logo
logo
logo
logo
wypożyczanie maszyn

Budownictwo: czy wypożyczanie maszyn jest ekologiczne i opłacalne?
Opublikowano: 4 czerwca 2023

Ochrona środowiska przybiera różne formy i nie zawsze cieszy się aprobatą, jednak raczej nikt nie ma wątpliwości, że jest zjawiskiem koniecznym i pożądanym. Każdego roku jej znaczenie rośnie, a branża budowlana jest szczególnym obszarem. To rynek, który charakteryzuje ogromne zapotrzebowanie na surowce i energię, a przy okazji generuje znaczące ilości odpadów. Niemal wszystkie, nie tylko największe i najważniejsze projekty, ale również te drobne, lokalne, realizuje się z pomocą maszyn budowlanych. Czy wynajem minikoparki oraz innego sprzętu niesie jakąkolwiek wartość dla środowiska? Jakie są główne zalety takiego rozwiązania?

Dostęp do innowacyjnych technologii

Nowe modele sprzętu pojawiają się praktycznie każdego roku, niezależnie od kategorii prac. Nie jest żadną tajemnicą, że wypożyczalnia maszyn budowlanych daje lepszy dostęp do najnowszego sprzętu oraz najlepszych rozwiązań. Firmy oferujące takie usługi żyją z tego, że negocjują korzystne warunki leasingowe od u producentów. Można powiedzieć, że na podobnej zasadzie działają wypożyczalnie samochodów osobowych.

Co to ma wspólnego z ekologią? Nowsze technologie co do zasady są bardziej oszczędne energetycznie. W zależności od konkretnej maszyny, można zyskać nawet do 20-30% oszczędności na paliwie, szczególnie przy bardziej intensywnym użytkowaniu!

Istotna jest również redukcja emisji szkodliwych substancji. Wypożyczalnie maszyn dbają o to, aby ich flota maszyn była regularnie serwisowana i konserwowana. Dzięki temu, zapewniają optymalne działanie i minimalizują emisję szkodliwych substancji, takich jak spaliny czy inne toksyczne substancje.

Niższe koszty utrzymania

Innym argumentem, który doskonale znają firmy z własnym parkiem maszynowym są koszty utrzymania. Własna flota wymaga nie tylko środków na zakup całego sprzętu. Pod uwagę trzeba również wziąć:

  • Wymogi formalno-prawne, np. regulacje związane z dozorem technicznym
  • Budowa zaplecza, np. stacje ładowania/akumulatornie
  • Regularne przeglądy

Co więcej, należy również przestrzegać warunków gwarancji! Większość producentów zapewnia wsparcie w określonym czasie lub na podstawie czasu pracy urządzenia (np. tzw. motogodzin). W tym okresie, jakiekolwiek naprawy lub usterki pozostające w obszarze gwarancji, zostaną wykonane na koszty producenta. Należy mieć jednak świadomość, że to po tym czasie wszystkie koszty spadają na nas!

Sprzęt musi na siebie zarabiać

Wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że optymalizacja kosztów to podstawa, a maszyny budowlane to także narzędzia pracy, które muszą generować korzyści. Przewaga wynajmu nad zakupem nowego sprzętu polega również na tym, że korzystamy z niego zawsze i tylko wtedy, kiedy jest potrzebny. Nie ma nic gorszego, niż przestoje w trakcie których inwestycje na siebie nie zarabiają. Poniesione koszty się nie zwracają, a czas gwarancji nieubłaganie ucieka. Ostatnie lata i wydarzenia związane z globalną pandemią oraz światowym kryzysem tylko przypominają, jak ważna jest minimalizacja ryzyka na każdym kroku!

Wsparcie techniczne

W większości przypadków, wynajem sprzętu to także dostęp do fachowej wiedzy, która jest wyjątkowo przydatna, jeśli sami jej nie posiadamy. Kiedy chcemy instalować fotowoltaikę i liczymy czy to się opłaca – pytamy m. in. ekspertów i tak działa każda branża. Firmy, które zajmują się wynajmem maszyn, znają realia branżowe i potrafią doradzić najlepszy, a przede wszystkim optymalny do naszych konkretnych potrzeb wybór.

Jeśli jest taka potrzeba, często można poza samym najmem zorganizować potrzebne szkolenia dla pracowników i operatorów! W ten sposób będziemy mieli pewność, że korzystamy ze sprzętu w sposób bezpieczny i zgodny z jego przeznaczeniem!

Podobnie jest w przypadku jakichkolwiek awarii. Nawet jeśli mamy sprzęt na gwarancji, w zdecydowanej większości przypadków, wypożyczalnie będzie w stanie dużo szybciej zorganizować zastępstwo, jeśli zajdzie taka potrzeba. Są na to przygotowani i przeważnie mają odpowiednie zaplecze na miejscu.

Wnioski – czy wypożyczanie sprzętu to dobry pomysł?

W zdecydowanej większości przypadków – tak! Jak donosi Główny Urząd Statystyczny, budownictwo w 2022 odnotowało zauważalne wzrosty w stosunku do poprzedniego roku, ale poprzednie lata uczą, że należy być przygotowanym na każdą ewentualność! Wynajem sprzętu i maszyn budowlanych to bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw. W większości przypadków, będzie bardziej ekologiczne i oszczędne, niż zakup własnej floty.

 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Dewalt

Dlaczego warto zainwestować w narzędzia Dewal...

Coraz więcej profesjonalistów i amatorów majsterkowania stawia...
domki letniskowe

Modernizacja domku letniskowego: proste sposo...

Posiadanie domku letniskowego to świetna inwestycja, a wraz z rosnącą...

Inwestycja w dom szkieletowy – izolacja ścian...

Technologia szkieletowa ma wiele zalet: jest szybka, można bud...

Rekuperator – czy warto mieć go w domu?...

W zamkniętym pomieszczeniu potrzeba ok. 30 m3 śwież...