Suwnice są urządzeniami dźwigowo-transportowymi bardzo chętnie wykorzystywanymi w wielu gałęziach przemysłu. Ich praca opiera się na ruchu przerywanym, a wszystkie z urządzeń podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Obsługą suwnic zajmować się mogą wykwalifikowani operatorzy posiadający stosowne uprawnienia. Co warto wiedzieć o oznaczeniach pojawiających się na tych urządzeniach? Co one oznaczają? Zainteresowanych tematem zapraszamy do uważnej lektury naszej publikacji.
Jednym z bardzo istotnych czynników umożliwiających dopasowanie dźwignicy do konkretnego wykorzystania jest znajomość wartości udźwigu. Tę w suwnicach podaje się w tonach, zaś w suwnicach dwudźwigarowych natorowych oznacza nie tylko wartość udźwigu głównego, ale również określa wartość udźwigu pomocniczego. Obie te wartości przedzielone będą ukośnikiem, a pierwszą z nich stanowi ważniejsza dla operatorów suwnicy wartość udźwigu głównego.
W wielu dźwignicach stosuje się też oznaczenie wartości dwóch mechanizmów podnoszenia, którymi można pracować jednocześnie. Wartość udźwigu wyrażana będzie wówczas w tonach. Zapis takich dwóch wartości wyrażony jest w działaniu przedstawiającym dodawanie.
Na każdej nowoczesnej dźwignicy Demag znajdują się piktogramy kierunkowe umiejscowione w miejscu dobrze widocznym dla operatora suwnicy. Oznaczenia te muszą być zrozumiałe dla osób znajdujących się w strefie działania urządzenia. Piktogramy dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych:
W każdym z przypadków oznaczenia te są magnetyczne oraz dwubiegowe.
Warto wiedzieć jednak, że zróżnicowana kolorystyka oznaczeń kierunkowych na suwnicach nie jest stosowana przypadkowo. Oznakowanie kierunku jazdy w kolorze czarno-białym stosuje się wówczas, gdy dźwignica jest sterowana za pomocą kasety sterowniczej lub z kabiny. Oznaczenia w dwóch pozostałych wariantach kolorystycznych dotyczyć będą sterowania suwnic z wykorzystaniem radia. Do tego dobrze też wiedzieć, że poziome oznakowanie strzałek dotyczyć będzie kierunku poruszania się wciągnika. Strzałki zaś umieszczone pod kątem 45 stopni dotyczyć będą kierunku jazdy mostu urządzenia dźwignicowego.
miejsce na foto1
Eksploatacja dźwignic, w tym suwnic procesowych czy suwnic specjalistycznych, wymagać będzie również należytego oznaczenia strefy pracy. W tym celu stosuje się specjalistyczne oznakowanie w postaci poziomych tablic ostrzegawczych. Te najczęściej są w kolorze żółtym i prezentują taki napis jak np. “Uwaga! Strefa niebezpieczna Praca suwnicy” lub “Uwaga! W czasie pracy suwnicy przejście zabronione”.
Nowoczesne dźwignice, które znaleźć można w ofercie dobrego ich producenta, mogą być również oznaczone wirtualnymi znakami ostrzegawczymi. Wszystko dzięki montażowi na suwnicy lamp lub projektora, które odpowiadać będą na wyświetlanie na podłożu punktu lub obszaru, nad którym maszyna znajduje się w danym momencie eksploatacji. Do tego taka nowoczesna lampa lub projektor z powodzeniem mogą być zamontowane bezpośrednio do suwnicy, a uchwyt montażowy umożliwia niezwykle precyzyjne ułożenie linii ostrzegawczych oraz dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb klienta. Zastosowanie wirtualnych znaków ostrzegawczych pozwoli skutecznie ostrzec pracowników będących w pobliżu suwnicy o zbliżającym się wraz z ładunkiem, ewentualnym niebezpieczeństwie.
Nie bez znaczenia pozostaje również to, że dzięki projektorowi możliwe staje się także wyświetlenie dowolnego znaku informującego o pracy suwnicy. Takim znakiem może być chociażby informacja: “Uwaga suwnica”. Dodatkowo wdrożenie tychże znaków ostrzegawczych będzie miało również znaczący wpływ na zwiększenie komfortu pracy operatorów suwnic. Osiągnięcie przez nich najwyższej precyzji działania będzie więc jak najbardziej możliwe – wszystko dzięki temu, że dysponować będą wiedzą o dokładnym obszarze, w jakim przesuwa się dane urządzenie dźwignicowe.
Tagi: Bezpieczeństwo, Demag, magazyn, suwnice, transport
Dodaj komentarz