieszanka, zarówno sprawdzonych rozwiązań, całkiem nowych trendów oraz powracających upodobań. Współcześnie spotykamy się coraz częściej z oszczędnością i wnętrzami jak najbardziej otwartymi na otoczenie. I takie właśnie są domy parterowe.

Brak pięter – brak barier

Już od dłuższego czasu w budownictwie dominują jednorodzinne domy parterowe z poddaszem do użytku. Inwestorzy coraz rzadziej sięgają po duże, wielopiętrowe konstrukcje, znane nam sprzed kilku pokoleń. Dziś stawiamy na funkcjonalnie zagospodarowany i przede wszystkim przestronny parter, który będzie służył zarówno dzieciom, jak i osobom starszym. Myślimy przyszłościowo – budujemy dom na całe życie. Dzięki takim rozwiązaniom możemy mieszkać wygodniej i łatwiej się komunikować.

Rozwiązanie tanie i szybkie

Domy parterowe, poza tym, że są bardzo funkcjonalne, są także tańsze, a ich budowa jest znacznie krótsza. Ponadto dają dodatkową możliwość na przyszłość – dom zawsze może zostać powiększony o rozbudowę poddasza. Koszty budowy są natomiast o wiele niższe, ponieważ konstrukcja nie musi być tak wytrzymała, jak w przypadku budowy kolejnego piętra. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie wybór projektu domu, którego dach jest dwuspadowy, tak jak w projekcie Lara CE – zmniejszy to zarówno sam koszt montażu dachu, jak i późniejszą eksploatację, poprzez zminimalizowanie ryzyka powstania mostków cieplnych.

Optyczne powiększanie przestrzeni

Projekty domów parterowych zwykle tworzy się z myślą o większych działkach. Te natomiast pozwalają na bogate zaaranżowanie otoczenia domu, poprzez sytuowanie miejsc wypoczynkowych i rekreacyjnych, jak na przykład boiska czy basenu. Dzięki temu, że wszystkie pomieszczenia znajdują się na parterze, Inwestorzy mają możliwość optycznego powiększania ich przestrzeni poprzez montaż dużych przeszkleń, które wizualnie otwierają wnętrza na otoczenie, a co za tym idzie, wydłużają je i doświetlają. Przeszklenia jednak mogą być kosztowną inwestycją. Warto natomiast zauważyć, że jeśli zakupimy produkt dobrej jakości, może nam on służyć jako element naturalnego docieplenia budynku poprzez ciepło emitowane ze słońca.

Popularna energooszczędność

Będąc w temacie energooszczędności, nie sposób wspomnieć, że domy parterowe coraz częściej projektowane są także jako domy energooszczędne. Pozwalają na to między innymi większe połacie dachu, na których można umieścić panele słoneczne lub fotowoltaiczne. Również brak dodatkowej kondygnacji znacznie minimalizuje ryzyko powstania mostków termicznych, poprzez które energia mogłaby uciekać. Jednak nie możemy zapominać o bardzo ważnej zasadzie – zwartej bryle. Jeżeli bryła będzie rozłożysta, co w przypadku domów parterowych występuje często, taki dom nie będzie mógł zostać uznany za energooszczędny.

Jak urozmaicić prostą bryłę?

Projekt domu o zwartej bryle i prostym dachu może wydawać się dla niektórych mało interesujący. Na szczęście architekci to wiedzą i jako rozwiązanie proponują jako formę urozmaicenia, umieszczenie garażu przylegającego do budynku. Budowa garażu w taki sposób może znacznie zmienić wygląd całego domu, dzięki dodatkowej możliwości przedłużenia dachu nad wejście główne lub taras. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie różnego rodzaju filarów, które pozwolą na zachowanie prostego kształtu dachu oraz zagospodarowania przestrzeni pod nimi na cele rekreacyjne.

W poniższym projekcie Decyma 6 architekci wykorzystali oba sposoby, dzięki czemu pozornie prosta bryła zyskała ciekawego charakteru. Projekt jest także budynkiem energooszczędnym o wielu przeszkleniach, które dodatkowo ozdabiają budynek, zarówno w jego wnętrzu, jak i na zewnątrz.

Decydując się na budowę domu parterowego musimy po pierwsze odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest priorytetem? Jeśli niskie koszty budowy – sięgajmy po projekty na planie prostokąta z dwuspadowym dachem. Jeśli niskie koszty eksploatacji – poza powyższymi kryteriami zwracajmy szczególną uwagę na jakość materiałów i ich montażu. Jeżeli fundusze na to pozwalają – zainwestujmy w ekologiczne systemy pozyskiwania energii. Dzięki tym kilku podstawowym zasadom możemy wybudować dom stosunkowo tanio, szybko i na wiele pokoleń.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprzedaż nieruchomości

Jak szybciej sprzedać nieruchomość nad morzem...

Sprzedaż nieruchomości w województwie zachodniopomorskim nie zawsze pr...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Dewalt

Dlaczego warto zainwestować w narzędzia Dewal...

Coraz więcej profesjonalistów i amatorów majsterkowania stawia...