Czysty i zadbany samochód to nie tylko wizytówka każdego kierowcy i właściciela pojazdu, ale niejednokrotnie również gwarancja tego, że wilgoć czy korozja nie wpłyną negatywnie na ważne elementy konstrukcyjne, a w skrajnym przypadku odpadnięcia elementów przymocowanych do podwozia. Nie dojdzie też do rozwoju grzybów, które negatywnie wpłyną także na zdrowie zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Warto zatem poznać 5 kosmetyków, które powinien posiadać każdy właściciel samochodu.
Brud z karoserii przez szczeliny może dostać się także do wnętrza pojazdu. Oczywiście poza tym, że jest to niezdrowe, to jeszcze w przypadku ubytków w połączeniu z wilgocią sprzyja rozwojowi korozji. Dlatego samochód powinien być myty regularnie. Tutaj mogą sprawdzić się myjnie automatyczne, ale jeśli dysponuje się myjką ciśnieniową i odpowiednim miejscem, gdzie woda może spływać bezpośrednio do kanalizacji, a nie gruntu, to samochód można myć na własnym placu. Potrzebny jest jedynie dobry szampon albo aktywna piana. Takie produkty rozpuszczają zanieczyszczenia i pozostawiają czystą powierzchnię, choć nie zawsze w stu procentach gładką. Samochodu nie należy pozostawiać do wyschnięcia, a należy go wysuszyć najlepiej przy użyciu ręczników z mikrowłókna, które nie pozostawiają rys.
Dla osób, które bardzo dbają o detale, a także chcą się pozbyć uporczywych zabrudzeń takich jak żywica, sprawdzi się glinka samochodowa. Ma ona właściwości ścierne i dzięki niej w połączeniu ze środkiem poślizgowym można usunąć to, czego nie usunął szampon. Glinkowanie jest czynnością niezbędną, gdy potem chce się przystąpić do zaprawek lakierniczych czy lakierowania całych elementów, a także przed polerowaniem czy woskowaniem samochodu. W każdym z tych przypadków trzeba mieć pewność, że na karoserii nie ma nierówności i zanieczyszczeń.
Na pewno każdy kierowca powinien posiadać także środki do zabezpieczania przed korodowaniem. I tutaj oczywiście dobrym wyborem będzie neutralizator rdzy. Rozpylenie go na elementach podwozia wymaga najpierw zasłonięcia tych elementów, które nie mogą zostać pokryte substancją. Mowa o wahaczach, układzie wydechowym i hamulcach. Przed przystąpieniem do rozpylenia neutralizatora należy powierzchnię podwozia oczyścić przy pomocy myjki ciśnieniowej, a następnie oczyścić mechanicznie z większych ognisk korozji przy użyciu drucianej szczotki. Przy rozpylaniu środka warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Doskonale poza podnośnikiem sprawdzi się maska 3M. Dzięki temu ostatniemu wyposażeniu substancje lotne nie dostaną się do układu oddechowego.
Bez wątpienia po umyciu samochodu i glinkowaniu można przystąpić do polerowania lakieru. W ten sposób można pozbyć się hologramów, czyli powierzchniowych rys, które widoczne są głównie pod światło. Stosowanie past ściernych wymaga dopasowania odpowiedniego pada do polerki orbitalnej. Potrzebne są także środki ochrony osobistej i warto w tym przypadku także wybrać maskę 3M. Przydadzą się również rękawice robocze antystatyczne. Umiejętne polerowanie pozwala doprowadzić lakier do połyskującego efektu, a dalej można zabezpieczyć go przed zanieczyszczeniami i drobnymi uszkodzeniami i tu z pewnością sprawdzi się wosk samochodowy, który także warto mieć na wyposażeniu.
Na pewno sprawdzą się środki do czyszczenia tapicerki, niezależnie czy jest to tapicerka materiałowa czy skórzana. W przypadku tej drugiej właściciele takich pojazdów powinni zainwestować także w zestawy naprawcze, które przydadzą się w przypadku przetarć czy niewielkich ubytków. W ten sposób również wnętrze samochodu może prezentować się dobrze i świeżo. Środki do czyszczenia można stosować w połączeniu z odkurzaczami piorącymi, które dobrze się sprawdzają.
Bez wątpienia każdy kierowca powinien mieć także środki do konserwacji profili zamkniętych i warto o tym pamiętać. To właśnie w tych miejscach może rozpocząć się proces korozyjny.
Dodaj komentarz