Jedną z najważniejszych operacji logistycznych jest składowanie i przechowywanie towarów. Są one umieszczane na powierzchni magazynowej i tam oczekują na podjęcie dalszych kroków. Wszystkie procesy realizowane w stosunku do towarów znajdujących się w magazynie mieszą się w pojęciu logistyki magazynowej, której głównym celem jest regulowanie przepływu różnego rodzaju towarów na wszystkich etapach jego magazynowania.
Logistyka magazynowa jest bardzo szerokim pojęciem, które obejmuje szereg czynności realizowanych w stosunku do towarów przechowywanych na powierzchni magazynowej. Polega ona na przechowywaniu i obsłudze towarów, od ich przyjęcia do magazynu, poprzez składowanie, a kończąc na wysyłce do miejsca ich docelowego przeznaczenia. Prawidłowo realizowana logistyka magazynowa gwarantuje w pełni uregulowany przepływ towarów, ich bezpieczne przechowywanie oraz efektywne wykorzystanie powierzchni magazynowej. Ma także na celu zapewnienie właściwego i sprawnego przepływu informacji wewnątrz magazynu oraz właściwej organizacji jego zasobów.
Głównym elementem wchodzącym w skład logistyki magazynowej jest magazyn, czyli fizyczna powierzchnia, na której są umieszczone towary. Magazyn musi być odpowiednio dostosowany do składowania towarów różnego rodzaju, posiadać odpowiednie wyposażenie, sprzęt i oprogramowanie, które będą umożliwiały wykonywanie prac. Logistyka magazynowa jest realizowana przez wykwalifikowanych operatorów, którzy nie tylko dbają o prawidłowe usystematyzowanie towarów, ale także realizację wszystkich procesów magazynowych, przyjmowanie towarów oraz przygotowanie ich do wysyłki. Z uwagi na kompleksowość i skomplikowany charakter tej usługi, logistyka magazynowa powinna być realizowana wyłącznie przez doświadczone podmioty.
Prawidłowo realizowana logistyka magazynowa pozwala na zminimalizowanie kosztów operacyjnych operacji logistycznych prowadzonych na powierzchni magazynowej przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego poziomu usług. W tym celu doświadczeni operatorzy logistyczni dążą do jak największej maksymalizacji powierzchni magazynowania, co pozwala na składowanie większej ilości towarów bez konieczności zwiększania rozmiarów magazynu, dbają o efektywne wykorzystanie urządzeń przeładunkowych oraz organizują w optymalny sposób pracę. Prawidłowo zaplanowana logistyka magazynowa stanowi swoisty klucz do wydajnej pracy magazynu i ograniczenia kosztów związanych z jego utrzymaniem.
Aby zadanie to zostało w pełni zrealizowane, niezbędne jest jego zaplanowanie już na etapie zakupu, budowy lub wynajmu magazynu. Istotne jest, aby magazyn był wielkościowo dopasowany do ilości docelowych towarów, które będą w nim przechowywane oraz posiadał całe niezbędne wyposażenie, w tym sprzęt logistyczny, oprogramowanie oraz infrastrukturę informatyczną. Konieczne jest także stworzenie projektu układu magazynu, który pozwoli na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Odpowiednio dobrana, wykwalifikowana i doświadczona kadra pracowników zadba z kolei o prawidłową realizację wszystkich operacji prowadzonych na powierzchni magazynowej.
Tagi: firma, Gospodarka, Logistyka, magazynA opony to nie przechowuje się pionowo?
Dodaj komentarz