logo
logo
logo
logo
Maść cynkowa

Maść cynkowa – właściwości i zastosowanie
Opublikowano: 5 stycznia 2022

Maść cynkowa to powszechnie dostępny specyfik, który można kupić za przysłowiowe grosze, a mimo to jego właściwości i skuteczność, z jaką działa, ciągle zadziwiają wielu. Tak naprawdę mało kto wie, że maść cynkowa ma bardzo szerokie zastosowanie i że warto mieć ją w domowej apteczce. Sprawdź, dlaczego opakowanie maści cynkowej powinieneś mieć zawsze pod ręką i ty!

Doskonałe działanie cynku odkryto już ponad pięć tysięcy lat temu. W czasach starożytnych w Egipcie w leczeniu różnych chorób skóry stosowano maść cynkową. Już wtedy odkryto, że skutecznie przyspiesza ona regenerację skóry w przypadku drobnych uszkodzeń, oparzeń i odparzeń, a także przy zmianach trądzikowych. Nic więc dziwnego, że maść cynkowa i dziś jest chętnie stosowana, bo znakomicie radzi sobie chociażby z pieluszkowym zapaleniem skóry i skutecznie przywraca skórze naturalne pH, co ma ogromne znaczenie nie tylko w pielęgnacji niemowląt, ale także w higienie dorosłych cierpiących na nietrzymanie moczu.

Maść cynkowa – właściwości, które trzeba doceniać

Chcąc wymienić właściwości maści cynkowej, trzeba naprawdę zastanowić się, od czego zacząć, bo jest ich bardzo wiele. Związki cynku, i to zarówno te organiczne, jak i inne, po naniesieniu na skórę działają osuszająco. Mają wielkie zdolności do ograniczania i zapobiegania stanom zapalnym. Działają ochronnie, ściągająco i co ważne – antyseptycznie.

W kosmetykach i preparatach leczniczych, takich jak maść cynkowa, stosuje się tlenek cynku, który ma postać białego, bezwonnego proszku. Nie ulega on rozpuszczaniu ani w wodzie, ani w tłuszczu. Jego niewielkie cząstki na pewien czas dają się pomieszać z płynem, ale po naniesieniu na skórę płyn odparowuje, a tlenek cynku tworzy ochronną, białą powłokę.

Maść cynkowa – zastosowanie

W maści cynkowej stężenie tlenku cynku nie jest zbyt duże. Dzięki temu jest ona doskonałym środkiem, który używa się do leczenia i łagodzenia przykrych dolegliwości powstałych na skutek otarć i różnych stanów zapalnych rozwijających się na skórze dzieci i dorosłych. Te bardzo często formują się jako efekt uboczny stosowania pampersów u dzieci, a u dorosłych – wkładek higienicznych, majtek chłonnych czy też pieluchomajtek używanych z powodu nietrzymania moczu.

Maść cynkowa jest wprost nieoceniona, gdy na skórze zmienionej stanem zapalnym pojawią się bąble. Maść błyskawicznie wysusza skórę, działa antybakteryjnie i ściągająco. Trzeba jednak pamiętać, by maść rozsmarowywać na skórze, ale tylko w miejscach, które są zmienione chorobowo. Maści cynkowej nie należy aplikować na zdrową skórę, bo wówczas będzie ona ją niepotrzebnie wysuszać i wręcz podrażniać.

Stosując maść po raz pierwszy, warto to zrobić najpierw tylko miejscowo, by sprawdzić, czy nie wystąpi uczulenie na tlenek cynku. Niestety czasami zdarzają się reakcje alergiczne skóry. Trzeba też zwrócić uwagę, czy w składzie maści cynkowej znajduje się kwas salicylowy. Jeśli tak, to preparatu nie wolno stosować na uszkodzoną skórę, na owrzodzenia i rany. Ci, którym doskwiera astma oskrzelowa, przed zastosowaniem maści powinni skonsultować to z lekarzem.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...