Meble socjalne, według przepisów prawnych, muszą znaleźć się obowiązkowo w szatniach oraz pomieszczeniach przeznaczonych dla pracowników. Często spotyka się je również w urzędach, szkołach, a także w obiektach sportowych. Ich głównym zdaniem jest zapewnienie przebywających w danych miejscach osobom zamkniętej przestrzeni na ich przedmioty osobiste, ubrania oraz akcesoria, których nie mogą lub nie chcą mieć ze sobą na terenie obiektu.
Meble socjalne, często nazywane także szafkami BHP, pełnią bardzo istotną rolę zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej. Są obowiązkowym elementem wyposażenia szatni znajdujących się w zakładach pracy, w których pracownicy przed przystąpieniem do swoich zadań, muszą przebrać się w tzw. odzież roboczą. Szafki BHP zapewniają im odpowiednią ilość miejsca potrzebnego do przechowywania odzieży, przedmiotów osobistych i innych przedmiotów, których nie mogą mieć przy sobie w trakcie pracy.
Meble socjalne są wykorzystywane nie tylko w zakładach pracy, gdzie ich umieszczenie stanowi prawny obowiązek, lecz także w wielu innych miejscach. Spotykamy je m. in. w placówkach edukacyjnych (np. w szkołach i na uniwersytetach), obiektach rekreacyjnych (baseny, obiekty sportowe), a także w instytucjach publicznych i w urzędach. W tych miejscach pełnią dokładnie taką samą rolę, co w zakładach pracy – zapewniają osobom do nich uczęszczającym miejsce do przechowywania przedmiotów osobistych.
Meble socjalne to m. in. szafy ubraniowe i skrytki. Są to wykonane zazwyczaj z metalu szafki BHP zamykane na klucz. Ich zabezpieczenie specjalnym zamknięciem jest bardzo istotne, gdyż meble socjalne znajdują się w miejscach dostępnych dla wszystkich pracowników i osób goszczących w danym obiekcie. Każda osoba posiada klucz do własnej szafki i nie musi martwić się o bezpieczeństwo swoich przedmiotów osobistych. Oprócz standardowych zamków, szafki BHP mogą posiadać zamknięcie na kłódkę lub kartę magnetyczną. Meble socjalne są wykonane z wytrzymałych, odpornych na uszkodzenia materiałów, w tym z blachy nierdzewnej, blachy kwasoodpornej lub ocynkowanej.
W szkołach i na uczelniach umieszczane są specjalne natomiast szafy szkolne, które są przeznaczone do przechowywania w ich wnętrzu książek, akcesoriów edukacyjnych i innych przedmiotów przydatnych w trakcie prowadzenia zajęć. Dzięki ich obecności w placówce dzieci nie muszą nosić codziennie tornistrów wypełnionych książkami. W obiektach sportowych często spotyka się natomiast tzw. szafy sportowe. Są to specjalne szafki BHP, wykonane z materiałów odpornych na działanie wirusów i bakterii, w których wnętrzu instalowane są dodatkowo specjalne lampy UV, dezynfekujące na bieżąco znajdującą się w nich zawartość, zapewniając tym samym wysoki poziom higieny.
Tagi: BHP, meble, meble socjalne
Dodaj komentarz