logo
logo
logo
logo

Ciechocinek uzdrawia potężnie
Opublikowano: 31 października 2017

Cztery miedziane wanny postawione w gospodzie dały początek najpiękniejszemu polskiemu uzdrowisku, które co roku przyjmuje 120 tys. kuracjuszy i niemal pół miliona turystów

Ciechocinek to największy, najbardziej znany i najpiękniejszy kurort nizinny w naszym kraju, cieszący się niesłabnącą popularnością od kilku pokoleń. O ogromnych tradycjach Ciechocinka niech świadczy fakt, że niedawno świętował 180-lecie powstania uzdrowiska.

Goście mogą przebierać w ofercie 26 sanatoriów z pięcioma tysiącami miejsc noclegowych w europejskim standardzie. Ciechocinek to najlepszy adres dla zainteresowanych leczeniem chorób narządu ruchu, reumatycznych, układów krążenia, oddechowego i nerwowego oraz dolegliwości kobiecych. W ostatnich latach dynamicznie rozwija się także leczenie chorób metabolicznych: cukrzycy i otyłości. Ciechocinek swój sukces zawdzięcza świetnej bazie zabiegowej i nowoczesnemu sprzętowi, a także wykwalifikowanym rehabilitantom. Działa tu jedyna w Polsce i uznana na całym świecie Katedra Balneologii i Medycyny Fizykalnej Collegium Medicum w Bydgoszczy, którą kieruje prof. dr hab. Irena Ponikowska, światowy autorytet w dziedzinie balneologii.

Uzdrowiska nie byłoby jednak bez bogactw naturalnych, przede wszystkim ogromnych złóż solanek, które dzięki obecności chlorku sodu, związków wapnia, magnezu, żelaza, wolnego siarkowodoru, jodu, bromu i innych mikroelementów posiadają znakomite właściwości lecznicze.

Solanka czerpana jest głównie ze źródła Grzybek, nad którym stoi charakterystyczna fontanna. Stamtąd doprowadzana jest do tężni, gdzie spływa po gałązkach tarniny, tworząc wokół unikalny mikroklimat zbliżony do tego panującego nad morzem. Inhalacje powietrzem z drobinami solanki znakomicie wpływają na układ oddechowy i wspomagają leczenie chorób tarczycy.

Każda z tężni posiada w dolnej części zbiorniki gromadzące stężoną solankę. Jest ona używana do wytwarzania soli w ciechocińskiej warzelni. Ciechocińska sól warzona (od warzenia, czyli gotowania solanki) zawiera pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka: chlorki sodu, jony wapnia i magnezu, węglowodory i siarczany. Próżno w kraju szukać drugiego takiego produktu.

Przy warzeniu soli pozyskuje się także szlam i ług leczniczy, produkty wykorzystywane przy zabiegach w domowych warunkach, dostępne w aptekach na terenie całego kraju. Kąpiele w szlamie poprawiają ukrwienie w skórze i tkankach zmienionych chorobowo. Okłady zimne zmniejszają obrzęki i przekrwienie tkanek. Okłady ciepłe działają rozgrzewająco. Inhalacje szlamem bądź ługiem znakomicie wpływają na układ oddechowy.

Prócz solanek wydobywana jest także woda mineralna znana jako „Krystynka”. Dzięki wysokiej zawartości minerałów doskonale nadaje się do uzupełniania soli mineralnych wydalanych z organizmu wraz z potem w czasie upałów oraz w czasie intensywnego wysiłku fizycznego.

Jednak Ciechocinek leczy nie tylko ciało, ale i duszę. To przecież miasto festiwali, w którym zachwycające swą architekturą muszla koncertowa i Teatr Letni tętnią życiem przez cały sezon letni. Festiwal Operowo-Operetkowy, Gala Polskich Tenorów, Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej, Festiwal Folkloru Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów, Festiwal Happy Jazz czy Festiwal Blues bez Barier to zaledwie kilka przykładów bogatej oferty kalendarza imprez, które przyciągają do Ciechocinka dziesiątki tysięcy melomanów.

Wszystko odbywa się w otoczeniu zieleni, która otula miasto, tworząc niepowtarzalne warunki tak do rehabilitacji i leczenia, jak i zabawy oraz chłonięcia kultury. Co roku w mieście wysadzanych jest 300 tysięcy sadzonek kwiatów, a partery Hellwiga to jedna z wizytówek kurortu.

Wizytówki to jednak za mało, my zapraszamy na spotkanie z Ciechocinkiem. Spontaniczny wypad na weekend? Czemu nie? Sąsiedztwo autostrady i świetna baza hotelowa to tylko jeden z mnóstwa powodów, dla których warto odwiedzić perłę polskich uzdrowisk. Przyjedź do Ciechocinka i poznaj je wszystkie.

www.ciechocinek.pl

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Marcin Zajączkowski

Nasze „słone złoto” to skarb...

Największe na świecie ciechocińskie tężnie, a dokładniej Ciechocińska...

Zdrój, czyli najpierw pieniądze...

  Konkurencja wśród uzdrowisk urosła do astronomicznyc...