Zapewnienie maszynom i pracownikom dobrego dojazdu na plac budowy to absolutna podstawa. Droga tymczasowa może powstać z takich materiałów jak płyty drogowe lub kruszywo łamane. Który z nich sprawdza się najlepiej? Wiele zależy od wielkości inwestycji oraz finansów. Jednym z kryteriów, które na pewno warto wziąć pod uwagę, jest sposób montażu drogi.
Jeśli planowana jest budowa domu jednorodzinnego albo garażu na działce, być może droga z kruszywa łamanego to jedna z lepszych propozycji. Tego typu tymczasowa droga dojazdowa jest wyłożona naturalnym grysem. Najczęściej wykorzystuje się bazalt lub granit. Montaż, a właściwie wysypanie drogi z kruszywa, to zadanie niezwykle proste – wystarczy usunąć humus (górną warstwę gleby), a wykop wyłożyć geowłókniną. Teraz pozostaje tylko zamówić odpowiednią ilość materiału, a potem równomiernie go rozłożyć. Minusem tego rozwiązania bywa, fakt, że w czasie deszczu droga może rozmięknąć. Co więcej, co pewien czas konieczne będzie uzupełnianie kruszywa.
Do budowy podjazdów i dróg dojazdowych często wykorzystywane są płyty betonowe. Tymczasowa droga dojazdowa z tego materiału będzie solidna, odporna na działanie mrozu, upału czy obfitych opadów. Montaż pozostaje jednak jednym ze słabszych punktów takiego rozwiązania. Drogi tymczasowe z płyt betonowych powstają przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Absolutne minimum to wykorzystanie ciężarówki z dźwigiem, która jest niezbędna do przenoszenia i układania płyt. Tego typu metoda budowy drogi bywa kosztowna i czasochłonna.
Drogami modułowymi określa się najczęściej drogi tymczasowe powstałe z innowacyjnych mat. Są to płyty wytworzone z drewna, aluminium lub plastiku. Ich montaż przebiega na jeden z dwóch sposobów:
Montaż drogi dojazdowej to często prawdziwe wyzwanie. Warto jednak pamiętać, że droga tymczasowa z płyt betonowych, których ułożenie wymaga wprawy i odpowiedniego sprzętu, to nie jedyne rozwiązanie. Łatwiejszym sposobem, niezależnie od wielkości inwestycji, będzie zastosowanie płyt z tworzywa – warto sprawdzić chociażby płyty oferowane na https://www.geoproduct.pl.
Tagi: Budownictwo, drogi tymczasowe, drogownictwo, kruszywo
Dodaj komentarz