logo
logo
logo
logo
Masdar

Masdar – ekologiczne miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Opublikowano: 1 marca 2023

Masdar to jedno z najnowocześniejszych miast na świecie. Znajduje się ono w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie jest budowane od 2006 roku. Miasto to wyróżnia się na tle innych niezwykle zaawansowanymi rozwiązaniami ekologicznymi. Czym może ono zaskoczyć?

Ekologiczne miasto nad Zatoką Perską

Masdar to miasto, które powstaje całkowicie od podstaw w Zjednoczonych Emirtatach Arabskich. Tamtejsze władze zleciły naukowcom z Massachusetts Institute of Technology w Bostonie przygotowanie najważniejszych założeń inwestycji związanych z ekologią. Przede wszystkim chodziło tutaj o zerową emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co rodzi konieczność zastosowania odnawialnych źródeł energii takich jak wiatr, woda, słońce, czy też biopaliwa.

Początkowo szacowano, iż koszt budowy miasta wyniesie od 22 miliardy dolarów, a inwestycja zostanie zakończona w 2016 roku. Później jednak okazało się, że przewidywania te nie mają przełożenia na rzeczywistość. Po 7 latach okazało się bowiem, że koszty będą o 10-15% mniejsze, natomiast budowa potrwa dłużej.

Jako ciekawostkę można potraktować fakt, iż Zjednoczone Emiraty Arabskie stworzyły otwarty fundusz obywatelski o wartości 300 miliardów dolarów. Mogli do niego przystąpić inwestorzy z całego świata, licząc przy tym, że poczynione nakłady zwrócą się w przyszłości.

Odnawialne źródła energii

Jak już zostało powiedziane, istotną rolę w Masdarze odgrywają odnawialne źródła energii. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na kwestie związane z fotowoltaiką i wykorzystaniem energii geotermalnej.

 

Otóż w 2009 roku uruchomiona została farma fotowoltaiczna, która zapewnia miastu 10 MW energii. Warto dodać, że jest to największy tego typu kompleks zlokalizowany na Bliskim Wschodzie. Jego powierzchnia to 210 tysięcy metrów kwadratowych. Drugą zasługującą na odnotowanie instalacją jest Shams 1. Wytwarza ona 100 MW energii elektrycznej z promieni słonecznych, co pozwala na zaoszczędzenie około 175 tysięcy ton dwutlenku węgla w skali roku.

Jeżeli zaś chodzi o energię geotermalną, wykonano w Masdarze głębokie odwierty, których celem jest wykorzystanie gorących wód geotermalnych służących do chłodzenia budynków, a także do zaopatrywania ich w ciepłą wodę.

Ekologia po arabsku

Władze Masdaru postawiły sobie za cel zredukowanie zużycia energii, co nie jest łatwe ze względu na klimat panujący w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Niemniej jednak projektanci postanowili usytuować miasto na północnym-wschodzie, co pozwala ograniczyć ilość promieni słonecznych. Przydatne są także wszechobecne panele fotowoltaiczne.

Istotną kwestią jest także uzdatnianie wody. Zgodnie z szacunkami aż 80% jej ilości poddawanych jest recyklingowi. Naukowcy chcieliby, aby wykorzystywać tę samą wodę wielokrotnie, zmniejszając przy tym wpływ mieszkańców miasta na środowisko.

Kolejną kwestią jest przemiana odpadów organicznych w energię. Z kolei odpady pochodzenia nieorganicznego są przetwarzane w ramach recyklingu. Dzięki temu nie ma konieczności wywozu odpadów, co przekłada się także na niższe koszty życia.

Paweł Stasiuk

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Jak przyspieszyć rozkład słomy

Jak przyspieszyć rozkład słomy?...

Użyźnianie gleby za pomocą pozostałej po żniwach słomy w gospodarstwac...
Hurtownia fotowoltaiczna

Hurtownia fotowoltaiczna – klucz do suk...

W dobie rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii, fotowo...
Aleksandra Jurkowska

Aleksandra Jurkowska – inwestycja w OZE...

Odpowiednio dobrane źródło, przy dodatkowym dofinansowaniu z P...