Transport towarów to niełatwe przedsięwzięcie. Wymaga odpowiednich kompetencji, sprzętu i innych środków. Dlatego wybór przedsiębiorstwa świadczącego usługi w tym zakresie poprzedzony powinien być namysłem.
Wybierając firmę usługową, kierujemy się przede wszystkim ceną usługi w stosunku do jej jakości oraz zakresu. Dokładnie tak samo jest z wyborem firmy transportowej. Poszukując takiej, powinnyśmy zwracać uwagę na: sprawność działania, szybkość realizacji zamówień, jak największy zasięg, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz maksymalną możliwą do osiągnięcia przyjazność dla środowiska naturalnego (coraz ważniejsza kwestia). Dlatego też warto postawić na przedsiębiorstwo oferujące transport intermodalny, który posiada wszystkie wskazane wyżej cechy
Transport intermodalny jest bardzo nowoczesną formą transportu, która polega na wykorzystaniu wielu połączonych środków – samochodów ciężarowych, kolei, statków, itd. – do przewozu towarów na długich trasach. W pierwszym etapie, określanym jako pre-carriage, cały towar przewożony jest do terminalu intermonalnego przy użyciu samochodów ciężarowych, za kierownicami których zasiadają specjalnie wyszkoleni kierowcy. Następnie cała naczepa intermodalna, bez przeładowywania towaru, załadowana zostaje na pociąg, po czym wyrusza w trasę. W zależności od lokalizacji końcowej destynacji towaru, jednostka transportowa może zostać przeładowana na następnym terminalu kolejowym bądź promowym na kolejny środek transportu klejowego, lotniczego, wodnego, itd. Oczywiście, ładunek monitorowany jest za pomocą lokalizatora GPS przez wyspecjalizowaną kardę, od momentu odbioru do chwili dostawy.
Firmę prowadzącą usługi z zakresu transportu intermodalnego warto wybrać z uwagi na zalety, jakimi odznacza się taki transport. Zaliczają się do nich:
1) Minimalizacja i stałość kosztów procesu transportowego – możliwość przygotowania długoterminowej umowy z gwarancją cenową. Jest to rozwiązanie przeznaczone w szczególności dla klientów chcących uzyskać gwarancję stabilności kosztów transportu przez cały rok. Natomiast łączenie różnych form transportu pozwala zmniejszyć koszta, generując nawet do 50 proc. oszczędności. Dzieje się tak dlatego, że poszczególne etapy transportu realizowane są środkami umożliwiającymi przewóz większej ilości naczep – jeden pociąg może przetransportować na całej trasie 36 naczep intermodalnych.
2) Zmniejszenie emisji CO2 nawet o 70 proc. w stosunku do transportu czysto kołowego.
3) Możliwość przewozu znacznych ilości towarów – 26 ton i więcej.
4) Zwiększenie powierzchni załadunkowej.
5) Omijanie korków.
6) Bezpieczeństwo – kierowcy są specjalnie wyszkoleni i odpoczywają w wyznaczonych miejscach, co minimalizuje ryzyko napadu i kradzieży.
7) Wysoka elastyczność.
8) Nowoczesne wyposażenie ładunkowe.
9) Lokalizacja GPS w pakiecie – ładunek jest na bieżąco monitorowany.
10) Brak podatności na sezonowość.
Transport intermodalny, obejmujący swoim zasięgiem coraz więcej państw, cieszy się rosnącym powodzeniem w kolejnych sektorach gospodarczych. Korzystają już z niego przedsiębiorstwa z takich branż, jak na przykład:
– budowlana;
– chemiczna;
– elektroniczna;
– AGD-RTV;
– modowa;
– beauty;
– spożywcza;
– papiernicza.
Zdecydowanie warto dołączyć do grona zadowolonych klientów, ciesząc się niższymi kosztami, sprawnością obsługi, szybkością transportu, wyższym poziomem bezpieczeństwa oraz czystszym powietrzem.
Tagi: Spedycja, transport
Dodaj komentarz