logo
logo
logo
logo
Jak założyć firmę

Biznes od zera: Jak założyć firmę?
Opublikowano: 30 października 2023

Wydaje Ci się, że życie przedsiębiorcy jest dla Ciebie? Masz dobry pomysł na biznes, jesteś niezależny i zmotywowany? Jeśli szukasz pomocy w zakresie formalności związanych z tym krokiem, poniższy poradnik jest dla Ciebie. Wyjaśniamy, jak założyć firmę.

Czy musisz zarejestrować firmę?

Własna firma to duża szansa, ale też duża odpowiedzialność. Jej prowadzenie wiąże się też z niemałymi kosztami (m.in. tak „lubianego” przez polskich przedsiębiorców ZUS-u). Zatem zanim zaczniesz się zastanawiać, jak założyć firmę, warto sprawdzić, czy musisz to zrobić. Okazuje się, że nie zawsze trzeba to robić.

Od 2018 r. w Polsce funkcjonuje pojęcie działalności nieewidencjonowanej (nierejestrowanej). Jest to sposób na prowadzenie działalności zarobkowej bez potrzeby zakładania firmy i płacenia ZUS-u. Obowiązują jednak przy tym pewne warunki. Działalność nierejestrowaną można prowadzić tylko jeśli:

  • dana osoba fizyczna w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej,
  • uzyskiwane z działalności przychody (kwoty należne, nawet jeśli nie zostaną faktycznie otrzymane) nie przekraczają w żadnym miesiącu 50% kwoty przewidzianego ustawowo minimalnego wynagrodzenia za pracę (od 1 lipca 2023 r. jest to 1800 zł).

Działalność nierejestrowana często jest więc traktowana jako możliwość wypróbowania swojego pomysłu na biznes. pozwala rozkręcać działalność powoli i założyć firmę dopiero wtedy, gdy zacznie ona przynosić konkretne przychody. Jest to również znakomite rozwiązanie dla tych osób, które chcą na własną rękę dorobić trochę do pracy na etacie.

Jak założyć firmę? Zakładanie firmy krok po kroku

Zdecydowałeś się na założenie firmy? Formalności z tym związane nie są wcale skomplikowane. Najpierw musisz jednak podjąć kilka ważnych decyzji.

1. Wybór formy prawnej działalności

Działalność gospodarczą można prowadzić w różnych formach prawnych. Najpopularniejsza wśród nowych przedsiębiorców jest działalność jednoosobowa. Dostępne są jednak również spółka cywilna (równie prosta) oraz bardziej złożone spółki prawa handlowego, w tym: spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna) oraz spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna). Każda z form działalności ma swoje zalety i wady, dlatego warto dobrze im się przyjrzeć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

2. Wybór formy opodatkowania

Zdecydowana większość osób decydujących się na założenie firmy po raz pierwszy, wybiera działalność jednoosobową. W tym przypadku przedsiębiorca ma prawo wyboru formy opodatkowania. Dostępne są:

  • PIT na zasadach ogólnych (według skali podatkowej),
  • PIT liniowy,
  • ryczałt ewidencjonowany.

Wybór formy opodatkowania może mieć znaczący wpływ na wysokość płaconych podatków. Nie da się jednak wskazać najlepszej z nich – wszystko zależy od indywidualnych cech przedsiębiorstwa, a przede wszystkim typu działalności, wysokości przychodów i kosztów. Każdy musi zatem przeprowadzić własną analizę – można się przy tym poradzić biura księgowego lub doradcy podatkowego.

3. Wybór nazwy firmy i kodów PKD

Zakładanie firmy wiąże się też z koniecznością nadania jej nazwy oraz dobrania kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Warto pamiętać, że każda osoba fizyczna może założyć tylko jedną firmę jednoosobową, dlatego jeśli planujesz działać w różnych branżach albo w przyszłości rozszerzyć działalność, jej nazwa powinna być uniwersalna. Do działalności trzeba przypisać przynajmniej jeden kod PKD oznaczający konkretny typ działalności, ale można ich podać dowolnie wiele. W sieci funkcjonuje oficjalna wyszukiwarka, która ułatwia ich dobór.

4. Założenie firmy

Gdy podejmiesz już wszystkie ważne decyzje, możesz przejść do zakładania firmy. W przypadku działalności jednoosobowej formalności są bardzo proste – wystarczy złożyć wniosek o wpis do CEIDG (formularz CEIDG-1) w urzędzie miasta lub gminy. Co więcej, niekoniecznie musisz się w nim stawiać osobiście. Możliwe jest bowiem również założenie firmy przez internet. Jeśli masz podpis kwalifikowany lub profil zaufany, możesz to zrobić za pośrednictwem strony biznes.gov.pl. Założenie firmy nigdy nie było tak proste!

Tagi: , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

zasiedzenie

Jak działa zasiedzenie w świetle przepisów pr...

Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotr...
Planowanie produkcji

Jak skutecznie planować produkcję?...

W jaki sposób monitorować założenia planistyczne, by utrzymać...
Europejski Trybunał Praw Człowieka

Skarga do ETPCz – jak skutecznie bronić swoic...

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) jest insty...
Lakierownie

Lakierownie nietypowych kształtów – wyz...

Lakierowanie tworzyw sztucznych oferuje liczne korzyści i zastosowania...