Ostra białaczka szpikowa, przewlekła białaczka szpikowa, białaczka limfoblastyczna. Jakie są rodzaje białaczek i czym się od siebie różnią?
Nowotwory krwi to grupa chorób, które występują dość często. Szacuje się, że co pół minuty ktoś na świecie dowiaduje się, że cierpi na nowotwór krwi. Wśród nowotworów krwi znajdują się choroby układu chłonnego, a także szpiku kostnego, czyli np. białaczka.
Nowotwór krwi może dotknąć każdego niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia. Choć jeszcze niedawno uważano, że choroba ta dotyka głównie osób starszych, po 60 roku życia, obecnie coraz częściej nowotwór krwi diagnozowany jest u osób w wieku 25-40 lat, a także u dzieci.
Ostra białaczka szpikowa nazywana jest także z języka angielskiego „acute myeloid leukemia”, czyli AML. To nowotwór złośliwy wywodzący się z prekursorowej komórki mieloidalnej. W prawidłowych warunkach, w zdrowym organizmie w wyniku podziałów komórki mieloidalnej powstają wszystkie rodzaje białych krwinek z wyjątkiem limfocytów, a także erytrocyty i płytki krwi. W przypadku wystąpienia nieprawidłowych zmian w DNA, komórka zaczyna mnożyć się w niekontrolowany sposób, przez co niedojrzałe i dysfunkcyjne komórki nazywane blastami zaczynają gromadzić się w szpiku kostnym, krwi obwodowej i naciekać różne narządy oraz tkanki. Powoduje to wyparcie prawidłowej tkanki, która produkuje prawidłowe komórki.
W przypadku ostrej białaczki decydujący wpływ na wybór leczenia chorego ma m.in. jego wiek i stan ogólny oraz tzw. choroby towarzyszące. Ten rodzaj białaczki wymaga zazwyczaj bardzo intensywnego i zarazem toksycznego leczenia. Chemioterapię najczęściej stosuje się więc u osób młodych. U osób starszych zaś często wdraża się leczenie łagodniejsze, jednak mniej skuteczne.
Przewlekła białaczka szpikowa od angielskiego chronic myeloid leukemia, czyli CML, podobnie jak ostra białaczka szpikowa, powstaje w szpiku kostnym i należy do grupy chorób mieloproliferacyjnych, w których nadmiernemu rozrostowi podlega jedna z linii komórkowych szpiku. Zdarza się, że jest to linia krwinek czerwonych, w innych przypadkach linia płytek krwi czy linia granulocytów.
Nieleczona przewlekła białaczka szpikowa zazwyczaj przebiega w trzech etapach. Pierwszy etap, tzw. faza przewlekła, trwa około 3–4 lata. W kolejnej, tzw. fazie akceleracji, dochodzi do przyspieszonej produkcji nieprawidłowych białych krwinek, zaś w trzeciej, fazie przełomu blastycznego, dochodzi do takiego wzrostu liczby komórek blastycznych, który przypomina ostrą białaczkę.
Istnieją także inne rodzaje białaczki takie jak np. białaczka limfoblastyczna. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat innych rodzajów białaczek, ich objawów, sposobów diagnozowania i leczenia? Wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.
Tagi: białaczka, choroba, rak, szpik, zdrowie
Dodaj komentarz