logo
logo
logo
logo
Stres w pracy

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?
Opublikowano: 23 stycznia 2020

Dożyliśmy czasów, w których sytuacje stresujące są na porządku dziennym. Powinny one mobilizować do działania, jednak coraz częściej wpływają na nas deprymująco, wywołując bezsenność i różne nerwice. Osoby, które nie radzą sobie ze stresem, narażone są na przykre konsekwencje zdrowotne, dlatego powinny wiedzieć, jak się przed nim bronić.

Stres w pracy

Według ostatnich sondaży Polacy są coraz bardziej przepracowani i przemęczeni, w wyniku czego coraz trudniej im radzić sobie w sytuacjach stresujących. Jedynie 11% aktywnych zawodowo Polaków postrzega pracę jako źródło przyjemności, a nawet spełnienie marzeń. Niestety, aż 85% osób zatrudnionych na różnych stanowiskach odczuwa w pracy stres. Z czego to wynika? O ile dawniej stres niejako przypisany był do wysokiego, odpowiedzialnego stanowiska, związanego z koniecznością szybkiego podejmowania decyzji, o tyle obecnie towarzyszy niemal każdej pracy – zarówno fizycznej, jak i umysłowej.

Pracownicy skarżą się m.in. na przemęczenie, spowodowane nadmiarem obowiązków, koniecznością pozostawania w pracy po godzinach i w weekendy. Wiele osób uskarża się na brak odpowiednich warunków pracy, takich, jak np. zbyt wysokie temperatury lub za słabo ogrzewane pomieszczenia, uciążliwy hałas, zapylenie itp. Stres może być również spowodowany zbyt wysokimi wymaganiami pracodawcy, za niskim wynagrodzeniem oraz obawą przed utratą zatrudnienia. Wielu zatrudnionych czuje się niedocenionych i wykorzystywanych, co wywołuje frustrację. Bardzo poważnym i niestety coraz częstszym problemem jest także mobbing stosowany wobec pracowników.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

W pracy spędzamy codziennie minimum 8 godzin, nie zawsze w komfortowych warunkach.

Presja ze strony pracodawców związana ze zwiększaniem ilości zadań do wykonania przez pracownika i skracania czasu na ich realizację powoduje ciągłe narastanie stresu. W jego wyniku osoba zatrudniona jest coraz bardziej zmęczona i osłabiona psychicznie. Zaczyna popełniać błędy, spóźniać się z wykonaniem poszczególnych zadań, odczuwa zdenerwowanie i napięcie, które łatwo udziela się otoczeniu. Łatwiej wtedy o konflikty, nieporozumienia i kłótnie, co z kolei powoduje narastanie stresu. I tak koło się zamyka, prowadząc w prostej linii do spadku wydajności i powstawania różnych chorób.

Dlatego tak ważne jest radzenie sobie ze stresem w pracy – nie wolno mu się poddawać, a najlepiej go unikać. Najlepszym i najszybszym sposobem pozbycia się stresu w pracy jest… zmiana zatrudnienia.

Jak rozładować napięcie?

Najgorzej ze stresem radzą sobie introwertycy, pesymiści i osoby, które mają dodatkowe problemy, np. rodzinne czy zdrowotne. Optymiści zwykle traktują stres jako kolejne wyzwanie, mobilizujące ich do działania.

W sytuacji stresującej należy jak najszybciej się uspokoić, nabrać do niej dystansu i nie „nakręcać się”. Można np., według starego sposobu, spokojnie policzyć do dziesięciu i pomyśleć o czymś przyjemnym. Niestety, nie zawsze to działa. Bardzo często pomaga szczera rozmowa z kimś bliskim. Możliwość wyżalenia się, czy nawet wypłakania przynosi szybkie ukojenie nerwów. Nie wolno zamykać się w sobie – wówczas pozostaje się sam na sam z problemem

Kojąco działa przytulenie psa, czy kota. Niezwykle istotne jest pozytywne myślenie. Trzeba wierzyć, że kłopoty są jedynie przejściowe i że znajdziemy rozwiązanie, ponieważ jesteśmy mądrymi, silnymi i wartościowymi osobami. Po ciężkim dniu w pracy warto po powrocie do domu wziąć relaksującą kąpiel, posłuchać wyciszającej muzyki i zająć się czymś, co sprawi nam przyjemność.

Może to być obejrzenie ulubionego filmu, czytanie książki, spotkanie towarzyskie, spacer na świeżym powietrzu, pływanie na basenie, ćwiczenia na siłowni, partyjka w brydża, wyprawa na zakupy itp. Ten prosty zabieg pozwoli szybko ukoić nerwy, rozluźnić mięśnie i poprawić krążenie krwi. Należy dbać o pozytywne nastawienie do świata i siebie, otaczać się pogodnymi ludźmi oraz unikać stresujących sytuacji, np. kłótni w autobusach i sklepach.

Pamiętajmy o tym, że wielkim sprzymierzeńcem w walce ze stresem jest długi, spokojny sen, aktywność fizyczna i odpowiednio zbilansowana dieta – w myśl zasady: „w zdrowym ciele, zdrowy dych”.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Onboarding

Onboarding zdalny, czyli wdrożenie pracownika...

Jak ograniczyć rotację pracowników, obniżyć koszty zatrudnienia i zwię...
Mobile Developer

Przyszłość Mobile Developer w Erze Sztucznej...

Mobile Developer to programista aplikacji mobilnych, który spe...