5 projektów o całkowitej wartości 76,7 mln zł – tak w wielkim skrócie przedstawiają się projekty scaleniowe, które realizuje Powiat Hajnowski. Projekty scaleń gruntów realizowane są przy udziale funduszy europejskich. Scalenia to szczególne projekty, nie tylko ze względu na ich wielomilionowy budżet, ale również specyfikę i duży stopień trudności. Tymczasem w Województwie Podlaskim żaden samorząd nie realizuje aktualnie tylu scaleń jednocześnie, co Powiat Hajnowski.
Projekty scaleniowe realizowane są przez Powiat Hajnowski w gminach Narewka (obiekty „Tarnopol”, „Eliaszuki i inne”), Dubicze Cerkiewne (obiekt „Dubicze – Istok”) i Narew (obiekty „Kotłówka” i „Usnarszczyzna”). Suma powierzchni realizowanych 5. projektów to 6566,9969 ha! Proces scaleń gruntów podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje prace geodezyjne, drugi zaś to prace związane z zagospodarowaniem poscaleniowym (czyli m.in. modernizacja dróg dojazdowych do pól). Rolnicy i mieszkańcy korzystają już z pierwszych dróg poscaleniowych, w planach są kolejne.
Projekty scaleniowe to kolejne, zaraz po drogach, przedsięwzięcia infrastrukturalne, sprzyjające budowie atrakcyjności gospodarczej naszego regionu. Na przestrzeni ostatnich 6. lat rozbudowaliśmy dostępność komunikacyjną – dziś do naszego regionu oraz w przestrzeni samego powiatu dojedziemy dobrymi, nowo zmodernizowanymi drogami. Z kolei projekty scaleniowe wpływają na kształtowanie gospodarki przestrzennej stymulując rozwój rolnictwa i urbanizacji wsi – mówi Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko
Za realizacją projektów scaleniowych przemawia efektywność ekonomiczna – scalenia wpływają na eliminacje niekorzystnego zjawiska, jakim jest duże rozdrobnienie użytków rolnych, a które dotychczas charakteryzowały powiat hajnowski. W wyniku zmniejszania liczby działek ewidencyjnych uzyskuje się poprawę efektywności gospodarowania – dzięki zmniejszeniu kosztów transportu oraz ułatwieniu mechanizacji upraw polowych. Scalenia porządkują stan prawny gruntów, ułatwiają pracę rolnikom, a w ramach prac poscaleniowych jest możliwa modernizacja dróg dojazdowych.
Poprzez projekty scaleniowe tworzone są korzystniejsze warunki gospodarowania – proces scaleń gruntów sprzyja rozwojowi rolnictwa, w tym rolnictwa ekologicznego na szeroką skalę. Także wraz z kolejnymi kilometrami dróg, przybywa inwestycyjnych możliwości dla potencjalnych inwestorów w przestrzeni całego powiatu, daleko poza ośrodkami miejskimi. Projekty scaleniowe odpowiadają też na codzienne potrzeby społeczności lokalnej – dzięki pracom poscaleniowym, mieszkańcy zyskują bezpieczne drogi do domu i do pracy, uprawiania aktywnego wypoczynku.
Realizacja projektów scaleniowych to także impuls dla ochrony środowiska. Scalenia gruntów pozwalają bowiem przygotować przestrzeń rolniczą do działań umożliwiających przeciwdziałanie erozji gleby i skutkom suszy. W regionie Puszczy Białowieskiej – miejscu o wyjątkowej bioróżnorodności, z obszarami przodowniczo cennymi, realizacja tego typu projektów ma ogromne znaczenie.
Chronimy przyrodę, tworząc jednocześnie warunki do rozwoju. Marka Puszczy Białowieskiej jest ceniona na całym świecie, region ciągle się rozwija i realizuje kolejne projekty, dzięki którym potencjalny inwestor ma sporo możliwości – podkreśla Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko.
Podejmując wysiłek realizacji projektów scaleniowych, samorząd buduje gospodarczy potencjał regionu – z sukcesami. Projekty scaleniowe realizowane przez samorząd powiatu zajęły czołowe miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Jakości Prac Scaleniowych, organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2019 r. scalenie na obiekcie „Kotłówka i inne” zajęło III miejsce, z kolei 2021 r. obiekt „Eliaszuki i inne”- I miejsce w Polsce! To wspólne sukcesy wykonawcy scalenia – Wojewódzkiego Biura Geodezji w Białymstoku oraz pracowników Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego.
Katarzyna Miszczuk
Starostwo Powiatowe w Hajnówce, https://www.facebook.com/PowiatHajnowski/
Dodaj komentarz