logo
logo
logo
logo
dane w chmurze

Dlaczego warto przechowywać dane w chmurze?
Opublikowano: 1 grudnia 2022

Przechowywanie danych w chmurze obliczeniowej powoli staje się standardem w branżach zorientowanych na cyfrowe realizowanie procesów biznesowych. Liczba zasobów w postaci plików tekstowych, faktur, baz danych i systemów informatycznych rośnie w tempie dynamicznym, a usługi chmurowe są w stanie spełnić oczekiwania klientów. Nic w tym zresztą dziwnego – istnieje wiele powodów, dla których przechowywanie danych w chmurze jest korzystną alternatywą.

Jak działa chmura?

Chmura internetowa to innowacyjne rozwiązanie, które można przyrównać do wirtualnego dysku, który dysponuje wolną przestrzenią służącą gromadzeniu zasobów cyfrowych. Na chmurze możemy gromadzić nie tylko pliki w formacie multimedialnym czy tekstowym, ale też aplikacje i programy, które pozwalają nam realizować najważniejsze zadania.

Dostęp do chmury uzyskujemy z poziomu każdego urządzenia podłączonego do sieci internetowej. Dlatego też chmura zyskuje tak znaczącą przewagę nad fizycznymi dyskami – do dowolnego pliku uzyskamy dostęp z dowolnego miejsca na świecie.

Usługi chmurowe rozwijają się w bardzo dynamicznym tempie i już teraz do dyspozycji mamy kilkadziesiąt tego typu usług – zarówno płatnych, bardzo zaawansowanych jak Microsoft Azure, IBM Cloud, jak również chmury darmowe, które nieco ograniczają nam swoją funkcjonalność, ale mogą być przydatne dla mniejszych firm.

Zalety zabezpieczenia danych w chmurze

Jakie są podstawowe zalety wynikające z migracji zasobów cyfrowych do chmury obliczeniowej? Przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa firmy. Jednym z najważniejszych zasobów są właśnie dane i informacje. Te, które składowane są na fizycznych serwerach lub dyskach komputerów mogą wskutek nieszczęśliwego wypadku zniknąć, czy to poprzez atak hakerski, czy nieszczęśliwy, losowy wypadek. W przypadku chmury taka ewentualność nie może mieć miejsca – wszystkie zasoby są gromadzone cyfrowo, co zapewnia nam do nich stabilny dostęp.

To jednak nie wszystko. Chmura to także komfort i wygoda wynikająca z możliwości dostępu do zasobów z poziomu każdego mobilnego urządzenia – smartfona, laptopa czy tableta. Nie zapominajmy o znaczących oszczędnościach finansowych. Firma nie musi już inwestować we własną, fizyczną, kosztowną infrastrukturę IT. Wystarczy jeden miesięczny abonament, który pozwoli nam na korzystanie z pełnej funkcjonalności chmury obliczeniowej.

Rodzaje chmur a bezpieczeństwo danych

Chmury obliczeniowe możemy podzielić na trzy podstawowe typy. Szczegółowo o różnicach pomiędzy różnymi typami przeczytamy pod adresem https://businessintelligence.pl/przetwarzanie-danych-chmura-publiczna-prywatna-czy-hybrydowa/. W ramach oferty dostawców nowoczesnych rozwiązań IT możemy znaleźć:

Chmurę prywatną – to typ chmury, w której bazą jest infrastruktura będąca we własności lub dzierżawie firmy. Najważniejsza cecha chmury prywatnej to brak dostępu z zewnątrz. Oznacza to, że tylko delegowani pracownicy firmy mają dostęp do zasobów gromadzonych w chmurze, a za obsługę techniczną rozwiązania odpowiada wewnętrzny dział IT. To zdecydowanie najbezpieczniejsza forma chmury, która wprawdzie wymaga większej inwestycji, jednak w pełni zapewni bezpieczeństwo danych.

Chmurę publiczną – to podstawowa oferta dostawców usług chmurowych, w ramach której otrzymujemy żądaną ilość miejsca na publicznym serwerze. To relatywnie tanie rozwiązanie, które obecnie jest w stanie pokryć duże zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową. Za stabilność i utrzymanie ciągłości działania chmury odpowiada dostawca. To rozwiązanie mniej pewne niż chmura prywatna pod względem bezpieczeństwa, jednak wciąż jest to doskonała alternatywa w stosunku do utrzymywania zasobów na fizycznym dysku komputera.

Chmurę hybrydową  – to kompromis pomiędzy bezpieczeństwem oferowanym przez chmurę prywatną a niskim kosztem, który zapewnia nam chmura publiczna. Niektóre składowe chmury hybrydowej stanowią własność naszej firmy, podczas gdy inne usługi chmurowe stanowią ofertę powszechną, będącą w ofercie dostawcy.

Które rozwiązanie wybrać? Tutaj niezbędne jest wykonanie syntetycznej oceny naszych potrzeb, budżetu przewidzianego na inwestycje w IT, a także preferencji związanych z poziomem oczekiwanego bezpieczeństwa cyfrowych zasobów firmy.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Niko pisze:

    Temat zupełnie na czasie! Sam niedawno wpadłem na ciekawy artykuł o tej tematyce:edge1s. com/pl/blog/przyszlosc-w-hybrydowych-barwach- wyzwania-rynku-przetwarzania-danych-i-chmury/ i chętnie się w niego zagłębiam, ciekawa rzecz do analizy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

domofon IP

Domofony IP do domu i bloku mieszkalnego R...

Bez wątpienia wybór odpowiedniego domofonu to decyzja, wpływająca na b...
smartwatch

Czy warto inwestować w smartwatch? Ekspercka...

Smartwatche szybko się rozwijają, stając się popularnym akcesorium zar...