logo
logo
logo
logo
trądzik

Pielęgnacja cery trądzikowej
Opublikowano: 8 stycznia 2023

Trądzik nie jest problemem wyłącznie osób w okresie dojrzewania. Mogą się z nim zmagać również dorośli. Charakterystyczne objawy to zmiany skórne, takie jak rozszerzone pory, zaskórniki, grudki czy krostki. Pielęgnacja skóry trądzikowej polega głównie na usuwaniu nadmiaru sebum.

U podstaw cery trądzikowej leży nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za produkcję łoju (zwanego sebum). Pełni on funkcję ochronną i stanowi barierę antybakteryjną. Gruczoły łojowe rozmieszczone są na całej powierzchni skóry ciała, z wyjątkiem spodniej części stóp i wnętrza dłoni. Trądzik powstaje na skutek wydzielania zbyt dużej ilości łoju, przez co skóra staje się tłusta. Nadmierna praca gruczołów łojowych powoduje zmianę odczynu skóry i zachwianie równowagi naturalnej flory bakteryjnej. Nieprawidłowe jest też złuszczanie naskórka. Martwe komórki, zatykające ujścia gruczołów łojowych, tworzą dobre warunki do namnażania się bakterii wywołujących stan zapalny. Dochodzi wówczas do rozszerzenia porów i nasilenia objawów skórnych: pierwotnych (zaskórniki zamknięte i otwarte) oraz wtórnych (grudki, krostki, w skrajnych przypadkach torbiele ropne, mogące pozostawić blizny). Zmiany skórne często gromadzą się w jednym miejscu, przez co mogą przypominać nieco wysypkę alergiczną.

Do niedawna wydawało się, że cera trądzikowa jest problemem osób w wieku dojrzewania, wynikającym ze zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie. Obecnie specjaliści są już przekonani, że trądzik może występować również po 30. roku życia, ponieważ mogą go determinować uwarunkowania genetyczne czy środowiskowe, np. złe odżywianie czy duży stres.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Cera trądzikowa może nastręczać wielu trudności, zwłaszcza, jeśli wiedza o właściwej pielęgnacji jest niewielka. Powodów wzmożonej produkcji sebum i powstawania bakterii może być wiele, jednak uznaje się, że najczęstsze przyczyny to uwarunkowania genetyczne, ale również hormony, dieta, styl i tryb życia.

Trzeba pamiętać, że skóra trądzikowa wymaga szczególnej, delikatnej pielęgnacji, na którą powinny się składać przede wszystkim: oczyszczanie, złuszczanie martwego naskórka, tonizacja i nawilżanie. Jej celem jest szczególnie ograniczenie warstwy rogowej, unormowanie wydzielania sebum, poprawa ukrwienia skóry i wyciszenie zmian ropnych.

Do mycia cery trądzikowej najlepiej używać preparatów w formie pianek, żeli, płynów micelarnych, antybakteryjnych, łagodzących stany zapalne, zmniejszających ilość sebum, usuwających zanieczyszczenia. Najważniejsze, żeby nie zawierały alkoholu, który przesusza naskórek, podrażnia i inicjuje reakcje obronne skóry, co powoduje zwiększenie wydzielania łoju. Duże znaczenie dla cery ma złuszczający się martwy naskórek, który możemy usunąć za pomocą peelingów. Nie zapominajmy jednak, że popularne peelingi ziarniste na bazie drobinek mogą pogorszyć strukturę skóry i zaostrzyć stan zapalny. Najlepiej raz w tygodniu używać delikatnego peelingu enzymatycznego, pod warunkiem, że nie ma zmian ropnych. Tonizację skóry zapewni z kolei normalizujący tonik, który przywróci naturalne pH.

Osoby z cerą trądzikową powinny używać kremów regulujących gospodarkę wodno-tłuszczową, które nie obciążają skóry, o lekkiej konsystencji, nawilżających, matujących i szybko wchłaniających się. W ich składzie mogą być m.in. ekstrakt z nagietka, hibiskusa, rumianku, tymianku, kory brzozowej, oczaru wirginijskiego, dziurawca, cynk, witaminy A, E, B2, C. W każdym przypadku należy jednak skontaktować się z lekarzem dermatologiem. Warto też zwrócić uwagę na produkty marki GraceFull Cosmetics: innowacyjny, przeciwstarzeniowy, silnie antyoksydacyjny krem do twarzy, krem do pielęgnacji szyi i dekoltu o globalnym działaniu przeciwstarzeniowym i rozświetlająco-wygładzający krem pod oczy.

Objawy cery trądzikowej:

  • nadprodukcja sebum,
  • niedoskonałości występujące dłużej niż 2 miesiące,
  • bolesne krostki i wypryski,
  • przewlekłe zmiany ropne,
  • wypukłe zaskórniki,
  • rozszerzone pory,
  • wypryski na dekolcie, ramionach i plecach,
  • tendencja skóry do przetłuszczania się i błyszczenia.
Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...