Czy prokurent może sam składać oświadczenia woli i np. podpisywać ofertę, jeśli z odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego w przypadku wieloosobowego zarządu do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem i jeśli z KRS wynika, że w skład zarządu wchodzi prezes, a oprócz niego w spółce powołany został prokurent?
Zgodnie z informacjami zawartymi w odpisie z Krajowego Rejestru Sądowego podmiot może być reprezentowany przez:
W sytuacji gdyby zarząd był wieloosobowy, do reprezentacji spółki byliby upoważnieni:
Wynika to z faktu, że w opisanej sytuacji mamy do czynienia z prokurą samoistną (inaczej oddzielną). Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa zdefiniowany w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 1091 kc jest ona pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym lub do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Jednocześnie rozróżniane są 3 rodzaje prokury:
Prokura obejmuje umocowanie do czynności zarówno sądowych, np. reprezentacja przed sądami powszechnymi i administracyjnymi, jak i pozasądowych, tzn. działania we wszelkich sprawach związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W szczególności mowa tu o składaniu w imieniu danego podmiotu oświadczeń woli, np. ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego czy podpisywaniu umów.
Zgodnie z art. 1093 prokurent nie jest natomiast uprawniony do:
W takich przypadkach jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności.
W związku z powyższym w opisanej sytuacji – kiedy to z odpisu z KRS wynika, że mamy do czynienia z prokurą samoistną, prokurent ma prawo sam podpisać ofertę w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Ustanowione w tym przypadku zasady reprezentacji podmiotu przez członków zarządu nie mają względem prokury żadnego znaczenia.
Justyna Rek-Pawłowska – prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, redaktor naczelna Portalu Zamówień Publicznych www.portalzp.pl
Tagi: firma, Gospodarka, KRS, prawo
Dodaj komentarz