Cukrzyca ciężarnych dotyka podobno co dziesiątą kobietę. To poważna choroba, której nie wolno bagatelizować. Przy odpowiednich środkach ostrożności i regularnej diecie jest jednak szansa na uniknięcie powikłań i urodzenie zdrowego dziecka.
Cukrzycą ciężarnych jest nazywana nietolerancja węglowodanów, która po raz pierwszy objawia się właśnie w ciąży, co jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Choroba dotyka kobiety, które przedtem nie miały żadnych kłopotów z cukrem. I choć w większości wypadków cukrzyca ciężarnych ustępuje po porodzie, to jednak w przyszłości może nieść ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. A i w ciąży może być niebezpieczna dla dziecka i przyszłej mamy. Przy pierwszych podejrzeniach cukrzycy w ciąży należy więc natychmiast podjąć leczenie!
Choć cukrzyca w ciąży może się przytrafić każdej kobiecie, to jednak niektóre z nich znajdują się w szczególnej grupie ryzyka. Bardziej narażone są na chorobę osoby, które miały w rodzinie przypadki hiperglikemii. Do grupy ryzyka należą też kobiety z nadwagą, chorujące na zespół policystycznych jajników. Cukrzyca ciężarnych może także wystąpić u osób po 35 roku życia, u kobiet, które w poprzedniej ciąży miały hiperglikemię lub urodziły dziecko o wadze powyżej 4,5 kg.
Pierwsze objawy, które powinny zaniepokoić, to: wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu. Do typowych symptomów choroby należy także senność i uczucie zmęczenia, a także zawroty głowy i omdlenia. Potwierdzić diagnozę lub ją wyeliminować pomogą testy na poziom cukru we krwi, które w trakcie ciąży wykonywane są kilkukrotnie. Pierwszy test odbywa się między 5. a 8. tygodniem ciąży – ma on za zadanie wykluczyć hiperglikemię, której kobieta u siebie nie podejrzewa, i polega na pobraniu krwi na czczo. Drugi test ma miejsce między 24. a 28 tygodniem ciąży, jest to badanie obciążenia glukozą: najpierw pielęgniarka pobiera krew, następnie podaje szklankę z rozpuszczoną w wodzie glukozą, a po godzinie pobiera krew ponownie, by ocenić jaki jest poziom cukru w organizmie. Trzeci test jest wykonywany u kobiet, co do których podejrzewa się cukrzycę ciężarnych.
W większości wypadków nie jest wymagane przyjmowanie farmaceutyków. Ważne jest jednak trafić do specjalistycznej przychodni, gdzie nad stanem zdrowia przyszłej mamy i dziecka będą czuwać wykwalifikowani lekarze. Prawdopodobnie zalecą oni zmianę diety i regularność przyjmowania posiłków, która zapobiegnie gwałtownym skokom cukru we krwi. Weto zostanie nałożone na takie produkty, jak: miód, słodycze, tłuste mięso i mleko, niektóre owoce o wysokiej zawartości cukru.
Polecone zostaną natomiast ryby, nabiał, chude mięso, razowe pieczywo i niektóre warzywa. Leczenie wspomoże też uprawianie aktywności fizycznej: wystarczą krótkie spacery na świeżym powietrzu czy pływanie na basenie. Warto też pamiętać, że odpowiednio wcześnie podjęte leczenie i zmiana stylu życia pozwoli uniknąć powikłań, zarówno w wypadku malucha, jak i przyszłej mamy.
W ciąży trzeba bardzo o siebie dbać, pamiętając, ze dbamy też o nasze maleństwo
Dodaj komentarz