logo
logo
logo
logo
serwer VPS

Czym jest serwer VPS i kiedy powinieneś rozważyć posiadanie go?
Opublikowano: 24 sierpnia 2022

VPS, czyli virtual private serwer, to w dosłownym tłumaczeniu wirtualny serwer prywatny. Oznacza to, że zasoby maszyny podzielone zostały w wyniku procesu wirtualizacji na części z których następnie korzystać mogą klienci. Serwery VPS są obecnie niezwykle popularnym rozwiązaniem, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm.

Wirtualny serwer prywatny porównać można do tradycyjnego hostingu współdzielonego. Podobnie jak tam poszczególni klienci dzielą między sobą zasoby, a wszystkie maszyny wirtualne są od siebie całkowicie odseparowane. Dużym plusem odróżniającym rozwiązania VPS od tradycyjnego serwera współdzielonego jest znacznie mniejsza ilość użytkowników przypisana do jednego serwera. Serwery wirtualne również się dzielą, ze względu na metodę wirtualizacji. Rozróżniamy więc te z pełną oraz parawirtualizacją. Te pierwsze są jednak znacznie bardziej kosztowne, ponieważ korzystając z takiego rozwiązania klient może zainstalować na swoim serwerze dowolny system operacyjny. W przypadku parawirtualizacji system musi być tożsamy z systemem bazowym.

Lepsze rozwiązanie, ale nie dla każdego

Serwery wirtualne (VPS) to z pewnością lepsze rozwiązanie od hostingu współdzielonego, pod warunkiem jednak, że mamy sprecyzowane dokładnie swoje wymagania. Takie serwery wykorzystywane mogą być, jeśli chcemy założyć, na przykład, serwer gier, czy prowadzić serwer poczty elektronicznej. Serwer VPS sprawdzi się również, jeśli zamierzamy uczyć się administrowania serwerami. Jednym słowem, pierwszym krokiem jaki trzeba wykonać przed zakupem takiego serwera, jest dokładne sprecyzowanie swoich potrzeb. W trakcie wyboru odpowiedniego rozwiązania należy bowiem wziąć pod uwagę rodzaj procesora pod kontrolą jakiego pracuje maszyna oraz ilość pamięci RAM, powierzchnię i rodzaj dysku, dostępne systemy operacyjne, ilość adresów IP w pakiecie, czy dostępność do panelu zarządzania.

Jakie są więc główne zalety odróżniające VPS od zwykłego hostingu współdzielonego? Przede wszystkim odseparowanie, które powoduje, że działania jednego klienta nie wpływają na destabilizację działania usług u innego. Za przykład może posłużyć tutaj rozsyłanie spamu za pomocą serwera współdzielonego. Rozpoznanie takiego procederu może powodować blokadę możliwości wysyłania poczty dla wszystkich klientów współdzielących serwer. W przypadku VPS problem taki nie wystąpi.

Serwery VPS zapewniają również pełną elastyczność, wysokie parametry oraz wsparcie i bezpieczeństwo w przypadku awarii. Użytkownicy dysponujący odpowiednim poziomem wiedzy będą mieć dostęp do wielu opcji konfiguracyjnych, które umożliwią im instalację różnego rodzaju środowisk i narzędzi, niezbędnych do pracy i funkcjonowania serwisu.

Ile kosztuje takie rozwiązanie?

Serwery wirtualne mają różną cenę, w zależności od wybranego dostawcy. Chcąc jednak postawić na jakość i niezawodność warto wybrać dostawcę sprawdzonego i godnego zaufania. W przypadku jednego z najpopularniejszych dostawców na polskim rynku VPS-a można mieć już za 13 złotych netto w opłacie miesięcznej. W tej cenie otrzymujemy usługę opartą o procesor 1 vCore, 2 GB pamięci RAM i dostępem do 20 GB na dysku SSD oraz przepustowości do sieci publicznej na poziomie 100 Mb na sekundę. W miarę rosnących wymagań rośnie oczywiście również cena, ale nie są to kwoty, które mogłyby porażać swoją wysokością.

 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

domofon IP

Domofony IP do domu i bloku mieszkalnego R...

Bez wątpienia wybór odpowiedniego domofonu to decyzja, wpływająca na b...
smartwatch

Czy warto inwestować w smartwatch? Ekspercka...

Smartwatche szybko się rozwijają, stając się popularnym akcesorium zar...