logo
logo
logo
logo
rozdzielacz hydrauliczny

Czym jest i jak działa rozdzielacz hydrauliczny?
Opublikowano: 22 września 2022

Rozdzielacz hydrauliczny to niezbędny element każdej instalacji hydraulicznej. Są to tak naprawdę zawory, które zaprojektowano po to, by sterowały kierunkiem ruchu cieczy znajdującej się w układzie. Ważną funkcją tych urządzeń jest odciążanie pompy w trakcie przerw w pracy systemu.

Jeżeli z jakiegoś powodu nastąpi nagły brak przepływu w układzie, to rozdzielacz chroni pompę przed przeciążeniem. Dodatkowo, taki zawór pozwala na sterowanie położeniem pompy w układzie.

Gdzie występują takie elementy? Najprostszy przykład- maszyny rolnicze oraz przemysłowe. W przypadku takich urządzeń, rolą rozdzielacza jest przekierowanie cieczy roboczej (zwykle oleju hydraulicznego) do określonego miejsca w układzie. Może to być choćby siłownik czy silnik hydrauliczny. Kolejnym krokiem jest wyprowadzenie cieczy do innego elementu układu – na przykład zbiornika.

Gdzie zwykle umieszcza się rozdzielacze hydrauliczne? Są to elementy montowane pomiędzy elementem zasilającym, a odbiornikiem. Czyli – na przykład pomiędzy pompą i silnikiem. A połączenia są realizowane przy użyciu przewodów hydraulicznych oraz elementów złącznych.

Rodzaje i budowa rozdzielaczy

Jakie rodzaje rozdzielaczy można znaleźć na rynku? Istnieje kilka podstawowych podziałów. Jednym z najważniejszych jest ten oparty o rozwiązania konstrukcyjne. W tym wypadku, rozdzielacze można podzielić na:

  • Suwakowe
  • Gniazdowe
  • Iskrobezpieczne

Na czym polegają różnice pomiędzy tymi urządzeniami? W przypadku tego pierwszego typu rozdzielacza, całą pracę wykonuje suwak. Porusza się wewnątrz cylindra, a jego pozycja reguluje przepływ cieczy roboczej wewnątrz urządzenia. W takich urządzeniach, suwak może być sterowany elektrycznie lub mechanicznie. Jeżeli operator skieruje go w jedną stronę, to automatycznie blokuje przepływ w przeciwnym kierunku.

Jak działają rozdzielacze gniazdowe? W tym przypadku, ruch cieczy przez całą trasę przepływu jest regulowany przez specjalną kulkę (zawór), połączony ze sprężynami. W zależności od decyzji operatora, kulka może całkowicie otworzyć lub zamknąć przepływ płynu.

Rozdzielacz hydrauliczny

Jeżeli chodzi o rozdzielacze iskrobezpieczne to warto zauważyć, że są to urządzenia gotowe do stosowania w miejscach, w których panuje wysokie zagrożenie  wybuchem (na przykład kopalniach). Wewnątrz takiego rozdzielacza znajdują się tłoki, które wykonują ruch w momencie, gdy na cewce sterującej pojawi się napięcie.

Warto również wspomnieć o podziale rozdzielaczy ze względu na rodzaj konstrukcji.  W tym kontekście wyróżniamy rozdzielacze monoblokowe (z jednolitego bloku) oraz blokowe. Te pierwsze są w stanie wytrzymać znacznie większe poziomy ciśnień.

Wyróżniamy rozdzielacze hydrauliczne jedno-, dwu- i rozdzielacze trzysekcyjne. . Podział rozdzielaczy opiera się także o różnice w sposobie sterowania. W tym kontekście, znajdziemy rozdzielacze ręczne oraz elektryczne.

W jakich urządzeniach stosuje się rozdzielacze hydrauliczne?

Jak już zostało wspomniane powyżej, rozdzielacze hydrauliczne są powszechnie stosowane w różnego rodzaju układach pneumatycznych. Obok rolnictwa, można je znaleźć choćby w maszynach przemysłowych, a nawet górniczych. Bez rozdzielacza hydraulicznego nie są w stanie pracować na przykład wózki widłowe. Tak samo nie będą działały tury, prasy do belowania, ładowacze czy szereg innych maszyn rolniczych. To urządzenia, które są niezbędne do działania naprawdę wielu sprzętów przemysłowych.

Co sprawia, że są tak przydatne? Mówiąc obrazowo, rozdzielacz hydrauliczny działa trochę jak sterownik. Jego rolą jest zarówno aktywacja, jak również zatrzymanie przepływu cieczy w układzie.


Sprawdź również: Zawory kulowe do wody


Jak skompletować hydraulikę?

Czy istnieje jakikolwiek sposób na to, by znaleźć idealne urządzenie? Cena rozdzielacza hydraulicznego jest ważna, ale na pewno nie powinna być czynnikiem decydującym o zakupie. Ostatecznie, są to elementy, które w dużej mierze decydują o poprawności działania całego układu.

Na co zwrócić uwagę wybierając rozdzielacz? Pierwsza sprawa to marka urządzenia. Na jakości nie warto na siłę oszczędzać – lepiej postawić na produkty znanego producenta niż zapłacić mniej i martwić się potem o awarię. Znana marka to określony standard technologiczny, a także pewność, że w razie jakichkolwiek problemów możemy liczyć na serwis i dostępność części zamiennych. To także pewność bezpieczeństwa w trakcie użytkowania. Znani producenci nie mogą sobie pozwolić na zastosowania mizernej jakości części czy niesprawdzonych procedur w trakcie wytwarzania swoich komponentów.

Pamiętajmy! W układzie hydraulicznym znaczenie mają wszystkie elementy całego systemu. Nie tylko rozdzielacze, ale także elektrozawory, a nawet linki czy komponenty złączne.

Kompletując części do układu hydraulicznego należy również pomyśleć o wygodzie użytkowania. Sterowanie hydrauliką powinno się odbywać przy wykorzystaniu joysticków – znacznie ułatwi to wykonywanie jakichkolwiek czynności. Same komponenty zestawu powinno się łatwo i wygodnie montować. Kompletne rozwiązania zawierają nie tylko rozdzielacze, ale także dedykowane złączki, wtyczki czy nawet śruby montażowe.

Lokalizacje, gdzie można kupić rozdzielacze hydrauliczne wysokiej jakości w dobrych cenach znaleźć można na stronie jacekmocny.pl. W ofercie znajduje się bogata gama rozdzielaczy hydraulicznych polskiej marki Waryński. To producent z tradycjami, który stawia na najwyższe standardy technologiczne na każdym etapie produkcji. Przekłada się to na niezawodność produktów, a także doskonałe parametry. Rozdzielacze hydrauliczne Waryński mają zwiększoną żywotność i wytrzymałość mechaniczną oraz są dostosowane do wysokich ciśnień roboczych.

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 3 komentarze
  • Jesiotr pisze:

    Nie jest to wcale takie łatwe, ale wszystko zależy czego oczekujemy. Np. bardzo wygodne systemy hydrauliczne są dostępne przykładowo w firmie Gacol, bardzo znanej swoją drogą w branży.

  • FJUTOLD pisze:

    Siemanooo daj ktos spisac pionowe rozdzielacze hydrauliczne PLIS (PRH)

  • kuropatfa pisze:

    dobra i szeroka oferta z Gacola. najważniejsze, jakość robi wrażenie, tylko podzespoły znanych firm. Sama instalacja działa świetnie, smarowanie bez jakichkolwiek problemów. Samo smarowanie centralne uważam za bardzo dobra inwestycję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Lakierownie

Lakierownie nietypowych kształtów – wyz...

Lakierowanie tworzyw sztucznych oferuje liczne korzyści i zastosowania...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Czujniki przemysłowe

Czujniki przemysłowe zgodne z technologią IO-...

Inteligentne czujniki przemysłowe to niewielkie, ale kluczowe elementy...
inflacja

Inflacja a Chaos Społeczny – Jakie Są Przyczy...

Inflacja oznacza proces trwałego wzrostu ogólnego poziomu cen w gospod...