Ekonomiści interesują się ropą nie tylko ze względu na jej technologiczną rolę, ale także ze względu na specyfikę rynku: jest to jeden z najbardziej rozwiniętych rynków, który ma wszystko – zarówno zdywersyfikowany popyt, jak i podaż, z licznymi kupującymi i sprzedającymi aktywnie konkurującymi na skalę globalną, rozwinięty system pochodnych instrumentów finansowych oraz zaawansowane mechanizmy regulacyjne. Brakuje jej jedynie stabilności, co dodaje dramaturgii obserwatorom i uczestnikom rynku, ale w pewnym stopniu podważa atrakcyjność przemysłu naftowego i nie jest ostatnim argumentem przemawiającym za stopniowym przechodzeniem z tej niestabilnej ropy na inne źródło energii – energię elektryczną, wodór, a nawet byłby gazem.
Podstawową przyczyną boomu na rynku ropy naftowej był z jednej strony zwiększony popyt na węglowodory, a z drugiej ograniczone moce produkcyjne ropy (przy zakłóceniach dostaw) i zdolności rafineryjne. Przy znacznej rezerwie w postaci wolnych mocy produkcyjnych i rafineryjnych, wpływ popytu i czynników spekulacyjnych na ceny ropy będzie znacznie mniejszy niż obecnie. W naszej ocenie, obecnie mamy do czynienia ze scenariuszem, w którym można oczekiwać spadku cen ropy w średnim terminie. Jednocześnie analitycy giełdowi oczekują stabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz ustania eskalacji napięć wokół irańskiego programu nuklearnego.
Ropa Brent ( Brent Crude Oil ) to marka ropy naftowej produkowanej na Morzu Północnym. Nazwa odmiany pochodzi z pola o tej samej nazwie. Jest to jedna z głównych marek ropy notowanej na międzynarodowych giełdach, głównie ICE (Intercontinental Exchange). Od 1971 r. cena ropy Brent jest podstawą wyceny około 40% wszystkich światowych gatunków ropy,
Koszt kontraktu terminowego na ropę Brent z dostawą w sierpniu 2021 r. na londyńskiej giełdzie towarowej wzrósł do 75,02 USD za baryłkę. Ta cena ropy Brent ostatni raz była notowana na giełdzie w kwietniu 2019 roku, gdy przekroczyła 75 USD za baryłkę.
Wcześniej, 21 czerwca, Bank of America jako katalizatory wzrostu cen ropy do 100 dolarów do 2022 roku podał skumulowany popyt po blokadach oraz dominację prywatnego transportu drogowego nad innymi środkami transportu.
Jako czynniki ryzyka dla cen ropy naftowej amerykański bank wymienił pogarszającą się dyscyplinę egzekwowania umów OPEC+, rozprzestrzenianie się mutacji koronawirusów oraz spowolnienie tempa szczepień.
9 sierpnia analitycy giełd towarowych poinformowali, że do końca sierpnia ceny ropy Brent mogą wzrosnąć do 77 USD za baryłkę.
Ropa naftowa jest jednym z głównych towarów będących przedmiotem handlu, kręgosłupem współczesnej gospodarki. Towar ten ma duży wpływ na rynki finansowe.
Gospodarki surowcowe, w szczególności Rosja czy kraje Bliskiego Wschodu, szczególnie mocno odczuwają skutki cen ropy naftowej. Podatek od wydobycia minerałów i cła eksportowe stanowią ponad 50% dochodów budżetu Rosji, a w krajach Arabskich nawet 60% dochodu.
„Zasób ten ma pozytywny lub negatywny wpływ nie tylko na firmy bezpośrednio zaangażowane w produkcję i rafinację ropy naftowej, ale także na te, które działają na rynku krajowym – przede wszystkim banki i handel detaliczny” – mówią eksperci i analitycy giełdowi.
Z reguły spadek cen ropy prowadzi do negatywnego wpływu na cały rynek akcji. Było to szczególnie widoczne w latach 2008 i 2014, kiedy cena ropy naftowej znacznie spadła.
Niewątpliwą zaletą inwestowania w ropę jest dywersyfikacja, ponieważ cykle gospodarcze i cykle naftowe mają często wielokierunkowe wektory.
Na przykład wojny i kryzysy, które generalnie osłabiają światową gospodarkę, mogą spowodować gwałtowny wzrost handlu ropą. Istnieje wiele innych podobnych niuansów.
Ponadto inwestycje w ropę mają ogromny potencjał wzrostu. Na przykład, jeśli firma otworzy kilka nowych pól i rozpocznie tam produkcję, jej kapitalizacja znacznie wzrośnie, podobnie jak zarobki tradera. Ponadto jeden odwiert jest w stanie generować dywidendy przez wiele dziesięcioleci. Jeśli mówimy o wadach takiego aktywa, jakim jest ropa, to przede wszystkim przychodzi na myśl jego dzienną zmienność rynkową.
Jeżeli spojrzymy na wykres ropy naftowej z szerszej perspektywy np. 5 lat widać wyraźnie, że kurs ropy zachowuje się całkiem stabilnie. W dłuższym horyzoncie czasowym przy analizie kursu ropy naftowej warto brać pod uwagę wyniki takich firm jak Orlen czy brytyjski Shell, dzięki czemu możemy spodziewać się spadku lub wzrostu tego instrumentu finansowego.
Mariusz Michalski
Materiał przygotowany przy współpracy z Pattern trader Recenzja
Tagi: giełda, Gospodarka, inwestycje, paliwa, Ropa naftowa
Dodaj komentarz