logo
logo
logo
logo
systemy CADCAM

Jak poprawić efektywność produkcji dzięki cad/am?
Opublikowano: 2 lipca 2024

Optymalizacja produkcji pozwala obniżyć koszty i czas wytworzenia nowego produktu przy utrzymaniu jego jakości. Dlatego wiele przedsiębiorstw szuka stale sposobów, by poprawić efektywność swojej firmy. Jednym z pierwszych działań powinno być wdrożenie systemów CAD/CAM. W ten sposób dodatkowo zwiększa się elastyczność przedsiębiorstwa, a przed inżynierami otwierają się nowe możliwości. Co jeszcze może zyskać Twoja firma dzięki programom CAD i CAM?

Czym są systemy CAD/CAM?

Kilkadziesiąt lat temu tworzenie dokumentacji technicznej było niezwykle czasochłonne. Najmniejsze zmiany wymagały tworzenia rysunków detali zupełnie od nowa. Projektowanie wspomagane komputerowo CAD (Computer Aided Designed) pozwala dowolnie edytować stworzone projekty w ciągu kilku chwil. Na tym jednak nie kończą się zalety tego oprogramowania. Inżynier tworzy geometryczny, trójwymiarowy model produktu, a następnie może nadawać mu określonych właściwości. Rozbudowane moduły ułatwiają przeprowadzenie testów i symulacji, jak określanie wytrzymałości modelu metodą elementów skończonych MES. W końcu stworzenie całej dokumentacji technicznej jest znacznie uproszczone – system sam generuje potrzebne rzuty i przekroje.

Rola modelu CAD nie kończy się jednak w fazie projektowania. Importowany jest on do systemów CAM (Computer Aided Manufacturing). Oprogramowanie, stworzone z myślą o obrabiarkach sterowanych komputerowo CNC (Computerized Numerical Control), umożliwia tworzenie i symulowanie programów wykonawczych. Na podstawie dobranej odpowiednio strategii do geometrii modelu 3D i charakterystyki dostępnych narzędzi, zostają generowane ścieżki obróbki.

Jak oprogramowanie CAD zwiększa efektywność produkcji?

Wdrożenie systemów CAD w firmie jest dziś bardziej koniecznością niż wyborem. Dlaczego nie warto z tym zwlekać?

  • Tworzenie trójwymiarowych modeli zajmuje mniej czasu, niż tworzenie całej dokumentacji odręcznie. Jeszcze szybciej odbywa się wprowadzanie poprawek w gotowych już projektach.
  • Wiele nowych produktów opiera się o wcześniejsze projekty. W systemach CAD można importować poprzednie modele i po wprowadzeniu zmian zapisać je jako nowe warianty.
  • Nowoczesne, rozbudowane systemy CAD umożliwiają przeprowadzenie symulacji oraz testów. Ich wyniki są podstawą do wprowadzenia ważnych poprawek – bez potrzeby wytworzenia prototypów na wczesnym etapie projektowania.
  • Za pomocą programu CAD generowanie końcowej dokumentacji odbywa się niemal automatycznie. Rola inżyniera w tym procesie ogranicza się do wybrania potrzebnych rzutów oraz wprowadzenia niewielkich poprawek (jak dodanie potrzebnych wymiarów).

Stworzone modele geometryczne, wraz z dodanymi właściwościami (jak chropowatość powierzchni), są często dalej wykorzystywane w produkcji poprzez inne programy komputerowe.

Systemy CAM w optymalizacji produkcji

Programy CAD/CAM korzystają z tych samych modeli, ale ich przeznaczenie jest nieco inne. Program cam wykorzystywany jest przy produkcji detali. W jaki sposób wpływają one na efektywność produkcji?

  • Na podstawie dostarczonej geometrii oraz właściwości modelu wygenerowane programy NC dla maszyn CNC zostają zasymulowane za pomocą symulacji rzeczywistego kodu NC który po weryfikacji trafia bezpośrednio na obrabiarkę w zależności od kinematyki może to być maszyna 3-osiowa, 4 oraz 5-osiowa.
  • Przy tworzeniu różnych wariantów danego produktu, program wykonawczy można generować też na podstawie poprzednich, zoptymalizowanych już kodów. W podobny sposób generuje się programy przy przeniesieniu produkcji na inne urządzenia CNC (np. w celu zwiększenia ilości produkowanych detali).

Przeniesienie wstępnych etapów wdrażania produkcji do systemów informatycznych pozwala znacznie skrócić cały proces. Jednocześnie maszyny mogą w tym czasie wykonywać inne zadania. Przeprowadzane symulacje ograniczają również koszty pierwszych testów.

Dlaczego warto postawić na zintegrowane systemy CAD/CAM?

Oprogramowanie cad/cam to podstawa Produkcji 4.0. Integracja obu systemów przyspiesza wymianę informacji między działem produkcji oraz projektowania. Potrzebne zmiany mogą być wprowadzane bardzo szybko, a wiele błędów eliminowanych jest jeszcze przed stworzeniem pierwszego prototypu. Co więcej, nowoczesne systemy wspomagające obróbkę skrawaniem oferowane przez takie firmy jak CAM Technology zapewniają dużą elastyczność procesów projektowych i produkcyjnych, otwierając przed firmą zupełnie nowe możliwości rozwoju.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

domofon IP

Domofony IP do domu i bloku mieszkalnego R...

Bez wątpienia wybór odpowiedniego domofonu to decyzja, wpływająca na b...
smartwatch

Czy warto inwestować w smartwatch? Ekspercka...

Smartwatche szybko się rozwijają, stając się popularnym akcesorium zar...