logo
logo
logo
logo
Antena DVB-T

Czym są anteny DVB-T i jakie kanały pozwalają odbierać?
Opublikowano: 27 sierpnia 2021

Telewizja jest obecnie powszechnym medium dostępnym w niemal każdym domu. Sposoby jej odbioru są różne, jednak nadal do najpopularniejszych należą anteny DVB-T – zbiorcze, a także te stosowane indywidualnie. Anteny stosowane do odbioru kanałów telewizji cyfrowej mogą mieć zróżnicowaną konstrukcję i parametry, ściśle uzależnione od miejsca zastosowania. Czym zatem są anteny DVB-T i na odbiór jakich kanałów pozwalają?

Antena DVB-T

Antena DVB-T – czym jest?

Co do zasady antena jest urządzeniem zamieniającym fale elektromagnetyczne propagowane zwykle w powietrzu na sygnał elektryczny. DVB-T to natomiast standard telewizji cyfrowej naziemnej, z angielskiego Digital Video Broadcasting – Terrestrial. Nadawane w nim są:

  • obraz video,
  • dźwięk,
  • dodatkowe dane.

Przesyłane są one w strumieniu MPEG kodowanym, zgodnym z kompresją h.264. Następcą standardu DVB-T jest DVB-T2. Daje on możliwość przesyłu większej ilości danych, obrazu lepszej jakości w takim samym paśmie. Antena DVB-T jest zatem urządzeniem o parametrach pozwalających na odbiór sygnału telewizji cyfrowej DVB-T, nadawanego w Polsce w częstotliwościach UHF i VHF.

Jakie kanały pozwalają odbierać anteny DVB-T?

Pod kątem technicznym antena DVB-T zwykle może odbierać kanały w paśmie VHF – Very High Frequency o szerokości 7 MHz w paśmie III E5-E12 oraz UHF – Ultra High Frequency o szerokości 8 MHz w paśmie IV 21-37 i paśmie V 38-69.

Na chwilę obecną polska cyfrowa telewizja naziemna w standardzie DVB-T to 4 multipleksy ogólnopolskie, w tym 3 w pasmach UHF oraz jeden – MUX 8 w paśmie VHF. Oprócz nich antena DVB-T może odbierać również kanały w multipleksach nadawanych lokalnie zgodnie ze standardem. Na multipleksy składa się pakiet kanałów, które mogą ulegać zmianie. Na multipleksy ogólnopolskie składają się:

  • MUX 1 – kanały nadawców, którzy przed wprowadzeniem DVB-T nie nadawali drogą naziemną, na przykład Stopklatka, TTV, Tv Trwam, Eska TV,
  • MUX 2 – multiplex dla największych nadawców komercyjnych w Polsce, przykładowo Polsat, TVN, Puls,
  • MUX 3 – dla nadawcy publicznego, czyli TVP,
  • MUX 8 – dla TVP i nowych nadawców.

W dobrze zaopatrzonych sklepach z elektroniką takich jak Eltrox znajdziesz sprawdzone anteny dvb-t, które znajdują zastosowanie w wielu instalacjach antenowych. Dobór rozwiązania powinien być uzależniony od specyfiki miejsca montażu, w tym odległości od nadajnika.

Czy antena DVB-T pozwoli na odbiór kanałów DVB-T2?

Anteny DVB-T pracują zwykle w paśmie UHF, dlatego nie będzie problemu z ich działaniem zgodnie ze standardem DVB-T2. Jest on bowiem w Polsce, w kwestii częstotliwości nadawania, związany jedynie z zawężeniem pasma UHF do częstotliwości 470 MHz – 694 MHz, zwolnieniem pasma 700 MHz na potrzeby sieci 5G.

O odbiorze kanałów TV zadecyduje obsługa przez dekoder lub telewizor kodowania sygnału w standardzie DVB-T2 HEVC (H.265). Sprawdź sklep z elektroniką Eltrox, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne elementy do zbudowania domowej instalacji RTV, również w obowiązujących od 2022 roku standardach. W razie problemów z doborem odpowiednich sprzętów czy akcesoriów możesz zasięgnąć porady specjalistów, by kupowane elementy spełniały wszystkie Twoje potrzeby.

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

domofon IP

Domofony IP do domu i bloku mieszkalnego R...

Bez wątpienia wybór odpowiedniego domofonu to decyzja, wpływająca na b...
smartwatch

Czy warto inwestować w smartwatch? Ekspercka...

Smartwatche szybko się rozwijają, stając się popularnym akcesorium zar...