logo
logo
logo
logo
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludnienia
Opublikowano: 20 września 2024

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń. Dane z Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w 2023 roku urodziło się 272 tysiące dzieci, co jest najniższą liczbą od czasów II wojny światowej. Scenariusz pogorszył się w 2024 roku, kiedy to w pierwszej połowie roku odnotowano ok. 126,5 tys. urodzeń.

Zdrowie reprodukcyjne w centrum debaty

Problem mniejszej liczby urodzeń w Polsce ściśle wiąże się z kwestią zdrowia reprodukcyjnego. Światowa Organizacja Zdrowia uważa problemy z płodnością kobiet i mężczyzn za istotny problem zdrowotny. W Polsce kwestia zdrowia reprodukcyjnego nie jest jeszcze w pełni dostrzegana w debacie publicznej.

Jak pandemia wpłynęła na sytuację demograficzną?

Pandemia COVID-19 mocno zaważyła na sytuacji demograficznej w Polsce. Ubytek liczby ludności jest ogromny. Prof. dr hab. Elżbieta Gołata podkreśla, że bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie służby zdrowia i dbanie o zdrowie populacji.

Polki coraz później decydują się na macierzyństwo

Coraz więcej Polek decyduje się na macierzyństwo w późniejszym wieku. Badanie Ipsos dla OKO.press pokazuje, że aż 41% kobiet nie decyduje się na macierzyństwo ze względu na lęk przed utratą pracy.

Wskaźniki oczekiwanej długości życia w zdrowiu

Z danych Eurostatu wynika, że w 2022 roku w UE trwanie życia w zdrowiu wynosiło 62,8 lat dla kobiet i 62,4 lat dla mężczyzn. W Polsce dane są podobne – dla mężczyzn to 60,8 roku, a dla kobiet 64,1 roku.

Profilaktyka zdrowotna – indywidualna odpowiedzialność czy systemowa konieczność?

Raport „Polki i Polacy a choroby i zdrowie” wskazuje na potrzebę większej edukacji zdrowotnej. Choć większość ankietowanych deklaruje, że wykonuje podstawowe badania krwi, zaledwie co druga osoba poddaje się badaniom profilaktycznym.

Jak zabezpieczamy zdrowie populacji na przyszłość?

W kontekście starzejącej się populacji i wyzwań demograficznych, zdrowie populacji staje się jednym z kluczowych wyzwań. Prof. dr hab. Elżbieta Gołata podkreśla, że ważna jest nie tylko służba zdrowia, ale również i świadomość społeczna, aby profilaktykę rozwijać, a nie tylko stawać przed koniecznością leczenia osób już chorych.


Komitet Nauk Demograficznych PAN uczynił temat zdrowia reprodukcyjnego kluczowym przedmiotem organizowanych debat „Zdrowie reprodukcyjne w przebiegu życia”. Cykl inauguruje międzynarodowa konferencja pt. „Zdrowie reprodukcyjne a dzietność – perspektywa demograficzna”, która odbędzie się w formie hybrydowej 23 października 2024 roku w sali im. Adama Mickiewicza w Pałacu Staszica.

Źródło: Newseria

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
inflacja

Inflacja a Chaos Społeczny – Jakie Są Przyczy...

Inflacja oznacza proces trwałego wzrostu ogólnego poziomu cen w gospod...
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...