logo
logo
logo
logo
atopowe zapalenie skóry

AZS u dzieci – jak leczyć?
Opublikowano: 12 stycznia 2017

Szacuje się, że w Polsce na atopowe zapalenie skóry cierpi nawet co 5 dziecko! Jak szybko rozpoznać AZS, by pomóc sobie i dziecku?

Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która szczególnie daje się we znaki dzieciom, w dużej mierze tym w wieku niemowlęcym. Suchość skóry i męczące swędzenie, które nie daje spać — dziecku, jak i rodzicom to najpopularniejsze objawy AZS.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Do objawów atopowego zapalenia skóry zaliczamy wysypkę, która może wystąpić w różnych miejscach: na zgięciach łokci, za uszami, ale także na kolanach, pośladkach bądź w skrajnych przypadkach na całym ciele! Często pojawia się nie tylko wysypka, ale także grudki, suche placki, czy ropne krostki.

Gdy zauważymy te objawy u naszego dziecka, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Po wykonaniu testów punktowych lekarz stworzy plan optymalnej pielęgnacji skóry dziecka, który uwzględnia dietę, unikanie alergenów i specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji skóry.

Zdarza się, że w bardziej zaawansowanych stanach AZS sam plan pielęgnacyjny nie wystarczy. Lekarz przepisuje wtedy preparaty przeciwzapalne, w tym maść opartą na sterydach. Gdy świąd jest mocno nasilony, sięga także po leki przeciwhistaminowe, które zapobiegają swędzeniu.

Jak żyć z AZS?

Niestety nie ma lekarstwa, które całkowicie wyleczyłoby chorobę, jaką jest AZS. Jej nieprzyjemne objawy można zaleczyć przez stosowanie specjalistycznych kosmetyków i skrupulatne wykonywanie zaleceń lekarza. Gdy nasze dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, powinniśmy dbać o to, by unikało ono alergenów. W wielu przypadkach osobom chorującym na AZS zaleca się naukę redukowania stresu – bo ten może nasilać nieprzyjemne objawy.

Musimy mieć świadomość, że nawet perfekcyjne dbanie o skórę i wykonywanie zaleceń lekarza może nie wystarczyć. Atopowe zapalenie skóry słynie z nawrotów, nawet po długim czasie spokoju. Ważne, by w takich momentach nie zwlekać, tylko jak najszybciej udać się do swojego lekarza dermatologa i podjąć kolejne leczenie.

Atopowe zapalenie skóry może pojawić się u naszego dziecka już w pierwszym roku jego życia. Nie lekceważmy objawów AZS i bądźmy wyczuleni na zmiany skórne pojawiające się u naszej pociechy. Oszczędzimy jej tym samym męczącego swędzenia i bólu.


Jak odróżnić łuszczycę od AZS?

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Agga_1976 pisze:

    Jedną z przyczyn atopowego zapalenia skóry jest alergia na roztocza kurzu, warto pomyśleć – oprócz ograniczeń alergenów w diecie dziecka o ograniczeniu alergenów w mieszkaniu, szczególnie w pokoju dziecka ( materacyk, pościel, zabawki, dywan). Służą do tego specjalistyczne środki do neutralizacji alergenów – w spray oraz w płynie.
    Alergeny warto usunąć również z tego względu, że ekspozycja organizmu dziecka – które ma cechy atopii – na kontakt z alergenami może spowodować postęp alergii ( tzw. marsz alergiczny).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...