W przypadku chorób żył i tętnic należy zwracać się do chirurga naczyniowego. Do jego specjalizacji należy diagnostyka oraz leczenie teleangiektazji, potocznie nazywanych pajączkami, oraz żylaków kończyn dolnych. Są to problemy wiążące się z uwarunkowaniami genetycznymi, ale również trybem życia. Jak rozpoznać żylaki?
Uwarunkowania genetyczne znacząco wpływają na niewydolność żylną kończyn dolnych, ale istnieją czynniki, które mogą przyspieszać rozwój pajączków i żylaków lub bezpośrednio odpowiadać za ich powstanie. Wszystkie dylematy związane z chorobą może wyjaśnić chirurg naczyniowy w Poznaniu. W licznych badaniach zaobserwowano, że kobiety są bardziej narażone na niewydolność żylną kończyn dolnych. Szczególnie podatne na rozwój choroby są kobiety w ciąży ze względu na zmiany hormonalne w ich organizmie, jak i przyrost masy ciała.
W tym czasie powinny być w kontakcie z lekarzem flebologiem lub chirurgiem naczyniowym, który doradzi, co robić, aby przeciwdziałać rozwojowi pajączków oraz żylaków. Na problemy z kończynami dolnymi narażone są również osoby, które spędzają dużo czasu w jednej pozycji. Ani pozycja stojąca, ani siedząca nie są dobre dla prawidłowego przepływu krwi. Dotyczy to sytuacji, gdy przez kilka godzin niemal się nie ruszamy, spędzając czas np. w pracy przy biurku lub stojąc przy linii produkcyjnej. Nadwaga, a tym bardziej otyłość, również stanowi czynnik sprzyjający chorobie. Istotne znaczenie mają ponadto operacje kończyn dolnych i ich urazy. Nie należy przebywać zbyt długo w wysokiej temperaturze. Omawiane zmiany stanowią efekt osłabienia naczynek i wadliwego działania zastawek żylnych. Pajączki i żylaki są objawem nieprawidłowego przepływu krwi.
O niewydolności żylnej kończyn dolnych w początkowej fazie choroby informują pajączki. Są niemal niewidoczne, więc nie przeszkadzają pod względem estetycznym. Nie zawsze odczuwa się też od razu jakieś dolegliwości, ale chirurgia naczyniowa w Poznaniu pozwala na zahamowanie rozwoju choroby poprzez działania prewencyjne, dlatego warto obserwować, czy na nogach nie pojawiają się żadne zmiany. Z chirurgiem naczyniowym należy się skontaktować już koniecznie, jeżeli często pojawia się opuchlizna, uczucie ciężkości nóg lub męczące skurcze. Specjalista jest do dyspozycji każdej osoby, która chce zadbać o zdrowie i estetyczny wygląd nóg. Chirurdzy naczyniowi są dostępni m.in. tutaj: https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/chirurgia-naczyniowa. Im wcześniej się zgłosimy, tym większe prawdopodobieństwo uniknięcia poważniejszych zabiegów lub operacji.
Za pomocą USG doppler żył i tętnic kończyn chirurg naczyniowy dokładnie analizuje stadium zaawansowania choroby. Jest to badanie wykonywane w taki sam sposób jak każde USG. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Pozwala sprawdzić stan żył i ocenić, w których miejscach przepływ krwi nie jest prawidłowy. Dzięki temu lekarz może dopasować odpowiednie środki profilaktyczne lub podjąć decyzję o wyborze zabiegu.
Tagi: chirurg naczyniowy, chirurgia naczyniowa, doppler żył, medycyna, zdrowie
Dodaj komentarz