logo
logo
logo
logo

Budownictwo mieszkaniowe wczoraj i dziś
Opublikowano: 1 grudnia 2015

Dla przeciętnego obserwatora z zewnątrz technologie i materiały stosowane we współczesnym budownictwie mieszkaniowym niewiele się różnią od tych, których używano kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu – budynki nadal muszą mieć odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią fundamenty oraz posiadać ściany i dach.

Budownictwo mieszkaniow

Warto jednak pamiętać, że gwałtowny postęp technologiczny (najjaskrawiej widoczny w medycynie i informatyce) ma również miejsce w budownictwie. Pojawiają się nowe pomysły, materiały i technologie, które są odpowiedzią na zmieniające się niemal jak w kalejdoskopie zapotrzebowania, trendy i mody.

Dodatkowym czynnikiem zmuszającym specjalistów z branży budowlanej do poszukiwania coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań jest szybko postępująca redukcja globalnych zasobów surowców naturalnych, a co za tym idzie także i źródeł energii. To właśnie dlatego we współczesnym budownictwie mieszkaniowym tak ogromny nacisk kładzie się na to, by nowo powstające budynki były możliwie najbardziej przyjazne dla środowiska, maksymalnie energooszczędne, a jednocześnie niedrogie w budowie.

Ekologia na co dzień

Wiele rozwiązań, uznawanych jeszcze nie tak dawno temu za dość ekscentryczne, obecnie należy do szeroko rozumianego standardu w budownictwie. Dobrym przykładem mogą być choćby dachowe ogniwa fotowoltaiczne, które coraz szerzej stosowane są nie tylko przez osoby budujące swoje wymarzone „cztery kąty”, ale również przez właścicieli już istniejących nieruchomości po to, by zmniejszyć zapotrzebowanie na energię dostarczaną z zewnątrz.

Relatywnie nowym pomysłem, który obecnie można już bez większego kłopotu zrealizować w praktyce, są tak zwane domy pasywne, czyli takie, w których konstrukcji zastosowano materiały mające znacząco zmniejszyć zużycie energii przez taki budynek w całym okresie jego eksploatacji.

Realne zapotrzebowanie na energię w budynku pasywnym jest wielokrotnie mniejsze, niż w budynkach normalnych (około ośmiokrotnie), a efekt ten jest osiągany dzięki umiejętnemu zastosowaniu powszechnie dostępnych materiałów i technologii. Na etapie budowy dom pasywny jest droższy od tradycyjnego o kilka do kilkunastu procent, ale poniesione koszty zwracają się błyskawicznie w trakcie eksploatacji.

Użyteczne poddasze

Swego rodzaju odwróceniem schematu, o którym mowa powyżej (czyli nie dopuszczania do nadmiernej emisji ciepła przez budynek), są rozwiązania stosowane obecnie w budownictwie mieszkaniowym dla lepszego przystosowania poddaszy do użytku. Jak wiadomo największą bolączką poddaszy jest izolacja termiczna, która musi być na tyle skuteczna, by zimą nie trzeba było ciągle ich dogrzewać (co drastycznie zwiększa koszty), a latem schładzać na przykład przy pomocy klimatyzacji.

Jeżeli sprawa dotyczy budowanego przez nas domu, to wystarczy odpowiednio dobrać pokrycie dachowe – rezygnacja z popularnej blachy na rzecz dachówek jest w przypadku poddasza bardzo dobrym pomysłem. Dachówki nagrzewają się bowiem znacznie wolniej, a ponadto są już dostępne na rynku specjalne rodzaje dachówek, które dodatkowo redukują temperaturę dachówki na jej spodzie nawet o 10 stopni Celsjusza.

Przyszłość technologii budowlanych

Nieustannie są także prowadzone prace nad zupełnie nowymi i nierzadko rewolucyjnymi rozwiązaniami właśnie dla branży budowlanej. Jedną z dziedzin, w których notowane są istotne postępy, jest izolacja termiczna budynków: trwają próby stworzenia systemów izolacji, które nie będą uzależnione od grubości zastosowanej powłoki styropianowej albo wełny mineralnej. Jeśli prace te zostaną uwieńczone sukcesem, to w przyszłości koszty budowy energooszczędnego domu powinny być niższe dzięki zmniejszeniu ilości koniecznych materiałów budowlanych.

Badane są także możliwości zastosowania przyjaznych dla środowiska środków grzybobójczych w materiałach używanych do wykańczania elewacji budynków. Sukces na tym polu pozwoliłby na stworzenie całej gamy produktów elewacyjnych, które byłyby całkowicie bezpieczne dla otoczenia, a jednocześnie skutecznie chroniłyby elewacje naszych domów i innych budynków przed niszczącym działaniem grzybów i glonów. Na chwilę obecną podejmowane są próby zastąpienia powszechnie używanych syntetycznych biocydów substancjami pochodzenia roślinnego – wyniki tych badań wyglądają bardzo obiecująco.

Póki co do kwestii czysto teoretycznych należy zastosowanie w budownictwie takich nowinek technologicznych, jak grafen, nanowłókna czy aerożele, ale pojawiają się już powoli głosy, że użycie tych i podobnych materiałów pozwoliłoby stworzyć systemy budowlane o takich parametrach, przy których nawet najnowocześniejsze rozwiązania stosowane obecnie wydawałyby się prymitywne. Biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia i ciągle dokonujący się postęp w branży budowlanej, jest to kwestia bardzo niedalekiej przyszłości.

Artykuł powstał we współpracy z deweloperem Polnord S.A., który budując nowe mieszkania zawsze stawia na nowoczesne i energooszczędne technologie.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.