Szacuje się, że w Polsce na atopowe zapalenie skóry cierpi nawet co 5 dziecko! Jak szybko rozpoznać AZS, by pomóc sobie i dziecku?
Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która szczególnie daje się we znaki dzieciom, w dużej mierze tym w wieku niemowlęcym. Suchość skóry i męczące swędzenie, które nie daje spać — dziecku, jak i rodzicom to najpopularniejsze objawy AZS.
Do objawów atopowego zapalenia skóry zaliczamy wysypkę, która może wystąpić w różnych miejscach: na zgięciach łokci, za uszami, ale także na kolanach, pośladkach bądź w skrajnych przypadkach na całym ciele! Często pojawia się nie tylko wysypka, ale także grudki, suche placki, czy ropne krostki.
Gdy zauważymy te objawy u naszego dziecka, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Po wykonaniu testów punktowych lekarz stworzy plan optymalnej pielęgnacji skóry dziecka, który uwzględnia dietę, unikanie alergenów i specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji skóry.
Zdarza się, że w bardziej zaawansowanych stanach AZS sam plan pielęgnacyjny nie wystarczy. Lekarz przepisuje wtedy preparaty przeciwzapalne, w tym maść opartą na sterydach. Gdy świąd jest mocno nasilony, sięga także po leki przeciwhistaminowe, które zapobiegają swędzeniu.
Niestety nie ma lekarstwa, które całkowicie wyleczyłoby chorobę, jaką jest AZS. Jej nieprzyjemne objawy można zaleczyć przez stosowanie specjalistycznych kosmetyków i skrupulatne wykonywanie zaleceń lekarza. Gdy nasze dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, powinniśmy dbać o to, by unikało ono alergenów. W wielu przypadkach osobom chorującym na AZS zaleca się naukę redukowania stresu – bo ten może nasilać nieprzyjemne objawy.
Musimy mieć świadomość, że nawet perfekcyjne dbanie o skórę i wykonywanie zaleceń lekarza może nie wystarczyć. Atopowe zapalenie skóry słynie z nawrotów, nawet po długim czasie spokoju. Ważne, by w takich momentach nie zwlekać, tylko jak najszybciej udać się do swojego lekarza dermatologa i podjąć kolejne leczenie.
Atopowe zapalenie skóry może pojawić się u naszego dziecka już w pierwszym roku jego życia. Nie lekceważmy objawów AZS i bądźmy wyczuleni na zmiany skórne pojawiające się u naszej pociechy. Oszczędzimy jej tym samym męczącego swędzenia i bólu.
Tagi: Atopowe zapalenie skóry, medycyna, zdrowie
Jedną z przyczyn atopowego zapalenia skóry jest alergia na roztocza kurzu, warto pomyśleć – oprócz ograniczeń alergenów w diecie dziecka o ograniczeniu alergenów w mieszkaniu, szczególnie w pokoju dziecka ( materacyk, pościel, zabawki, dywan). Służą do tego specjalistyczne środki do neutralizacji alergenów – w spray oraz w płynie.
Alergeny warto usunąć również z tego względu, że ekspozycja organizmu dziecka – które ma cechy atopii – na kontakt z alergenami może spowodować postęp alergii ( tzw. marsz alergiczny).
Dodaj komentarz