Operacja zaćmy polega na usunięciu naturalnej soczewki a następnie wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Powtórny zabieg jest konieczny w przypadku, gdy zmętnieniu ulegnie tylna torebka, w której osadzona została sztuczna soczewka. Najczęstszą przyczyną jest nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich, jak również negatywny wpływ chorób towarzyszących.
Jak już wspomnieliśmy, leczenie zaćmy polega na zastąpieniu naturalnej soczewki soczewką sztuczną wewnątrzgałkową. Zwykle operacja wykonywana jest metodą fakoemulsyfikacji. Niezależnie jednak od zastosowanej metody, nawrót choroby pierwotnej jest niemożliwy. W takim więc razie, czym jest zaćma wtórna? Otóż zaćma wtórna to zmiany, do których dochodzi w tylnej torebce soczewki. Może ona zgrubieć i zmętnieć. W rezultacie prowadzi to do powstania objawów podobnych do katarakty, czyli pogorszenia widzenia, widzenia zamglonego, trudności w rozróżnianiu kolorów czy kształtów lub podwójnego widzenia. Szacuje się, że u około 20-30% osób, u których wykonano zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji zachodzi konieczność wykonania powtórnej operacji. Zaledwie w 1-2% z nich, zaćma wtórna jest efektem błędu popełnionego podczas zabiegu. Najczęściej przyczyna tkwi w nieprzestrzeganiu zaleceń medycznych w okresie rekonwalescencji. Dochodzi wówczas do urazów oka oraz rozwoju stanów zapalnych. W takim przypadku, już po kilku tygodniach od zabiegu zaczyna się rozwijać zaćma wtórna. Zmętnienie tylnej torebki soczewki może również wystąpić w późniejszym czasie. Gdy do tego dojdzie, przyczyn najczęściej należy upatrywać w chorobach towarzyszących takich jak: cukrzyca, niedoczynność przytarczyc, AZS, guzy wewnątrzgałkowe czy ostry atak jaskry.
Gdy przyczyna tkwi w postępujących chorobach towarzyszących możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy wtórnej poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia tych zaburzeń.
Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń po samym zabiegu. Dzięki temu możemy uniknąć drobnych urazów mogących skutkować rozwojem stanów zapalanych. Unikajmy pocierania oka i powiek, ale również stosowania kropel mających w składzie antybiotyk, niesteroidowy lek przeciwzapalny oraz steryd. Wstrzymajmy się od nadmiernego wysiłku fizycznego oraz noszenia okularów przeciwsłonecznych.
Szukasz sprawdzonej placówki, w której szybko i bezpiecznie usuniesz zaćmę? Zapoznaj się z ofertą kliniki PROVISUS. Tu wyleczysz zaćmę z refundacją NFZ. Klinika PROVISUS to gwarancja bezpieczeństwa, krótkie terminy, najlepsi fachowcy oraz soczewki premium.
Tagi: wzrok, zaćma, zdrowie
Dodaj komentarz