Domki ogrodowe to różnorodne konstrukcje stanowiące elementy małej architektury. Coraz częściej zauważamy je w ogrodowym krajobrazie, w który z łatwością się wpisują. Kiedy warto zainwestować w tego typu produkt i jakie przyniesie nam korzyści?
W sklepach znajdziemy wiele projektów domków ogrodowych, które nadają się do samodzielnego złożenia. Większość z nich to konstrukcje wykonane z drewna, jednak producenci oferują także modele wyprodukowane z tworzywa sztucznego. Materiał wykonania to jedna z kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru domku do ogrodu. Do innych ważnych aspektów należy też wielkość konstrukcji, która powinna odpowiadać naszym potrzebom.
Pamiętajmy, że decydując się na zakup drewnianego domku ogrodowego, musimy zadbać o jego właściwą konserwację. Po jego złożeniu należy zabezpieczyć go impregnatem do drewna, a potem dodatkowo wykończyć, np. farbą lub lakierem.
Wiele projektów domków ogrodowych, to małe konstrukcje pozbawione okien, które pełnią funkcje wygodnego schowka na narzędzia – z tego powodu bywają nazywane też domkami narzędziowymi. Z łatwością schowamy w nich szpadel, grabie, drobne narzędzia czy doniczki i nawozy, ale raczej nie pomieścimy w nich mebli ogrodowych.
Większe domki, np. takie jak tu https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/architektura-ogrodowa/domki-ogrodowe.html, oferują natomiast miejsce do przechowywania maszyn ogrodniczych i mebli – często posiadają okno i szerokie, nierzadko dwuskrzydłowe drzwi. W takim magazynku zmieścimy większość akcesoriów i sprzętów używanych na co dzień w ogrodzie.
Jeszcze inne z domków ogrodowych posiadają dobudowane wiaty na drewno, a nawet niewielkie tarasy – te ostatnie to niemal miniaturowe domy, zapewniające nam nawet schronienie przed nagłym deszczem.
Kiedy warto zdecydować się na zakup domku ogrodowego? Przede wszystkim wtedy, gdy nie posiadamy ogrodu bezpośrednio przy domu, a teren, którym dysponujemy, należy np. do ogrodów działkowych. Obecność schowka na narzędzia i sprzęty jest w takiej sytuacji koniecznością – pozwala na przechowywania na działce niezbędnych akcesoriów bez potrzeby każdorazowego wożenia ich ze sobą.
Z dala od domu warto też postawić domek o większej powierzchni, w którym będzie można przeczekać nagłą zmianę pogody lub pomieścić meble ogrodowe wymagające zabezpieczenia przed zimą.
Domek ogrodowy możemy postawić także w przydomowym ogrodzie – warto zrobić to np. wtedy, gdy w naszym garażu brakuje miejsca na niezbędne przybory. Tutaj reguły wystarczy przeciętnej wielkości domek umieszczony przy jednej ze ścian domu bądź w dalszym zakątku ogrodu.
Małe domki ogrodowe z pewnością docenią ponadto mieszkańcy bloków zajmujący lokale na parterze. Do takich mieszkań bardzo często przynależą niewielkie ogródki, których utrzymanie wymaga posiadania choćby kosiarki do trawy i podstawowych narzędzi. Brak piwnicy, strychu czy komórki lokatorskiej sprawia, że nawet najmniejszy schowek okazuje się w tym przypadku idealnym rozwiązaniem.
Tagi: Budownictwo, DOM, działka, ogród
Dodaj komentarz