logo
logo
logo
logo
Panele fotowoltaiczne

Kolektory czy panele słoneczne, co wybrać?
Opublikowano: 9 kwietnia 2020

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne cieszą się dużą popularnością. Niższe opłaty za ogrzewanie oraz względy ekologiczne skutecznie zachęcają do ich montażu. Czym się różnią i na które warto postawić?

Kolektory słoneczne

To urządzenia, które służą do przemiany energii promieniowania słonecznego na ciepło. Główną funkcją kolektorów słonecznych jest podgrzewanie użytkowej wody i wspomaganie ogrzewania centralnego w przejściowych okresach.

Działanie kolektorów polega na ogrzaniu przez słońce umieszczonego w kolektorze absorbera, który pochłania promieniowanie słoneczne, a następnie zamienia je w ciepło. To powoduje ogrzanie substancji przepływającej przez kolektor. Zwykle wykorzystuje się do tego roztwór glikolu propylenowego, który nie zamarza. Kolejno podgrzana ciecz przedostaje się do zasobnika, po to aby ogrzać użytkową wodę, a następnie się schładza i wraca do kolektora.

Kolektory słoneczne to system okresowy. Działanie ich zależne jest od naświetlania, nie od mocy promieni słonecznych, dlatego pracują także zimą. Najwyższą efektywność osiągają w lecie, kiedy to mogą pokrywać nawet 90% energii potrzebnej do podgrzania wody w domu. Podczas innych pór roku wodę wstępnie podgrzaną, będzie trzeba jeszcze podgrzać dodatkowo za pomocą grzałki lub kotła.

Panele fotowoltaiczne

Natomiast ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej, która służy do zasilania domowych urządzeń oraz podgrzewania użytkowej wody. Skutkiem promieniowania w ogniwach, które budują panele jest zjawisko fotowoltaiczne. Dzięki niemu energia słoneczna przekształcona zostaje w stały prąd. Przy pomocy inwertera zamieniany jest on w prąd zmienny, który trafia do domowych gniazdek. W sytuacji nadwyżki energii istnieje możliwość jej sprzedania do sieci energetycznej i odebrania, kiedy zapotrzebowanie na nią przekroczy ilość wyprodukowanej energii przez instalację.

Panele fotowoltaiczne są systemem całorocznym. Najlepszą efektywność osiągają przy bezchmurnym niebie oraz przy temperaturze powietrza około 25°C. Częściowe zachmurzenie zmniejsza efektywność modułów fotowoltaicznych do 60 – 80%. Wytwarzanie prądu przez panele fotowoltaiczne możliwe jest zatem w każdych warunkach atmosferycznych.

Które wybrać?

Fotowoltaika jest systemem dużo bardziej uniwersalnym, ponieważ prąd przez nią wyprodukowany wykorzystać można na wiele sposobów – oświetlenie, zasilanie urządzeń domowych, ogrzewanie oraz przygotowywanie ciepłej wody. Natomiast kolektory słoneczne mają jedno zastosowanie, tylko podgrzewanie wody użytkowej.

W kwestii montażu również wygrywają panele fotowoltaiczne, gdyż w przeciwieństwie do kolektorów, nie muszą być montowane na dachu budynku, a w dowolnym miejscu działki, jednak dobrze nasłonecznionym. To także sprzęt niemalże bezobsługowy. Produkcja energii oraz jej przesył odbywa się całkowicie automatycznie, a inwerter wykorzystuje sieć Wi-fi i wysyła informacje o niestandardowej pracy całej instalacji. Również względy utrzymania czystości przemawiają za panelami fotowoltaicznymi. W czasie zimy, ułożone pod odpowiednim kątem panele, same oczyszczą się ze śniegu. Natomiast kolektory słoneczne wymagają co jakiś czas prac konserwacyjnych, aby zdiagnozować ewentualne uszkodzenia szyb oraz stelaży montażowych.

W przypadku fotowoltaiki dużą zaletą jest oddawanie nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci i odebranie jej w późniejszym terminie. Jeśli chodzi o kolektory słoneczne to niewykorzystanie całej mocy w letnim okresie prowadzić będzie do przegrzania instalacji, czego konsekwencją będzie awaria.

Instalacja paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych to inwestycja, która po pewnym czasie się zwraca. Ich opłacalność należy rozpatrywać w kontekście wykorzystania energii. Aby obniżyć rachunki za prąd oraz uniezależnić się od wzrostu cen energii na rynku, lepiej postawić na panele fotowoltaiczne, dzięki którym koszt energii elektrycznej będzie niższy. Jeżeli celem jest jedynie ciepła woda użytkowa, można rozważyć montaż kolektorów słonecznych.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

leasing paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w ramach leasingu...

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i dynamicznego rozwoju techno...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Jak przyspieszyć rozkład słomy

Jak przyspieszyć rozkład słomy?...

Użyźnianie gleby za pomocą pozostałej po żniwach słomy w gospodarstwac...
Hurtownia fotowoltaiczna

Hurtownia fotowoltaiczna – klucz do suk...

W dobie rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii, fotowo...