Jedną z metod dochodzenia należności od nierzetelnego dłużnika jest egzekucja z nieruchomości. To postępowanie egzekucyjne, które może zostać przeprowadzone w trybie sądowym lub administracyjnym w zależności od rodzaju długu. Najczęściej w ten sposób odzyskiwane są wysokie kwoty. Jak przebiega egzekucja administracyjna?
Egzekucję z nieruchomości rozpoczyna wierzyciel, składając wniosek do komornika, który działa przy sądzie, przy którym jest położona nieruchomość. Jeśli nieruchomość znajduje się w okręgu kilku sądów, wierzyciel może zdecydować, do którego komornika kieruje wniosek. Jednak jeżeli postępowanie egzekucyjne rozpocznie jeden wierzyciel, a następnie kolejni wierzyciele będą chcieli wszcząć postępowanie, egzekucję prowadzi komornik, który rozpoczął ją.
Zgodnie z art. 922 uczestnikami postępowania oprócz wierzyciela i dłużnika mogą być osoby, którym przysługują prawa rzeczowe ograniczone lub osobiste zabezpieczone na nieruchomości np. prawo do użytkowania wieczystego.
W momencie kiedy komornik wysyła wezwanie do zapłaty dłużnikowi i tytuł wykonawczy, wtedy jednocześnie składa do sądu właściwego wniosek o wpis o wszczęcie egzekucji. Może złożyć także wniosek do zbioru dokumentów z odpisem wezwania do zapłaty. Jeśli postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone, wtedy komornik składa wniosek o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji.
Dłużnik dowiaduje się o tym, że jego nieruchomość zajął komornik w momencie gdy, doręczono mu wezwanie. Jeśli nie otrzymał wezwanie do zapłaty, to nieruchomość staje się zajętą w chwili dokonania wpisu w księdze wieczystej. Warto pamiętać o tym, że w stosunku do każdego kto wiedział o tym, że komornik wszczął egzekucję, skutki zajęcia powstają z chwilą, kiedy dowiedział się o tym.
To, czy dłużnik rozporządza nieruchomością po jej zajęciu, czy też nie, nie ma wpływu na dalsze postępowanie. Rozporządzanie nieruchomością ani przedmiotami podlegającymi zajęciu jest nieważne. To nie dotyczy rozporządzeń zarządcy nieruchomości w zakresie jego ustawowych uprawnień. Zgodnie z art. 930, jeżeli zajęta nieruchomość zostanie oddana w: użyczenie, leasing, najem albo dzierżawę to takie działanie jest bezskuteczne.
Egzekucja z nieruchomości przebiega w 5 etapach. Oto najważniejsze informacje o nich:
Wierzyciel chcący odzyskać pieniądze składa wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości do właściwego komornika. Na wstępnym etapie komornik formalnie zajmuje nieruchomość. Doręcza dłużnikowi wezwanie do zapłaty i tytuł wykonawczy. Dłużnik ma dwa tygodnie na uregulowanie swojego zobowiązania. Jeśli tego nie zrobi, komornik dodatkowo obciąży go kosztami postępowania egzekucyjnego. W tym czasie komornik składa wniosek o wpis o zajęciu egzekucyjnym do wydziału ksiąg wieczystych.
Jeśli dłużnik nie ureguluje należności, to po upływie terminu w wezwaniu do zapłaty, komornik na wniosek wierzyciela przeprowadza opis i oszacowanie nieruchomości.
O terminie podjęcia tych czynności zawiadamia wszystkich uczestników postępowania. Ogłoszenie obwieszcza w budynku sądu, w gminie i na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.
Zajęta nieruchomość zostaje sprzedana podczas publicznej licytacji. Obwieszczenie o licytacji otrzymują uczestnicy postępowania i organy urzędów.
Licytacja nieruchomości odbywa się publicznie, nadzoruje ją sąd lub referendarz sądowy. Przebieg licytacji jest utrwalany przez urządzenie rejestrujące. W czasie pierwszej licytacji nieruchomość może zostać sprzedana za trzy czwarte wartości nieruchomości.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem vindicat.pl
Tagi: finanse, Porady, prawo
Dodaj komentarz