logo
logo
logo
logo
katalizator

Co zrobić z niesprawnym katalizatorem?
Opublikowano: 11 lutego 2022

Objawy takie, jak obniżone osiągi silnika lub zwiększenie zużycia paliwa mogą mieć różne źródła. Jednym z nich może być uszkodzenie katalizatora. Jeśli powstanie podejrzenie, że katalizator nie działa w pełni sprawnie, należy to jak najszybciej sprawdzić. Co zrobić z nieodpowiednio działającym katalizatorem?

Niesprawny katalizator – co to znaczy i jakie są objawy?

Katalizator to urządzenie, które działa w bardzo trudnych warunkach. Funkcjonuje w ekstremalnie wysokich temperaturach, w stałym kontakcie z różnorodnymi zanieczyszczeniami. Dlatego też sprzęt ten jest narażony na uszkodzenia. Na czym polegają one najczęściej? Są to głównie:

  • zatkanie,
  • stopienie,
  • ukruszenie

Wskutek nagromadzenia dużej ilości zanieczyszczeń może dojść do zatkania kanalików w rdzeniu katalizatora. Kolejne zagrożenie to stopienie kanalików lub innych elementów. Z powodu uszkodzenia mechanicznego może dojść do ukruszenia katalizatora.

Wymiana katalizatora

Kiedy dojdzie do uszkodzenia katalizatora, zwykle należy przeprowadzić jego wymianę. Pierwszym krokiem jest znalezienie wysokiej jakości urządzenia zamiennego. Gdzie są dostępne katalizatory? Bogatą ofertę posiada Ucando – https://www.ucando.pl/k/katalizatory/U1206. W asortymencie dostępne są modele do większości pojazdów poruszających się po polskich drogach. Wśród nich najwyższej jakości katalizatory od najlepszych producentów, jak i zamienniki z półki ekonomicznej.

Zwykle zaleca się wymianę katalizatora na nowy. Jednak w niektórych przypadkach można zdecydować się na montaż używanego katalizatora. Dzisiaj w sprzedaży dostępne są regenerowane katalizatory. Mowa o urządzeniach, które były już używane, jednak przeszły kompletną renowację. Czy warto zdecydować się na zakup tego typu katalizatorów? Na pewno zachęca do tego o wiele niższa cena podzespołu. Jednak często są to części o niższej jakości niż elementy nowe, nieużywane. Decydując się na regenerację, trzeba dokładnie sprawdzić, czy dany katalizator rzeczywiście jest elementem wysokiej jakości. Jak to zrobić? Najlepiej poprzez ocenę rzetelności i wiarygodności sprzedawcy.

Regeneracja własnego katalizatora

Kolejnym rozwiązaniem jest  regeneracja własnego katalizatora. Niewątpliwie jest to najtańsze z dostępnych rozwiązań. Polega ono po prostu na oddaniu katalizatora do naprawy w ręce wyspecjalizowanego mechanika. Kiedy możliwa jest regeneracja? Wtedy, kiedy uszkodzenia nie są poważne. Jeśli doszło do stopienia dużej powierzchni rdzenia lub ukruszenia większych elementów, z pewnością regeneracja nie będzie dobrym rozwiązaniem. W pozostałych przypadkach można się na nią zdecydować, choć należy mieć na uwadze, że przeważnie sprawność regenerowanego katalizatora jest nieco mniejsza niż nowego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jedynym problemem z katalizatorem jest zatkanie zanieczyszczeniami.

W nielicznych przypadkach zakup regenerowanego katalizatora lub oddanie do regeneracji własnego sprzętu może być dobrym wyborem. Jednak przeważnie o wiele lepiej zdecydować się na zakup nowego sprzętu, w renomowanym sklepie, takim jak choćby wskazane już wcześniej Ucando. Jakość i niezawodność katalizatorów nie pozostawia wtedy żadnych wątpliwości.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

ISUZU D-Max

Astara wprowadza nowe ISUZU D-Max 2025 na ryn...

Astara, oficjalny importer i dystrybutor samochodów marki Isuzu w Pols...
ford z USA

Ford Ameryka: Najpopularniejsze amerykańskie...

Ford to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek samochodowych na świ...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Samochody z USA

Import Samochodów z USA do Polski – Czy to si...

Import samochodów z USA zyskuje na popularności wśród polskich kierowc...