logo
logo
logo
logo
analiza drgań

Analiza drgań w utrzymaniu ruchu – co musisz wiedzieć?
Opublikowano: 22 stycznia 2023

Każda maszyna generuje drgania podczas ruchu. Analiza takich wibracji jest istotną częścią diagnostyki, która pozwala skutecznie ocenić stan danego urządzenia. Jeżeli częstotliwość drgań przekracza normę, to awaria maszyny jest tylko kwestią czasu.

Bagatelizowanie takich sygnałów prowadzi wówczas do awarii maszyny, co ostatecznie może zakłócić pracę całego parku maszynowego. Z analizą drgań w utrzymaniu ruchu jest jak ze zdrowiem – lepiej zapobiegać niż leczyć. To właśnie dlatego wszelkie metody pozwalające na pomiar częstotliwości drgań maszyn są dziś tak bardzo popularne.

Jak działa analiza drgań w utrzymaniu ruchu maszyn?

Pracująca maszyna emituje szereg charakterystycznych dla niej wibracji. Jeżeli energia takich częstotliwości zaczyna przekraczać ustalone limity, oznacza to odchył od prawidłowego jej działania. Jest to jeden z pierwszych symptomów mówiących o tym, że w urządzeniu zaczynają występować pewne nieprawidłowości.

Współczesna technologia pozwala na precyzyjny pomiar i interpretację danych wynikających z częstotliwości drgań takiej maszyny. Warto dodać, że istnieją zarówno okresowe metody zbierania danych, jak i systemy ciągłego monitorowania stanu maszyny.

Zastosowanie analizy drgań w utrzymaniu ruchu

Głównym zastosowaniem takiego pomiaru w utrzymaniu ruchu jest przeciwdziałanie awariom kontrolowanej maszyny. Taka prewencja pozwala uniknąć katastrofalnych i często kosztownych uszkodzeń.

Rozwój asortymentu urządzeń pomiarowych sprawia, że poszerza się także zakres zastosowania analizy drgań w utrzymaniu ruchu.

Dzięki temu możliwa jest analiza rzędów, czyli próbkowanie synchroniczne pozwalające na korelację zjawisk drganiowych z prędkością obrotomierza. Nowe urządzenia i technologie umożliwiają także ocenę rezonansów, wyznaczanie postaci drgań oraz analizę sposobu rozchodzenia się energii wibracji w maszynie, co pozwala zoptymalizować parametry wibroakustyczne obiektu w ruchu.

Jakie informacje o stanie maszyn można uzyskać z analizy drgań?

Analiza drgań pozwala na zbiór informacji, które są niezwykle istotne pod kątem prawidłowego działania maszyny. Określenie częstotliwości drgań pozwala na szybką identyfikację takich awarii, jak:

  • niewspółosiowość łożysk i sprzęgieł,
  • niewyważenie wirnika,
  • luzy mechaniczne,
  • uszkodzenie elementów tocznych łożysk, łopatek rotora i zębatek przekładni.

Kiedy maszyny są wrażliwe również na drgania zewnętrzne, analiza pozwala określić z jakiego źródła i w jaki sposób przenoszone są wibracje, dzięki czemu możliwa jest skuteczna izolacja.

Analiza danych szybko ujawnia nieprawidłowości w działaniu maszyn i urządzeń – nawet bez konieczności ich wyłączania. Jest to szczególnie istotne w fabrykach i zakładach pracy, gdzie każdy taki przestój generuje koszty i często paraliżuje pracę całego parku maszyn.

Jak analiza drgań wpływa na niezawodność i bezpieczeństwo urządzeń?

Diagnostyka w aspekcie drgań maszyn pozwala na wykrycie nieprawidłowości już w początkowej fazie, co pozwala na uniknięcie kosztownych i często niebezpiecznych awarii. Zaniechanie takich badań jest podwójnie niebezpieczne dla przedsiębiorstwa, ponieważ usterka nie tylko unieruchamia maszynę, ale stanowi także duże zagrożenie dla pracowników przebywających w jej pobliżu.

Dane zebrane w trakcie pomiarów umożliwiają optymalne zaplanowanie prac konserwacyjnych, ponieważ wiadomo, w jakim stanie jest dana maszyna. Tym samym minimalizuje się ryzyko wystąpienia nagłej awarii.

Regularnie wykonywane badanie wydłuża żywotność parku maszynowego, dzięki czemu przedsiębiorstwo nie jest narażone na nieustanne pokrywanie kosztów naprawy urządzenia po awarii.

Więcej o analizie drgań w utrzymaniu ruchu dowiesz się na stronie producenta czujników dla przemysłu https://www.balluff.com/pl-pl. A jeżeli poszukujesz specjalistycznej wiedzy z zakresu przemysłu 4.0 i automatyzacji produkcji, to blog firmy Balluff https://innovatingautomation.pl/ jest jej najlepszym źródłem w sieci!

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

domofon IP

Domofony IP do domu i bloku mieszkalnego R...

Bez wątpienia wybór odpowiedniego domofonu to decyzja, wpływająca na b...
smartwatch

Czy warto inwestować w smartwatch? Ekspercka...

Smartwatche szybko się rozwijają, stając się popularnym akcesorium zar...