Bycie właścicielem jakiejkolwiek nieruchomości niesie za sobą wiele korzyści, ale i pewne obowiązki, których wykonywanie pozwala w pełni korzystać ze swojej własności.
Jednak, prowadzenie codziennych czynności oraz szereg odpowiedzialnych zadań związanych z zarządzaniem majątkiem wymaga poświęcenia czasu i energii, a także posiadania pewnej wiedzy i umiejętności, np. z zakresu ekonomii czy finansów.
Nie każdy dysponuje takimi możliwościami, dlatego doskonałym rozwiązaniem jest rozpoczęcie współpracy z administratorem, który zadba o wszystko w należyty sposób.
Pojęcia administrator oraz zarządca nieruchomościami często używane są synonimicznie, chociaż istnieje pomiędzy nimi pewna różnica, która na pierwszy rzut oka może wydawać się subtelna.
Rolą administratora jest bowiem prowadzenie wyłącznie bieżących czynności, które są związane z codzienną obsługą budynku. Oznacza to, że administrator zajmuje się utrzymaniem majątku w należytym stanie, ale wszystkie istotne decyzje podejmowane są przez właściciela nieruchomości lub przez Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej, jeżeli taka istnieje.
Zarządca nieruchomościami pełni odpowiedzialniejszą rolę niż sam administrator, ponieważ jego obowiązkiem jest aktywne nadzorowanie majątku. Zadania zarządcy obejmują zarówno bieżące czynności związane z utrzymaniem budynku, jak i podejmowanie decyzji oraz realizowanie przedsięwzięć, od których zależy właściwe funkcjonowanie nieruchomości w zakresie bezpieczeństwa, finansów, eksploatacji itp.
Wyraźnie widać, że zakres obowiązków zarządcy nieruchomościami jest znacznie szerszy niż administratora. Jednak, istnieją płaszczyzny, na których ich działania w pewnym stopniu pokrywają się. Wspólnym obszarem są m.in. rodzaje zarządzanych majątków takie, jak np. nieruchomości biurowe, magazynowe, mieszkaniowe czy handlowe.
Wśród wielu usług, o które powinien zadbać administrator, znajdują się:
Do podstawowych zadań administratora należy więc, m.in.: utrzymywanie czystości wewnątrz i wokół nieruchomości, zimą dbanie o zabezpieczenie zaśnieżonych i oblodzonych powierzchni, zapewnienie należytej ochrony czy troszczenie się o zieleń, która znajduje się na terenie wchodzącym w skład nieruchomości. Oczywiście, rolą administratora nie jest samodzielne sprzątanie czy zabezpieczanie budynku, lecz nawiązanie należytej współpracy z odpowiednimi podmiotami.
Natomiast zarządcy, ze względu na swój większy zakres obowiązków, mogą zajmować się również organizowaniem usług związanych z zakupem, sprzedażą i wyceną nieruchomości, a także usługami najmu. Osobą decyzyjną w takim przypadku zawsze jest właściciel budynku, ale to zarządca lub administrator, w zależności od rodzaju pełnionych obowiązków, odpowiada za podejmowanie pewnych decyzji i przeprowadzenie czynności np. przygotowanie i prowadzenie dokumentacji.
Co więcej, doświadczony pracownik na tym stanowisku może służyć radą w kwestii wykonywania prac remontowych czy konserwatorskich i w związku z tym zadbać o znalezienie odpowiednich usługodawców z dbałością o finanse. Zarządca, jeśli posiada takie kompetencje, może proponować nowe rozwiązania np. w zakresie aranżacji zieleni wokół budynku.
Lista usług, które są związane z nieruchomościami, znajduje się na: https://aleo.com/pl/firmy/nieruchomosci-i-uslugi-powiazane. Każdy, kto planuje nawiązanie współpracy z odpowiednimi usługodawcami w tym zakresie, może skorzystać z zamieszczonych tutaj ofert.
Od dobrego administratora w dużej mierze zależy stan nieruchomości oraz korzyści, jakie może czerpać z jej posiadania właściciel. W związku z tym, dla każdego posiadacza tego rodzaju majątku, bardzo ważne powinno być wybranie odpowiedniego administratora czy zarządcy budynku. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, czy kandydat na to stanowisko posiada odpowiednie wykształcenie, które powinno być związane z ekonomią.
Nie muszą być to wyłącznie studia wyższe. Wystarczy, jeśli zainteresowany pracą ukończył szkołę średnią o takim profilu zawodowym. Nie bez znaczenia jest także doświadczenie, które pozwala lepiej wykonywać swoje obowiązki.
Dobry administrator czy zarządca nieruchomościami powinien wyróżniać się kilkoma cechami, które są istotne w tym zawodzie. Najważniejsze, to wykazanie się odpowiedzialnością, operatywnością, świadomością finansową oraz znajomością przepisów prawnych, które regulują formy kierowania konkretnymi budynkami.
Bardzo ważne jest też określenie już na samym początku, w jakim zakresie oczekuje się pomocy. Czasami wystarczy zatrudnić kompetentnego administratora, podczas gdy wiele innych sytuacji wymaga nawiązania współpracy z zarządca, który pełni więcej obowiązków.
Należy więc mieć świadomość, że zatrudnienie osoby, która posiada odpowiednie wykształcenie oraz pewne doświadczenie w pracy na takim samym lub podobnym stanowisku, a także wykazuje się przydatnymi cechami, daje ogromne szanse na korzystną współpracę.
Możliwość przeniesienia pewnych obowiązków na administratora czy o krok dalej – na zarządcę, stanowi ogromną pomoc dla każdego właściciela nieruchomości, który nie dysponuje odpowiednio dużą ilością czasu czy umiejętnościami, które pozwoliłyby mu właściwie zadbać o budynek i czerpać z niego korzyści.
Co więcej, zatrudniając na to stanowisko kompetentną osobę, otrzymuje się gwarancję bezpieczeństwa i pewne zyski finansowe, które płyną z dobrze zrządzanej nieruchomości. W związku z tym, dzięki dobrej współpracy z administratorem czy zarządcą budynku, oszczędza się czas, a także zyskuje pieniądze oraz poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny, ponieważ wiele formalności spoczywa na barkach profesjonalisty.
Tagi: Administracja, nneruchomości, pracadzieki za artykuł, bardzo ciekawy. Dobry zarządca nieruchomości to prawdziwy skarb, nie jest łatwo, ale w koncu nam się udało po latach i Kwatera Nieruchomości nas obsługuje, ale z opowieści znajomych wiem, że nie zawsze jest tak kolorowo.
Tak naprawdę administrator musi być przede wszystkim kontaktowy. Wykształcenie, wiedza, dobre znajomości z podwykonawcami – to wszystko podstawa, ale jak z takim gościem się nie idzie dogadać (albo o zgrozo w ogóle nie można go złapać) to wszystko i tak nieważne. Nasze osiedle korzysta obecnie z usług dość znanej firmy (Lux Dom) i tam kobita zna się ze tak się wyrażę na rzeczy. Mnie osobiście pomogła zawalczyć z deweloperem o zwrot kasy.
O to to. W sumie nieważne jaka firma, ważna jest osoba. U ans na osiedlu zarządza duża firma, niby jeden z liderów na rynku warszawskim (nie będę już wspominał kto…) i co z tego? Skoro z facetem który nami się opiekuje nie idzie w ogóle się dogadać (o ile w ogóle da się go złapać).
@Gizmo nic dodać nic ująć. My mieliśmy u siebie niby dobrą firmę (Admus – z polecenia) ale zarządca była (jeśli w ogóle bywał na osiedlu) takim gburem, że masakra. Niby robił swoje, niby wszystko działało jak trzeba ale weź z nim coś załatw… Nie odbierał telefonów, na maile nie odpisywał. No dramat.
Ktoś wie może jak się mają teraz sprawy z Atrium 21? Bo dostaliśmy ofertę od nich ale słyszałem, że należą do koncerny Cityservice co znacznie odbiło się na jakości ich usług.
@Donald Ja bym odradzał. Wchłonął ich teraz jakiś moloch. Ceny owszem dobre, ale poszła za tym jakość na łeb.
Ja jestem bardzo zadowolona ze współpracy z firmą Progresline. Świetnie wywiązują się ze swoich obowiązków i można im zaufać. Mają bardzo profesjonalne podejście do klienta.
Wybór dobrego administratora to temat rzeka. Na pewno najlepiej powierzać nieruchomość pod opiekę profesjonalistom, którzy wiedzą na czym polega ta praca. odradzałbym korzystania z usług osób prywatnych. Osobiście polecam firmę Progresline, od jakiegoś czasu zarządzają naszą kamienicą i widzę same plusy
Dodaj komentarz