Kleszcze to plaga, z którą mamy do czynienia zarówno w lesie jak i w przydomowym ogrodzie. Kontakt z pajęczakiem, początkowo nieodczuwalny, może spowodować wystąpienie groźnych chorób.
Na szczęście istnieją rośliny, które go odstraszają. Same w sobie nie są wystarczającą barierą, natomiast można je wykorzystać do produkcji skutecznych i co ważne – naturalnych preparatów do zwalczania kleszczy.
Kleszcze w ogrodzie (i w lesie) wbrew powszechnej i błędnej opinii czatują nie na drzewach, tylko na niższych wysokościach (20-70cm, maksymalnie do 150cm). Dlatego ryzyko ukąszenia występuje podczas wykonania zabiegów pielęgnacyjnych na bylinach czy trawach ozdobnych (a w lesie podczas spacerów w warstwie runa).
Wzmożony okres żerowania kleszczy przypada od maja do czerwca i od września do października. Populację pajęczaków na działce można ograniczyć przez uprawę roślin odstraszających. Rabaty, w których rosną wybrane gatunki, będą raczej omijane przez szkodnika. W dodatku poniżej przedstawione gatunki służą do produkcji ekologicznych środków ochrony roślin – odstraszających i bezpośrednio likwidujących kleszcze.
Jedna z najcenniejszych roślin odstraszających kleszcze znajduje się jednocześnie na liście ziół niebezpiecznych sporządzonej przez EU. To wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) zawierający wiele substancji aktywnie czynnych (w tym tujon), zwalczających szkodnika. Zazwyczaj zbiera się go ze stanowisk naturalnych. Jest wykorzystywany do tworzenia oprysków oraz repelentów (napary stosuje się bezpośrednio na skórę).
Z roślin znanych w uprawie do odstraszania kleszczy wykorzystuje się kocimiętkę Faassena (Nepeta faassenii). To dobre wsparcie dla dzikich rabat, nadające naturalistycznego akcentu. Pod uprawę należy wybierać stanowiska słoneczne i lekkie, przepuszczalne podłoża. Wymaga podlewania w czasie susz.
Z roślin leczniczych sprawdzają się rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis), chrzan pospolity (Armoracia rusticana) i lawenda wąskolistna (Lavandula augustifolia). Pierwszy wymieniony gatunek nie wytrzymuje polskich zim, dlatego najlepiej uprawiać go w pojemnikach a przed nadejściem mrozów przenosić do pomieszczenia. Chrzan jest łatwy w uprawie, nie ma szczególnych wymagań. Ponadto można go pozyskiwać z miejsc naturalnych.
Lawenda to jedna z najmodniejszych roślin ostatnich lat. Aby obficie kwitła powinna mieć zapewnione odpowiednie stanowisko i dobrze przygotowane podłoże. Wymaga osłaniania przed nadejściem zimy.
Do ważnych roślin, które można wykorzystać do tworzenia oprysków na kleszcze należą także: czeremcha zwyczajna (Padus avium) i Tanacetum cinerariifolium.
Preparaty na kleszcze przygotowuje się podobnie jak ekologiczne gnojówki na choroby i szkodniki. Rozdrobniony materiał zalewa się wodą – najczęstsze proporcje to 1:10. Gnojówki sporządza się w okresie od kilku dni do dwóch tygodni. Im dłuższy czas przygotowania, tym silniejsze działanie. Zaleca się je codziennie mieszać. Stosuje się bez rozcieńczenia. Prace najlepiej wykonywać w godzinach wysokiej aktywności kleszczy (18.00-19.00). Rośliny a także podłoże należy dokładnie potraktować preparatem. Zabiegi można wykonywać regularnie. Gnojówki z powyżej opisanych roślin mogą nie tylko odstraszyć kleszcze, ale także je zlikwidować.
Sadzonki bylin odstraszających kleszcze kupisz w: Bilscy.info – https://www.bilscy.info/blog/rosliny-odstraszajace-kleszcze
Tagi: Borelioza, kleszcz, ogród, zdrowie
Dodaj komentarz