Biurko, jest nie tylko niezbędne do odrabiania lekcji dla dzieci, pracy biurowej i zdalnej. W obecnej dobie digitalizacji danych praktycznie każdy go potrzebuje. Okazuje się, że to nie tylko mebel czy podstawka pod komputer, ale kluczowe narzędzie pracy. O jego udanym doborze decyduje uniwersalne przeznaczenie i zarazem indywidualne dopasowanie do potrzeb użytkownika. Te dwa na pierwszy rzut oka sprzeczne wymogi spełnia jeden mebel – biurko regulowane.
Wybór między biurkiem klasycznym a regulowanym, to nie kwestia gustu i upodobań, tylko zdrowia i wydajności w pracy. Dzięki rozwojowi nowej dziedziny nauki interdyscyplinarnej – ergonomii, poszukiwane są nowe rozwiązania ułatwiające dostosowanie warunków pracy do psychofizycznych potrzeb człowieka. Dzięki temu nie tylko społeczeństwo żyje dłużej, ale przede wszystkim cieszy się dobrą jakością życia. Średnio praca zajmuje jakąś jedną trzecią naszego czasu, więc odpowiednia pozycja sprzyjająca zdrowiu i dobremu samopoczuciu powinna być priorytetem.
Trudno ją zachować przy tradycyjnym biurku i niedopasowanym, często niewygodnym krześle. Zazwyczaj stanowiska pracy w biurach przejmowane są przez kolejnych pracowników, o różnym wzroście i gabarytach. Gdy blat jest zbyt nisko lub za wysoko, powoduje to spięcie mięśni grzbietu lub przedramion czy przykurcz nóg. Jednak problemem nie jest sam dyskomfort, tylko jego skutki prowadzące do różnego rodzaju zwyrodnień i chorób zawodowych. I tu innowacyjnym rozwiązaniem jest biurko regulowane, które pracownik może dostosować do siebie. Pozwala ono na dopasowanie wysokości, zależnie od formy pracy czy ustawionych na nim urządzeń, do właściwej pozycji użytkownika, czyli z wyprostowanym kręgosłupem. Jest to tym bardziej istotne w przypadku dzieci i młodzieży, które muszą spędzać sporo czasu na odrabianiu lekcji. Dbanie o właściwą pozycję i postawę są szczególnie ważne w okresie dorastania.
Ostatnio coraz więcej słyszymy o korzyściach pracy na stojąco. Rzeczywiście, pozycja pionowa jest najlepsza dla kręgosłupa i do tego stanie mobilizuje mięśnie. Pozwala to zmienić nawykowy tryb siedzący, usprawnia też krążenie , dzięki czemu po pracy nie jesteśmy znużeni i bez energii. Jednak zdrowie fizyczne to dopiero początek korzyści. Postawa stojąca otwiera nowe pokłady możliwości. To naturalna pozycja gotowości do działania, sprzyjająca też pewności siebie. No i paradoksalnie, przez to, że jest energochłonna mobilizuje do szukania rozwiązań w krótszym czasie, niż gdy siedzimy. Pomaga też we współpracy w zespole i sprzyja koncentracji.
Jednak dla większości osób przyzwyczajonych do tradycyjnej pracy siedzącej, zamiana na osiem godzin stania może się wydać udręką. Rzeczywiście, jeśli pracownik nie ma innej alternatywy, może to przyczynić się do większego stresu i na pewno nie wpłynie na jego wydajność w pracy. Przy biurku regulowanym w parę chwil można zmienić tryb z pozycji siedzącej do pracy na stojąco. Taka kombinacja jest najkorzystniejsza dla pracownika i pracodawcy. Pozwala na modyfikację przestrzeni pracowniczej i otwiera nowe możliwości dla ciała i umysłu.
Jeden przycisk i biurko zmienia swoją wysokość. Tak, to jest aż tak proste. Choć biurko elektryczne może różnić się designem, stelażem, szybkością zmiany pozycji, no i ceną, to jednak zasada działania jest podobna. Panel sterowania ma trzy przyciski, wyświetlacz LED aktualnej wysokości i alarm przypominający o jej zmianie, który jest szczególnie ważny przy natłoku zajęć. Można też w ustawieniach wprowadzić maksymalną i minimalną zmianę wysokości, która nie koliduje z innymi sprzętami i meblami a jest idealna dla użytkownika.
Oczywiście, według upodobań są do wyboru różne tworzywa do zaprojektowania ulubionego blatu jak dębowy, bambusowe czy z płyty wiórowej. Można idealnie dopasować do designu biura czy pokoju. Jednak sama konfiguracja z otoczeniem to nie jedyna zaleta biurka elektrycznego. Najważniejsze jest ergonomiczne dostosowanie powierzchni blatu do potrzeb użytkownika. Plątanina kabli na biurku to już przeszłość. Przepust na nie w odpowiednim miejscu, nie tylko pozwala je ukryć ale i ustawić mebel w najdogodniejszym miejscu. Z kolei kanał pod blatem pozwala na ukrycie kabli gdy biurko jest maksymalnie uniesione. To nie tylko kwestia organizacji pracy ale jej wydajności. W rozgardiaszu trudno się skupić i pracować efektywnie. Kolejnym udogodnieniem, pozwalającym na scentralizowanie na blacie najważniejszych urządzeń, jest nablatowe gniazdko USB. Umożliwia chociażby na łatwy dostęp do telefonu podczas jego ładowania. Nie trzeba tracić czasu na szukanie najbliższego gniazdka czy przedłużacza.
Biurko regulowane posiada też możliwość ergonomicznego cięcia blatu, idealnie dopasowanego do indywidualnych wymagań klienta. Taka personalizacja biurka wpływa nie tylko na komfort i wygodę podczas pracy, ale pozwala w pełni się nią cieszyć. Biurko elektryczne to z pewnością inteligentny mebel przyszłości.
Tagi: biurko, biurko regulowane, biuro, DOM, firma, meble
Dodaj komentarz